REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wypada polski rynek nieruchomości na tle Europy?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polski rynek nieruchomości na tle Europy nie wypada ani źle, ani dobrze. Kilka lat temu europejscy inwestorzy chętnie inwestowali w polskie nieruchomości. Jak to wygląda teraz?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze nieruchomości mieszkaniowe stały się dobrem pożądanym przez inwestorów zagranicznych, głównie europejskich. Wchodząc ze swoim kapitałem na polski rynek oczekiwali oni wysokich stóp zwrotu ze swoich inwestycji spodziewając się, że rynek zachowa się podobnie jak w innych krajach po wejściu do Unii Europejskiej. Inwestowali oni w najlepsze lokalizacje podbijając ceny i wpływając pośrednio na ich wzrost także w gorszych lokalizacjach. Jednak czy polski rynek mieszkaniowy jest nadal atrakcyjny na tle Europy? Podstawowym kryterium atrakcyjności danego rynku nieruchomości są osiągane na nim stopy zysku z inwestycji. Biorąc pod uwagę ten czynnik wydaje się, że obecnie polski rynek nieruchomości jest umiarkowanie atrakcyjny dla zagranicznego kapitału. Renomowany branżowy portal internetowy Global Property Guide ocenia atrakcyjność rynków nieruchomości za pomocą porównania średniej ceny apartamentu o powierzchni 120 m kw. zlokalizowanego w centrum stolicy. Polska plasuje się na 15. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem wysokości cen nieruchomości, będąc droższą od krajów znacznie bardziej rozwiniętych jak np. Niemcy czy Belgia. Stopa zwrotu, na jaką może liczyć właściciel takiego apartamentu to 4,89%.

REKLAMA

Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?


Zobacz także: Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?


Global Property Guide ocenia atrakcyjność inwestycyjną rynków nieruchomości poszczególnych krajów przydzielając im rating w pięciostopniowej skali. Rating tworzony jest w oparciu wysokość osiąganych na rynku stóp zwrotu, ocenę systemu podatkowego i prawnego oraz relację popytu i podaży na rynku nieruchomości. W przypadku Polski aktualna ocena to trzy punkty, co plasuje nasz kraj w czołówce stawki w UE 27, wśród siedmiu innych krajów o tej samej ocenie. Zdaniem Global Property Guide lepszymi lokalizacjami na inwestycje nieruchomościowe są obecnie Węgry oraz Holandia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Spekulacyjny kapitał zagraniczny ulokowany w Polsce po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej był jednym z czynników, który wywołał wzrost cen polskich mieszkań. Światowy kryzys na rynku nieruchomości zmniejszył skłonność światowych inwestorów do zagranicznych spekulacji na tym rynku. Wydaje się jednak, że polski rynek nieruchomości ma przed sobą dobre perspektywy i racjonalne inwestycje uwzględniające charakterystyczny dla rynku nieruchomości długi horyzont czasowy są nadal jak najbardziej uprawnione.

Zobacz także: Niewielka zmiana cen domów i działek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA