REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Domofon czy wideodomofon. Co wybrać?

jz
Brama. Fot. Wiśniowski
Brama. Fot. Wiśniowski

REKLAMA

REKLAMA

Domofony oraz wideodomofony najczęściej stosuje się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i biurach. Coraz częściej instaluje się także w domach jednorodzinnych. Domofony i wideodomofony to bardzo wygodny sposób porozumiewania się na nie zbyt duże odległości. Domofony oraz wideodomofony to także sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa.

Domofon to urządzenie, które służy do komunikacji na małe odległości. Wideodomofon natomiast, poza funkcją komunikownia  pozwala nam obserwować rozmówcę. Wszystko to dzięki specjalnej kamerze zamontowanej w kasecie urządzenia.

REKLAMA

Wybór domofonu

Wybierając konkretny domofon, powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje powinno pełnić dane urządzenie. Oczywiście ważna jest także cena. Kupując domofon warto zastanowić się czy chcemy, aby służył tylko do otwierania drzwi, ochrony przed nieproszonymi gośćmi a może przed złodziejami. Chcąc mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości warto kupić produkt sprawdzonego producenta. Najbezpieczniej jest kupować atestowane produkty, tylko sprawdzonych producentów – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt będzie działał prawidłowo.

Bardzo ważne jest również to, ile osób będzie w przyszłości korzystać z domofonu.

Kolejnym kryterium są walory estetyczne i wytrzymałościowe, inny domofon wybierzemy a wewnątrz budynku, inny na zewnątrz. Podczas wizyty w sklepie, warto także zapytać sprzedawcę o dodatkowe funkcje domofonu oraz sposób jego instalacji.

Zobacz także: Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe funkcje domofonów

Wiele modeli domofonów, poza standardowymi funkcjami, posiada także wiele dodatkowych opcji. Są to np. zamki szyfrujące do otwierania drzwi lub możliwość blokady elektrozaczepu bramy za pomocą specjalne karty lub pilota. Przydatne może okazać się także możliwość porozumiewania się na odległość w obrębie jednego budynku. Tę funkcję świetnie uzupełni głośnik sygnału wywoływania lub możliwość sterowania dodatkowymi urządzeniami (np. drugie drzwi lub system alarmowy).  


Przydatne mogą okazać się również: wyłącznik domofonu, wyłącznik otwierania dodatkowych drzwi lub możliwość rejestracji i zapisu obecności osób, które chciały nas odwiedzić w trakcie naszej nieobecności.

Zobacz także: Jaki system alarmowy wybrać?

Podstawowe elementy domofonu

Kupując domofon warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy domofonu takie jak: kaseta rozmówna, panel sterowania czy aparat unifon domofonu.

Kaseta rozmówna domofonu – zazwyczaj jest montowana przy bramie wejściowej lub zaraz przy wejściu. Kasety domofonów zewnętrznych wykonywane są z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, dlatego też nie musimy się zbytnio martwić tym jak sprawdzą się na zewnątrz. Wystarczy, że podczas zakupu uprzedzimy sprzedawcę, że potrzebujemy domofon, który będziemy montować na zewnątrz budynku.

Panel sterowania domofonu to od niego w dużej mierze zależy poprawne działanie całego domofonu.

Aparat unifon – to właśnie ta część domofonu odpowiada za prowadzenie rozmów na odległość oraz zdalne odblokowanie furtki bez konieczności wychodzenia z domu. Z jej pomocą możemy też otworzyć drzwi z pomocą przycisku.


Domofony dostępne na rynku produkowane są w różnych technologiach. Ze względu na rodzaj systemy wyróżniamy:

Domofony analogowe

Domofony tego typu najlepiej sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie cena odgrywa ważną rolę.

Domofony cyfrowe

To nowoczesne domofony. Ich instalacja nie jest skomplikowana ponadto, domofony cyfrowe mają więcej opcji, niż domofony analogowe. Domofony cyfrowe mogą mieć np. szyfrowy zamek otwierany za pomocą kary zbliżeniowej.

Domofon przewodowy, czy bezprzewodowy

Jeśli zamierzamy zamontować domofon w już wybudowanym budynku i przeraża nas prowadzenie kilometrów okablowania, możemy zdecydować się na domofon bezprzewodowy.

REKLAMA

Domofony przewodowe wymagają, aby podczas ich montażu zabezpieczyć wszystkie przewody przed ewentualnym ich uszkodzeniem. Przewody należy układać w szatniach teletechnicznych, listwach i rurach instalacyjnych lub zamontować pod tynkiem. Wszystkie połączenia powinny być solidne i trwałe.

W przypadku domofonów bezprzewodowych nie ma tego problemu. Domofony bezprzewodowe są łatwe w montażu, a do ich podłączenie nie wymaga poprowadzenia kabli. Wystarczy, że zamontujemy obudowę domofonu na furtce lub bramie.

Wybierając domofon powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli kierujemy się kosztami – wybierzmy domofon analogowy. Jest on najtańszy i w zupełności wystarczy do zabezpieczenia posesji domu jednorodzinnego. Jeśli przeraża nas prowadzenie całej instalacji, lub cenimy sobie proste i mało skomplikowane rozwiązania, wybierzmy bezprzewodowy domofon cyfrowy.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA