REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.

REKLAMA

REKLAMA

Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Jeżeli planujemy budowę domu z piwnicą, czy garażem warto zbadać glebę, na której stanie nasz dom. Stężenie wody w glebie będzie zależało w dużym stopniu od tego czy woda wedrze się do naszych domów i czy potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń, by tego uniknąć. W momencie, gdy poziom wody gruntowej jest powyżej ław fundamentowych budowanie piwnicy jest nieopłacalne. Przed wyborem projektu domu zgłośmy się do geotechnika, w celu sprawdzenia stężenia wody w naszej glebie.

REKLAMA

Odprowadzanie wody

Po dokładnym zbadaniu naszego terenu, w momencie, gdy warunki glebowe są korzystne, mimo wszystko warto zakładać dodatkowe zabezpieczenia. To jedyne rozwiązanie by mieć pewność, że skutecznie chronimy ściany i podłogi w piwnicy. Tam, gdzie przepuszczalność wody gruntu jest niska konieczne jest ułożenie drenażu opaskowego. Dzięki niemu cała woda wokół fundamentów będzie odprowadzana. Jej odpływ możemy dopasować do terenu i możliwości działki. Od naturalnych ścieków –jeziora i rzeki, rowu melioracyjnego, czy zwykłej kanalizacji. Kolejnym sposobem do odwodnienia nieco terenu jest budowa studni chłonnej. Woda będzie gromadziła się w niżej położonej studni, a nie w naszej piwnicy. Ponadto wodę tą możemy ponownie wykorzystać, choćby do podlania ogródka.

Izolacje

Izolacje w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych. Są one szczelnie układane pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej i na zewnętrznej stronie ścian piwnicy. Wykonanie izolacji tylko na jednej z tych części nie zapewni nam szczególnej ochrony przeciw wilgoci. Materiałami hydroizolacyjnymi są papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, folie PCW oraz lepiki i emulsje na bazie asfaltu, służące do gruntowania podłoża i klejenia powłok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Istnieją dwa sposoby by uniknąć wilgoci w piwnicy. Są to izolacje pionowe, które montuje się na ścianach fundamentowych, drugim natomiast są izolacje poziome, które są montowane w poprzek ścian fundamentowych i na ich ławach. 

Izolację poziomą należy wykonać w pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych (np. są to dwie warstwy papy zlepione lepikiem). Izolacja powinna wystawać po obu stronach około 20–30 cm, umożliwi to połączenie izolacji ścian i podłóg. Izolacje podpodłogową należy wykonać dopiero po zakończenia wznoszenia konstrukcji domu. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ może to spowodować osiadanie fundamentów, które w konsekwencji zaburzą szczelność ułożonej wcześniej powłoki. Izolacje należy położyć na wyrównanym podłożu betonowym, najlepiej z jednej lub dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Następnie dociska się 4–5 cm podkładem betonowym. Pod warstwą dociskową umieszcza się izolację cieplną podłogi.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Izolację pionową ścian piwnicy jest powłoka z papy termozgrzewalnej. Układa się nią na zagruntowanym emulsją asfaltową podłożu. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie styku ściany z ławą fundamentową (formie zaokrąglenia chroniące przed uszkodzeniem powłoki izolacyjnej w tym miejscu). Na izolacji papowej należy położyć folię tłoczoną (tzw. kubełkową), dzięki, której zapewnimy dodatkową warstwę hydroizolacyjno–ochronną, dzięki czemu umożliwimy szybkie odprowadzenie wody do drenażu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

REKLAMA

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA