REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupowanie mieszkania Fot. Fotolia
Kupowanie mieszkania Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania to poważna decyzja życiowa, Polka rozważająca taką możliwość nie zawsze dokładnie sprawdza wiarygodność firmy budowlanej i deweloperskiej. Za to większość Polek, które chciałyby kupić mieszkanie zwróciłyby uwagę na jego cenę, lokalizację i bliskość lokali handlowo-usługowych.

Polka kupując mieszkanie zwraca uwagę na szereg aspektów z tym związanych – przeczytaj wnioski wyciągnięte z badania „Polka kupuje świadomie” przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

REKLAMA

O tym, jak silne jest  pragnienie posiadania własnego mieszkania świadczy to, że aż 31 proc. kobiet, które dotychczas nie brały kredytu, deklaruje, że jeśli miałyby się zapożyczyć, to jedynie po to, by kupić dom lub mieszkanie. Również celem 31 proc. tych, które zaciągnęły zobowiązania, było sfinansowanie zakupu własnego lokum. Częściej Polki decydują się na wzięcie kredytu tylko po to, by pokryć koszty podstawowych produktów i usług (43 proc.), ale są to niewielkie sumy, które można szybko spłacić. W wypadku pożyczki mieszkaniowej kwoty są znaczne i obciążają budżet domowy na lata.

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy wynająć? Co jest korzystniejsze?

– W Polsce zarabiamy mało, a mieszkania kosztują dużo. Efekt? Liczba mieszkań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest w naszym kraju najniższa w Europie. Polak, by zarobić na trzypokojowe lokum, musi pracować 8,5 roku (biorąc pod uwagę średnie pensje krajowe), Duńczyk – zaledwie 2,5 (dane na podstawie analizy mieszkań i zarobków w 12 krajach Europy w latach 2010–2011 sporządzonej przez firmę Deloitte) . Własne mieszkanie – jak mawiał klasyk – oczywista oczywistość potrzebna do rozwoju i stabilizacji każdej rodziny – to nadal w Polsce luksus – mówi Katarzyna Bosacka, dziennikarka i promotorka świadomej konsumpcji. Nic więc dziwnego, że na pytanie zadane przez TSN OBOP w raporcie „Polka kupuje świadomie” przygotowanym na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, aż 58 proc. Polek odpowiedziało, że przy zakupie mieszkania lub domu wzięłoby pod uwagę przede wszystkim cenę. – Warto jednak pamiętać, że tanio nie zawsze znaczy  rozsądnie – komentuje Bosacka.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co, oprócz ceny, zwracają uwagę kobiety szukające swojego „M”? Dla 44 proc. ankietowanych bardzo ważnym kryterium jest położenie. Niezależnie od tego, czy preferują dzielnice śródmiejskie, czy mieszkanie poza miastem, chcą zapewnić sobie i najbliższym możliwie komfortowe warunki. Sprawdzają, czy w okolicy są szkoły, poczta, kościół, apteka, drogi dojazdowe i czy będą mogły zrobić podstawowe zakupy w sklepie osiedlowym.

Oprócz ceny i lokalizacji, podejmując decyzję o zakupie domu czy mieszkania, kobiety biorą pod uwagę potrzeby swoje i swojej rodziny (30 proc.).

REKLAMA

– Plac zabaw dla dzieci, centrum kultury, do którego można wozić je na zajęcia plastyczne czy sportowe, boisko, ścieżki rowerowe, sąsiedztwo, okolica, a nawet odpowiedni wybieg dla psa, to wszystko jest ważne dla codziennego funkcjonowania – mówi Katarzyna Bosacka.

Niestety, zwykle czujne i ostrożne przy podejmowaniu decyzji zakupowych Polki w wypadku zakupu domu lub mieszkania są wyjątkowo niefrasobliwe. Jedynie 27 proc. ankietowanych zwraca uwagę na wiarygodność finansową dewelopera, mimo że powierzają mu olbrzymie kwoty. Tymczasem rok temu w Krajowym Rejestrze Długów notowanych było 7865 firm budowlanych i 114 deweloperów, a ich łączne zadłużenie wynosiło 293 mln zł. Pod koniec drugiego kwartału tego roku w rejestrze widniało już 9065 przedsiębiorstw budowlanych i 129 deweloperów z długiem przekraczającym 384 mln zł.

Zobacz także: Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?

REKLAMA

– Te liczby budzą niepokój, zarówno jeśli chodzi o kondycję branży budowlanej, jak i samych deweloperów. Oczywiście, można wskazywać, że 129 zadłużonych podmiotów to nie jest obraz całego sektora, ale nasze dane należy traktować jako wskaźniki wyprzedzające, które obrazują pewien trend w branży. I on jest niepokojący – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Wśród zadłużonych firm budowlanych dominują te z Mazowsza (15,9%), Śląska (13,9%), Dolnego Śląska (9,6%) i Wielkopolski (9,4%) i Małopolski (8,4%). Najwięcej zadłużonych deweloperów pochodzi z województw: mazowieckiego (46), małopolskiego (16) i dolnośląskiego (16). Najbardziej zadłużona firma budowlana pochodzi z województwa zachodniopomorskiego i ma już 5,9 mln zł niespłaconych zobowiązań, a rekordzista deweloper ma swoją siedzibę na Mazowszu i jest winien swoim kontrahentom już 1,8 mln zł.

Zawierając umowę, warto nie tylko sprawdzić płynność finansową dewelopera, ale i pamiętać, że 29 kwietnia weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która ma chronić klientów przed bankructwem deweloperów. Wprowadza ona wymóg stosowania przez deweloperów rachunku powierniczego. W nowych przepisach mowa jest także o objęciu inwestycji ubezpieczeniem lub gwarancją bankową. Gdyby deweloper zbankrutował lub nie wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji, bank lub ubezpieczyciel zwróciłby klientowi wszystkie wpłacone na inwestycję pieniądze.

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA