REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.

REKLAMA

REKLAMA

Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Jeżeli planujemy budowę domu z piwnicą, czy garażem warto zbadać glebę, na której stanie nasz dom. Stężenie wody w glebie będzie zależało w dużym stopniu od tego czy woda wedrze się do naszych domów i czy potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń, by tego uniknąć. W momencie, gdy poziom wody gruntowej jest powyżej ław fundamentowych budowanie piwnicy jest nieopłacalne. Przed wyborem projektu domu zgłośmy się do geotechnika, w celu sprawdzenia stężenia wody w naszej glebie.

REKLAMA

Odprowadzanie wody

Po dokładnym zbadaniu naszego terenu, w momencie, gdy warunki glebowe są korzystne, mimo wszystko warto zakładać dodatkowe zabezpieczenia. To jedyne rozwiązanie by mieć pewność, że skutecznie chronimy ściany i podłogi w piwnicy. Tam, gdzie przepuszczalność wody gruntu jest niska konieczne jest ułożenie drenażu opaskowego. Dzięki niemu cała woda wokół fundamentów będzie odprowadzana. Jej odpływ możemy dopasować do terenu i możliwości działki. Od naturalnych ścieków –jeziora i rzeki, rowu melioracyjnego, czy zwykłej kanalizacji. Kolejnym sposobem do odwodnienia nieco terenu jest budowa studni chłonnej. Woda będzie gromadziła się w niżej położonej studni, a nie w naszej piwnicy. Ponadto wodę tą możemy ponownie wykorzystać, choćby do podlania ogródka.

Izolacje

Izolacje w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych. Są one szczelnie układane pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej i na zewnętrznej stronie ścian piwnicy. Wykonanie izolacji tylko na jednej z tych części nie zapewni nam szczególnej ochrony przeciw wilgoci. Materiałami hydroizolacyjnymi są papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, folie PCW oraz lepiki i emulsje na bazie asfaltu, służące do gruntowania podłoża i klejenia powłok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Istnieją dwa sposoby by uniknąć wilgoci w piwnicy. Są to izolacje pionowe, które montuje się na ścianach fundamentowych, drugim natomiast są izolacje poziome, które są montowane w poprzek ścian fundamentowych i na ich ławach. 

Izolację poziomą należy wykonać w pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych (np. są to dwie warstwy papy zlepione lepikiem). Izolacja powinna wystawać po obu stronach około 20–30 cm, umożliwi to połączenie izolacji ścian i podłóg. Izolacje podpodłogową należy wykonać dopiero po zakończenia wznoszenia konstrukcji domu. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ może to spowodować osiadanie fundamentów, które w konsekwencji zaburzą szczelność ułożonej wcześniej powłoki. Izolacje należy położyć na wyrównanym podłożu betonowym, najlepiej z jednej lub dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Następnie dociska się 4–5 cm podkładem betonowym. Pod warstwą dociskową umieszcza się izolację cieplną podłogi.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Izolację pionową ścian piwnicy jest powłoka z papy termozgrzewalnej. Układa się nią na zagruntowanym emulsją asfaltową podłożu. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie styku ściany z ławą fundamentową (formie zaokrąglenia chroniące przed uszkodzeniem powłoki izolacyjnej w tym miejscu). Na izolacji papowej należy położyć folię tłoczoną (tzw. kubełkową), dzięki, której zapewnimy dodatkową warstwę hydroizolacyjno–ochronną, dzięki czemu umożliwimy szybkie odprowadzenie wody do drenażu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA