Inteligentny dom – jakie daje możliwości?
REKLAMA
REKLAMA
Komfort życia w inteligentnym domu wynika z tego, że z centralnego panelu można dowolnie sterować urządzeniami, jak również całymi ich grupami. Przykładowo jest możliwość sterowania grupami oświetleniowymi i zaprogramowania ich zestawienia według własnych potrzeb. Jest to tym większe ułatwienie, że pozwala jednym naciśnięciem klawisza uaktywnić tzw. „scenę”, czyli określoną przez nas grupę oświetlenia, ogrzewania, rolet, muzyki.
REKLAMA
Przykładowe sceny:
– „Kino domowe” – ekran projektora wysuwa się, projektor się opuszcza, uruchamia się dźwięk, zasłaniają zasłony i zapala kameralne oświetlenie,
– „Wieczór” – opuszczają się rolety i automatycznie załącza się oświetlenie ogrodu oraz iluminacja jednego elementu, np. drzewa, ścieżki, strefy wejściowej,
– „Goście” – za dotknięciem jednego przycisku wyłączają się wszystkie inteligentne funkcje. Do dyspozycji gości pozostaje jedynie włączanie i wyłączanie określonych grup oświetleniowych,
– „Kawa” – ekspres można włączyć z dowolnego miejsca w domu.
Ograniczeniem w tworzeniu scen może być jedynie nasza wyobraźnia.
Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?
Z technicznego punktu widzenia – czyli jak w praktyce wygląda system inteligentnego domu (KNX)?
Mamy dwa rodzaje urządzeń: takie, które wydają polecenia (włączniki, panele dotykowe, stacja pogodowa) oraz takie, które je odbierają i wykonują (lampy, rolety, brama garażowa, grzejniki). Okablowanie potrzebne do stworzenia inteligentnego domu nieco różni się od tradycyjnego, więc warto o tym pamiętać przy budowie domu lub przy remoncie mieszkania.
Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości
Co takie okablowanie daje w praktyce?
Niezawodność – komunikacja przewodowa jest sprawdzona i pewna,
Odporność na zakłócenia – nie musimy martwić się, że urządzenie nie zadziała, tak jak ma to czasem miejsce w przypadku sterowania radiowego,
Nieograniczone możliwości rozbudowy – w każdym momencie użytkowania domu/mieszkania, jeśli stwierdzimy, że system nie współgra z naszym trybem życia, możemy go przeprogramować bez „prucia” ścian.
Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?
Jakie są inne zalety systemu?
Często na etapie budowy przyszły użytkownik nie wie, czy dany włącznik będzie załączał oświetlenie górne w salonie, czy podświetlenie boczne przy kanapie. Tradycyjne okablowanie ma ten minus, że trzeba myśleć o tym na etapie projektowania. W systemie KNX – nie! Są to kwestie końcowe będące ostatnim etapem budowy.
System inteligentnego sterowania może być również przydatny do utrzymania bezpieczeństwa w domu i wokół niego.
Oto kilka scen , jakie można zaprogramować ze względu na bezpieczeństwo użytkowników:
– Scena „Zagrożenie” – przycisk taki może znajdować się w jednym lub w kilku pomieszczeniach. Często zsynchronizowany jest z systemem alarmowym i powoduje włączenie alarmu i wezwanie odpowiednich służb interwencyjnych.
– Scena symulująca obecność – oświetlenie zapala się kolejno w poszczególnych pomieszczeniach sprawiając wrażenie, że ktoś porusza się po domu. Scena może załączać się automatycznie po wyjściu z domu i powtarzać się o określonych godzinach. Przydaje się w wakacje, kiedy użytkowników nie ma w domu i pozwala efektywnie odstraszyć potencjalnego rabusia.
Zobacz także: Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty
– „Wyłącznik centralny” – naciśnięcie tego przycisku wywołuje wyłączenie się wszystkich grup oświetleniowych w domu/mieszkaniu, włącznie z wyłączeniem określonego wcześniej obwodu gniazd elektrycznych, np. w prasowalni, gdzie podłączone jest żelazko.
Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?
Jak kształtują się koszty?
Okablowanie magistralne to koszt dodatkowych 10–15% w porównaniu do okablowania tradycyjnego. Z drugiej strony możliwości takiego okablowania są nieopisanie większe, a koszty zużycia energii elektrycznej 20–40% niższe
Sterowanie systemem jest też możliwe dzięki takim urządzeniom jak iPad’y, iPod’y, iPhone’y. Instalując odpowiednią aplikację i wizualizację mamy dom pod kontrolą z poziomu telefonu komórkowego, czy tabletu.
System inteligentnego domu to zupełnie nowe możliwości w kreowaniu naszego stylu życia. Inteligentny dom to komfort , praktyczna pomoc w codziennym życiu oraz zabawa dla tych, którzy doceniają nowe technologie.
Zobacz także: Kto kupuje najdroższe apartamenty?
REKLAMA
REKLAMA