REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inteligentny dom – jakie daje możliwości?

Inteligentny dom Fot. Futurial2020.pl
Inteligentny dom Fot. Futurial2020.pl
Futurial2020.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inteligentny dom to taki, w którym możemy kontrolować i sterować elementami instalacji w domu, takimi jak temperatura, oświetlenie, zasłony/rolety w oknach, monitoring, sprzęt audio-video, urządzenia AGD. Jakie daje nam możliwości inteligentny dom?

Komfort życia w inteligentnym domu wynika z tego, że z centralnego panelu można dowolnie sterować urządzeniami, jak również całymi ich grupami. Przykładowo jest możliwość sterowania grupami oświetleniowymi i zaprogramowania ich zestawienia według własnych potrzeb. Jest to tym większe ułatwienie, że pozwala jednym naciśnięciem klawisza uaktywnić tzw. „scenę”, czyli określoną przez nas grupę oświetlenia, ogrzewania, rolet, muzyki.

REKLAMA

Przykładowe sceny:

– „Kino domowe” – ekran projektora wysuwa się, projektor się opuszcza, uruchamia się dźwięk, zasłaniają zasłony i zapala kameralne oświetlenie,

– „Wieczór” – opuszczają się rolety i automatycznie załącza się oświetlenie ogrodu oraz iluminacja jednego elementu, np. drzewa, ścieżki, strefy wejściowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– „Goście” – za dotknięciem jednego przycisku wyłączają się wszystkie inteligentne funkcje. Do dyspozycji gości pozostaje jedynie włączanie i wyłączanie określonych grup oświetleniowych,

– „Kawa” – ekspres można włączyć z dowolnego miejsca w domu.

Ograniczeniem w tworzeniu scen może być jedynie nasza wyobraźnia.

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Z technicznego punktu widzenia – czyli jak w praktyce wygląda system inteligentnego domu (KNX)?

Mamy dwa rodzaje urządzeń: takie, które wydają polecenia (włączniki, panele dotykowe, stacja pogodowa) oraz takie, które je odbierają i wykonują (lampy, rolety, brama garażowa, grzejniki). Okablowanie potrzebne do stworzenia inteligentnego domu nieco różni się od tradycyjnego, więc warto o tym pamiętać przy budowie domu lub przy remoncie mieszkania.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Co takie okablowanie daje w praktyce?

Niezawodność – komunikacja przewodowa jest sprawdzona i pewna,

Odporność na zakłócenia – nie musimy martwić się, że urządzenie nie zadziała, tak jak ma to czasem miejsce w przypadku sterowania radiowego,

Nieograniczone możliwości rozbudowy – w każdym momencie użytkowania domu/mieszkania, jeśli stwierdzimy, że system nie współgra z naszym trybem życia, możemy go przeprogramować bez „prucia” ścian.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Jakie są inne zalety systemu?

Często na etapie budowy przyszły użytkownik nie wie, czy dany włącznik będzie załączał oświetlenie górne w salonie, czy podświetlenie boczne przy kanapie. Tradycyjne okablowanie ma ten minus, że trzeba myśleć o tym na etapie projektowania. W systemie KNX – nie! Są to kwestie końcowe będące ostatnim etapem budowy.

System inteligentnego sterowania może być również przydatny do utrzymania bezpieczeństwa w domu i wokół niego.

Oto kilka scen , jakie można zaprogramować ze względu na bezpieczeństwo użytkowników:

– Scena „Zagrożenie” – przycisk taki może znajdować się w jednym lub w kilku pomieszczeniach. Często zsynchronizowany jest z systemem alarmowym i powoduje włączenie alarmu i wezwanie odpowiednich służb interwencyjnych.

– Scena symulująca obecność – oświetlenie zapala się kolejno w poszczególnych pomieszczeniach sprawiając wrażenie, że ktoś porusza się po domu. Scena może załączać się automatycznie po wyjściu z domu i powtarzać się o określonych godzinach. Przydaje się w wakacje, kiedy użytkowników nie ma w domu i pozwala efektywnie odstraszyć potencjalnego rabusia.

Zobacz także: Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

– „Wyłącznik centralny” – naciśnięcie tego przycisku wywołuje wyłączenie się wszystkich grup oświetleniowych w domu/mieszkaniu, włącznie z wyłączeniem określonego wcześniej obwodu gniazd elektrycznych, np. w prasowalni, gdzie podłączone jest żelazko.

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Jak kształtują się koszty?

Okablowanie magistralne to koszt dodatkowych 10–15% w porównaniu do okablowania tradycyjnego. Z drugiej strony możliwości takiego okablowania są nieopisanie większe, a koszty zużycia energii elektrycznej 20–40% niższe

Sterowanie systemem jest też możliwe dzięki takim urządzeniom jak iPad’y, iPod’y, iPhone’y. Instalując odpowiednią aplikację i wizualizację mamy dom pod kontrolą z poziomu telefonu komórkowego, czy tabletu.

System inteligentnego domu to zupełnie nowe możliwości w kreowaniu naszego stylu życia. Inteligentny dom to komfort , praktyczna pomoc w codziennym życiu oraz zabawa dla tych, którzy doceniają nowe technologie.

Zobacz także: Kto kupuje najdroższe apartamenty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA