REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Inteligentny dom Fot. Futurial2020.pl
Inteligentny dom Fot. Futurial2020.pl
Futurial2020.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inteligentny dom to taki, w którym możemy kontrolować i sterować elementami instalacji w domu, takimi jak temperatura, oświetlenie, zasłony/rolety w oknach, monitoring, sprzęt audio-video, urządzenia AGD. Jakie daje nam możliwości inteligentny dom?

Komfort życia w inteligentnym domu wynika z tego, że z centralnego panelu można dowolnie sterować urządzeniami, jak również całymi ich grupami. Przykładowo jest możliwość sterowania grupami oświetleniowymi i zaprogramowania ich zestawienia według własnych potrzeb. Jest to tym większe ułatwienie, że pozwala jednym naciśnięciem klawisza uaktywnić tzw. „scenę”, czyli określoną przez nas grupę oświetlenia, ogrzewania, rolet, muzyki.

REKLAMA

Przykładowe sceny:

– „Kino domowe” – ekran projektora wysuwa się, projektor się opuszcza, uruchamia się dźwięk, zasłaniają zasłony i zapala kameralne oświetlenie,

– „Wieczór” – opuszczają się rolety i automatycznie załącza się oświetlenie ogrodu oraz iluminacja jednego elementu, np. drzewa, ścieżki, strefy wejściowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– „Goście” – za dotknięciem jednego przycisku wyłączają się wszystkie inteligentne funkcje. Do dyspozycji gości pozostaje jedynie włączanie i wyłączanie określonych grup oświetleniowych,

– „Kawa” – ekspres można włączyć z dowolnego miejsca w domu.

Ograniczeniem w tworzeniu scen może być jedynie nasza wyobraźnia.

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Z technicznego punktu widzenia – czyli jak w praktyce wygląda system inteligentnego domu (KNX)?

Mamy dwa rodzaje urządzeń: takie, które wydają polecenia (włączniki, panele dotykowe, stacja pogodowa) oraz takie, które je odbierają i wykonują (lampy, rolety, brama garażowa, grzejniki). Okablowanie potrzebne do stworzenia inteligentnego domu nieco różni się od tradycyjnego, więc warto o tym pamiętać przy budowie domu lub przy remoncie mieszkania.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Co takie okablowanie daje w praktyce?

Niezawodność – komunikacja przewodowa jest sprawdzona i pewna,

Odporność na zakłócenia – nie musimy martwić się, że urządzenie nie zadziała, tak jak ma to czasem miejsce w przypadku sterowania radiowego,

Nieograniczone możliwości rozbudowy – w każdym momencie użytkowania domu/mieszkania, jeśli stwierdzimy, że system nie współgra z naszym trybem życia, możemy go przeprogramować bez „prucia” ścian.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Jakie są inne zalety systemu?

Często na etapie budowy przyszły użytkownik nie wie, czy dany włącznik będzie załączał oświetlenie górne w salonie, czy podświetlenie boczne przy kanapie. Tradycyjne okablowanie ma ten minus, że trzeba myśleć o tym na etapie projektowania. W systemie KNX – nie! Są to kwestie końcowe będące ostatnim etapem budowy.

System inteligentnego sterowania może być również przydatny do utrzymania bezpieczeństwa w domu i wokół niego.

Oto kilka scen , jakie można zaprogramować ze względu na bezpieczeństwo użytkowników:

– Scena „Zagrożenie” – przycisk taki może znajdować się w jednym lub w kilku pomieszczeniach. Często zsynchronizowany jest z systemem alarmowym i powoduje włączenie alarmu i wezwanie odpowiednich służb interwencyjnych.

– Scena symulująca obecność – oświetlenie zapala się kolejno w poszczególnych pomieszczeniach sprawiając wrażenie, że ktoś porusza się po domu. Scena może załączać się automatycznie po wyjściu z domu i powtarzać się o określonych godzinach. Przydaje się w wakacje, kiedy użytkowników nie ma w domu i pozwala efektywnie odstraszyć potencjalnego rabusia.

Zobacz także: Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

– „Wyłącznik centralny” – naciśnięcie tego przycisku wywołuje wyłączenie się wszystkich grup oświetleniowych w domu/mieszkaniu, włącznie z wyłączeniem określonego wcześniej obwodu gniazd elektrycznych, np. w prasowalni, gdzie podłączone jest żelazko.

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Jak kształtują się koszty?

Okablowanie magistralne to koszt dodatkowych 10–15% w porównaniu do okablowania tradycyjnego. Z drugiej strony możliwości takiego okablowania są nieopisanie większe, a koszty zużycia energii elektrycznej 20–40% niższe

Sterowanie systemem jest też możliwe dzięki takim urządzeniom jak iPad’y, iPod’y, iPhone’y. Instalując odpowiednią aplikację i wizualizację mamy dom pod kontrolą z poziomu telefonu komórkowego, czy tabletu.

System inteligentnego domu to zupełnie nowe możliwości w kreowaniu naszego stylu życia. Inteligentny dom to komfort , praktyczna pomoc w codziennym życiu oraz zabawa dla tych, którzy doceniają nowe technologie.

Zobacz także: Kto kupuje najdroższe apartamenty?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA