Domofon czy wideodomofon. Co wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Domofon to urządzenie, które służy do komunikacji na małe odległości. Wideodomofon natomiast, poza funkcją komunikownia pozwala nam obserwować rozmówcę. Wszystko to dzięki specjalnej kamerze zamontowanej w kasecie urządzenia.
REKLAMA
Wybór domofonu
Wybierając konkretny domofon, powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje powinno pełnić dane urządzenie. Oczywiście ważna jest także cena. Kupując domofon warto zastanowić się czy chcemy, aby służył tylko do otwierania drzwi, ochrony przed nieproszonymi gośćmi a może przed złodziejami. Chcąc mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości warto kupić produkt sprawdzonego producenta. Najbezpieczniej jest kupować atestowane produkty, tylko sprawdzonych producentów – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt będzie działał prawidłowo.
Bardzo ważne jest również to, ile osób będzie w przyszłości korzystać z domofonu.
Kolejnym kryterium są walory estetyczne i wytrzymałościowe, inny domofon wybierzemy a wewnątrz budynku, inny na zewnątrz. Podczas wizyty w sklepie, warto także zapytać sprzedawcę o dodatkowe funkcje domofonu oraz sposób jego instalacji.
Zobacz także: Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?
Dodatkowe funkcje domofonów
Wiele modeli domofonów, poza standardowymi funkcjami, posiada także wiele dodatkowych opcji. Są to np. zamki szyfrujące do otwierania drzwi lub możliwość blokady elektrozaczepu bramy za pomocą specjalne karty lub pilota. Przydatne może okazać się także możliwość porozumiewania się na odległość w obrębie jednego budynku. Tę funkcję świetnie uzupełni głośnik sygnału wywoływania lub możliwość sterowania dodatkowymi urządzeniami (np. drugie drzwi lub system alarmowy).
Przydatne mogą okazać się również: wyłącznik domofonu, wyłącznik otwierania dodatkowych drzwi lub możliwość rejestracji i zapisu obecności osób, które chciały nas odwiedzić w trakcie naszej nieobecności.
Zobacz także: Jaki system alarmowy wybrać?
Podstawowe elementy domofonu
Kupując domofon warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy domofonu takie jak: kaseta rozmówna, panel sterowania czy aparat unifon domofonu.
Kaseta rozmówna domofonu – zazwyczaj jest montowana przy bramie wejściowej lub zaraz przy wejściu. Kasety domofonów zewnętrznych wykonywane są z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, dlatego też nie musimy się zbytnio martwić tym jak sprawdzą się na zewnątrz. Wystarczy, że podczas zakupu uprzedzimy sprzedawcę, że potrzebujemy domofon, który będziemy montować na zewnątrz budynku.
Panel sterowania domofonu – to od niego w dużej mierze zależy poprawne działanie całego domofonu.
Aparat unifon – to właśnie ta część domofonu odpowiada za prowadzenie rozmów na odległość oraz zdalne odblokowanie furtki bez konieczności wychodzenia z domu. Z jej pomocą możemy też otworzyć drzwi z pomocą przycisku.
Domofony dostępne na rynku produkowane są w różnych technologiach. Ze względu na rodzaj systemy wyróżniamy:
Domofony analogowe
Domofony tego typu najlepiej sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie cena odgrywa ważną rolę.
Domofony cyfrowe
To nowoczesne domofony. Ich instalacja nie jest skomplikowana ponadto, domofony cyfrowe mają więcej opcji, niż domofony analogowe. Domofony cyfrowe mogą mieć np. szyfrowy zamek otwierany za pomocą kary zbliżeniowej.
Domofon przewodowy, czy bezprzewodowy
Jeśli zamierzamy zamontować domofon w już wybudowanym budynku i przeraża nas prowadzenie kilometrów okablowania, możemy zdecydować się na domofon bezprzewodowy.
REKLAMA
Domofony przewodowe wymagają, aby podczas ich montażu zabezpieczyć wszystkie przewody przed ewentualnym ich uszkodzeniem. Przewody należy układać w szatniach teletechnicznych, listwach i rurach instalacyjnych lub zamontować pod tynkiem. Wszystkie połączenia powinny być solidne i trwałe.
W przypadku domofonów bezprzewodowych nie ma tego problemu. Domofony bezprzewodowe są łatwe w montażu, a do ich podłączenie nie wymaga poprowadzenia kabli. Wystarczy, że zamontujemy obudowę domofonu na furtce lub bramie.
Wybierając domofon powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli kierujemy się kosztami – wybierzmy domofon analogowy. Jest on najtańszy i w zupełności wystarczy do zabezpieczenia posesji domu jednorodzinnego. Jeśli przeraża nas prowadzenie całej instalacji, lub cenimy sobie proste i mało skomplikowane rozwiązania, wybierzmy bezprzewodowy domofon cyfrowy.
Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu
REKLAMA
REKLAMA