REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile mieszkań trafiło na rynek w sierpniu?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynek w sierpniu trafiło o 70% więcej mieszkań niż rok wcześniej. W przeliczeniu na liczbę w sierpniu do użytku zostały oddane 5684 mieszkania. Prognozy wskazują, że pula mieszkań będzie malała, spada bowiem ilość rozpoczynanych inwestycji.

W sierpniu deweloperzy oddali do użytkowania 5684 mieszkania. To najwięcej w tym roku i o 70,2% więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. Duża liczba oddanych lokali to efekt boomu inwestycyjnego sprzed dwóch lat. W sumie od początku roku deweloperzy oddali ponad 36,5 tysiąca mieszkań. GUS nie podaje, jaka część tych lokali już została sprzedana, a jaka czeka jeszcze na nabywców, ale z badania przeprowadzonego wśród doradców Home Brokera wynika, że większość, bo 83% mieszkań zostaje sprzedana przed formalnym oddaniem (badanie za I kw. 2012 r.). Na podstawie tych wyników można szacować, że z prawie 5700 mieszkań oddanych przez deweloperów w sierpniu, na nabywców czeka jeszcze niespełna tysiąc. Gdyby jednak posłużyć się wynikami badania doradców z 2011 r. (wtedy ocenili oni, że po oddaniu do użytkowania sprzedaje się średnio 34% lokali),sierpniową podaż gotowych mieszkań można byłoby szacować na ok. 1900.

REKLAMA

Zakup w „Rodzinie na Swoim”

Lokale te mają szczególną szansę „upłynnienia” w najbliższych trzech miesiącach, które będą ostatnimi miesiącami obowiązywania programu „Rodzina na Swoim”. Wniosek o kredyt z dopłatami można złożyć tylko do końca tego roku. Z obserwacji Home Brokera wynika, że wielu deweloperów ugina się pod limitami cen, żeby sprzedać mieszkania na warunkach szczególnie atrakcyjnych dla nabywców.

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Co będzie za 2 lata?

Znacznie gorzej prezentują się wyniki dotyczące przyszłości budownictwa mieszkaniowego. Jeśli połączyć fakt wygasającego programu rządowych opłat oraz znacznego spadku zarówno w dynamice budów rozpoczętych, jak i pozwoleń na budowę, to przyszłość ta nie rysuje się w różowych barwach. W sierpniu deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 4983 mieszkań. To najmniej od lutego 2011 r. i jednocześnie aż o 36,6% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wyniosła z kolei 3814, co jest wynikiem lepszym niż w lipcu, ale o 24% gorszym niż przed rokiem (tu jednak poprzedni miesiąc był jeszcze gorszy, ze spadkiem o 34% rok do roku). O ile więc w przypadku rozpoczynanych budów sytuacja z miesiąca na miesiąc się pogarsza, to w przypadku pozwoleń, sierpień – choć bardzo słaby – nie potwierdził już takiej tendencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?


Widoczny w danych GUS drastyczny spadek inwestycji mieszkaniowych nadal można łączyć z ich sztucznym przyspieszeniem, jakie miało miejsce w I kwartale, przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej (nałożyła dodatkowe obowiązki na deweloperów). Na ten czynnik z pewnością nakładają się jednak warunki rynkowe, czyli obawy o kondycję polskiej gospodarki w najbliższych dwóch latach czy też dostępność kredytów mieszkaniowych.

Gorzej też w budownictwie indywidualnym

Całe budownictwo mieszkaniowe w Polsce, a więc również to indywidualne, prezentuje się w danych sierpniowych, co prawda nieco lepiej jeśli chodzi o nowe inwestycje niż same projekty deweloperskie, ale i tu mamy wyraźny spadek zarówno w zakresie już rozpoczętych budów, jak i uzyskanych pozwoleń. Samo budownictwo indywidualne też wykazuje spadek rok do roku w obu kategoriach choć nie dotyczy go ustawa deweloperska.

Katarzyna Siwek, Home Broker

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA