REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Domofon czy wideodomofon. Co wybrać?

jz
Brama. Fot. Wiśniowski
Brama. Fot. Wiśniowski

REKLAMA

REKLAMA

Domofony oraz wideodomofony najczęściej stosuje się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i biurach. Coraz częściej instaluje się także w domach jednorodzinnych. Domofony i wideodomofony to bardzo wygodny sposób porozumiewania się na nie zbyt duże odległości. Domofony oraz wideodomofony to także sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa.

Domofon to urządzenie, które służy do komunikacji na małe odległości. Wideodomofon natomiast, poza funkcją komunikownia  pozwala nam obserwować rozmówcę. Wszystko to dzięki specjalnej kamerze zamontowanej w kasecie urządzenia.

REKLAMA

Wybór domofonu

Wybierając konkretny domofon, powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje powinno pełnić dane urządzenie. Oczywiście ważna jest także cena. Kupując domofon warto zastanowić się czy chcemy, aby służył tylko do otwierania drzwi, ochrony przed nieproszonymi gośćmi a może przed złodziejami. Chcąc mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości warto kupić produkt sprawdzonego producenta. Najbezpieczniej jest kupować atestowane produkty, tylko sprawdzonych producentów – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt będzie działał prawidłowo.

Bardzo ważne jest również to, ile osób będzie w przyszłości korzystać z domofonu.

Kolejnym kryterium są walory estetyczne i wytrzymałościowe, inny domofon wybierzemy a wewnątrz budynku, inny na zewnątrz. Podczas wizyty w sklepie, warto także zapytać sprzedawcę o dodatkowe funkcje domofonu oraz sposób jego instalacji.

Zobacz także: Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe funkcje domofonów

Wiele modeli domofonów, poza standardowymi funkcjami, posiada także wiele dodatkowych opcji. Są to np. zamki szyfrujące do otwierania drzwi lub możliwość blokady elektrozaczepu bramy za pomocą specjalne karty lub pilota. Przydatne może okazać się także możliwość porozumiewania się na odległość w obrębie jednego budynku. Tę funkcję świetnie uzupełni głośnik sygnału wywoływania lub możliwość sterowania dodatkowymi urządzeniami (np. drugie drzwi lub system alarmowy).  


Przydatne mogą okazać się również: wyłącznik domofonu, wyłącznik otwierania dodatkowych drzwi lub możliwość rejestracji i zapisu obecności osób, które chciały nas odwiedzić w trakcie naszej nieobecności.

Zobacz także: Jaki system alarmowy wybrać?

Podstawowe elementy domofonu

Kupując domofon warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy domofonu takie jak: kaseta rozmówna, panel sterowania czy aparat unifon domofonu.

Kaseta rozmówna domofonu – zazwyczaj jest montowana przy bramie wejściowej lub zaraz przy wejściu. Kasety domofonów zewnętrznych wykonywane są z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, dlatego też nie musimy się zbytnio martwić tym jak sprawdzą się na zewnątrz. Wystarczy, że podczas zakupu uprzedzimy sprzedawcę, że potrzebujemy domofon, który będziemy montować na zewnątrz budynku.

Panel sterowania domofonu to od niego w dużej mierze zależy poprawne działanie całego domofonu.

Aparat unifon – to właśnie ta część domofonu odpowiada za prowadzenie rozmów na odległość oraz zdalne odblokowanie furtki bez konieczności wychodzenia z domu. Z jej pomocą możemy też otworzyć drzwi z pomocą przycisku.


Domofony dostępne na rynku produkowane są w różnych technologiach. Ze względu na rodzaj systemy wyróżniamy:

Domofony analogowe

Domofony tego typu najlepiej sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie cena odgrywa ważną rolę.

Domofony cyfrowe

To nowoczesne domofony. Ich instalacja nie jest skomplikowana ponadto, domofony cyfrowe mają więcej opcji, niż domofony analogowe. Domofony cyfrowe mogą mieć np. szyfrowy zamek otwierany za pomocą kary zbliżeniowej.

Domofon przewodowy, czy bezprzewodowy

Jeśli zamierzamy zamontować domofon w już wybudowanym budynku i przeraża nas prowadzenie kilometrów okablowania, możemy zdecydować się na domofon bezprzewodowy.

REKLAMA

Domofony przewodowe wymagają, aby podczas ich montażu zabezpieczyć wszystkie przewody przed ewentualnym ich uszkodzeniem. Przewody należy układać w szatniach teletechnicznych, listwach i rurach instalacyjnych lub zamontować pod tynkiem. Wszystkie połączenia powinny być solidne i trwałe.

W przypadku domofonów bezprzewodowych nie ma tego problemu. Domofony bezprzewodowe są łatwe w montażu, a do ich podłączenie nie wymaga poprowadzenia kabli. Wystarczy, że zamontujemy obudowę domofonu na furtce lub bramie.

Wybierając domofon powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli kierujemy się kosztami – wybierzmy domofon analogowy. Jest on najtańszy i w zupełności wystarczy do zabezpieczenia posesji domu jednorodzinnego. Jeśli przeraża nas prowadzenie całej instalacji, lub cenimy sobie proste i mało skomplikowane rozwiązania, wybierzmy bezprzewodowy domofon cyfrowy.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA