REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niewielka zmiana cen domów i działek

Osiedle Przytulne Fot. Barc Warszawa S.A.
Osiedle Przytulne Fot. Barc Warszawa S.A.
Barc Warszawa SA

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nieruchomości obserwowane są niewielkie zmiany cen domów i działek, zwłaszcza w Warszawie i w jej okolicach. Jak zmieniają się ceny domów i działek? Gdzie warto kupić dom lub ziemię?

Ceny domów i działek najwyższe są w Warszawie i w jej okolicach, wielu kupujących wybiera spośród ofert pozawarszawskich. Największym zainteresowaniem cieszą się te położone nie dalej od Warszawy niż 25–30 km, w takich miejscowościach jak np. Piaseczno, Pruszków, Legionowo i Otwock.

REKLAMA

REKLAMA

Na ogół osoby zdecydowane na kupno domu szukają jak najtańszych ofert w cenie do 600 tys. zł, a takich na rynku jest niewiele. Na Mazowszu w sprzedaży jest ok. 34 tys. domów, ale te w cenie do 600 tys. zł, którymi zainteresowanych jest aż 75 proc. potencjalnych nabywców, stanowią tylko ok. 8,5 proc. całej podaży.

Jak podają analitycy portalu Domy.pl, w najbardziej popularnych lokalizacjach, jak Piaseczno i Pruszków stawki są niewiele niższe niż w Warszawie i wahają się od 4 tys. zł do ok. 5,7 tys. zł za m kw., a za dom trzeba zapłacić od 800 tys. zł do 1,1 mln zł. Prestiżowe miejsca są znacznie droższe. Na przykład w Konstancinie-Jeziornie 1 m kw. domu kosztuje przeciętnie aż 7,7 tys. zł.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?

Ile za metr w Warszawie?

W Warszawie ceny domów od dwóch lat są niezmienne. Z danych Ober-Haus wynika, że w lewobrzeżnej części Warszawy stawki sięgają najczęściej 5–5,5 tys. zł/m kw., a w prawobrzeżnej 4 tys. zł/m kw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na wysokość cen ofertowych nieruchomości jednorodzinne nie sprzedają się tak szybko jak mieszkania. Jednak, jak zwracają uwagę pośrednicy, od kilku miesięcy zainteresowanie nimi jest nieco większe niż wcześniej. Coraz częściej dochodzi do transakcji gotówkowych bez wsparcia kredytowego.

Zobacz także: Ile kosztują najdroższe apartamenty w Warszawie?


REKLAMA

Zakup nieruchomości często traktowany jest dziś jak lokata kapitału. Przez 40 proc. Polaków nieruchomości uważane są bowiem za bezpieczną inwestycję na czas kryzysu, wynika z badania instytutu Homo Homini wykonanego na zlecenie Deutsche Bank PBC. Dopiero na drugim miejscu znalazła się lokata bankowa, na którą wskazało 27 proc. ankietowanych.

Pomimo konkurencyjnej obecnie oferty deweloperów segment domów jednorodzinnych wciąż zdominowany jest przez inwestorów indywidualnych. Ponad połowa domów budowana jest najczęściej metodą gospodarczą. Analitycy Emmerson szacują, że taki sposób budowy generuje oszczędności od kilku procent do prawie 20 proc. Najczęściej koszt jest około 10 proc. niższy niż w przypadku zakupu budynku na rynku deweloperskim.

Przed rozpoczęciem wieloletniej budowy należałoby jednak przyjrzeć się ofercie rynku pierwotnego, bo da się na nim znaleźć wiele ofert w promocyjnych cenach. W okazyjnej cenie można na przykład kupić teraz gotowy segment w warszawskim Wawrze przy ulicy Kadetów niedaleko Wału Miedzyszyńskiego. Deweloper obniżył ceny nawet o 20 proc. Osoby ceniące modernistyczne formy architektoniczne w inwestycji Osiedle Przytulne spółki Barc Warszawa S.A. mogą kupić segment o pow. 163 m kw. już za 784 tys. zł.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

A co z działkami?

Decydując się na samodzielną budowę domu w dużym mieście największy koszt przyniesie nam zakup działki. Choć, według danych portalu Szybko.pl w ciągu minionego roku niemal we wszystkich województwach i aglomeracjach działki budowlane straciły na wartości, to jednak nie na tyle, żeby znacząco wpłynąć na obniżenie kosztu budowy domu. Średnio w całym kraju metr kwadratowy gruntu pod budowę staniał o 4 proc., a w miastach wojewódzkich obniżka wyniosła 10 proc.

Z wyliczeń analityków Szybko.pl wynika, że kupując 1000 metrową działkę w Warszawie zapłacimy dziś średnio o 60 tys. złotych mniej niż przed rokiem. Przy najwyższych w Polsce stołecznych cenach parceli to niewiele, bo według danych portalu Domy.pl za metr kwadratowy warszawskiej działki trzeba zapłacić przeciętnie 1117 zł/m kw. Zdarza się też, że w centrum Warszawy cena 1 m kw. gruntu pod budowę przekracza 10 tys. zł.

Nie wszędzie jednak ziemia jest tańsza. W województwie warmińsko-mazurskim i w Olsztynie stawki wzrosły. W ciągu roku działki budowlane podrożały tam wg serwisu Szybko.pl średnio o 10 zł na metrze.

Zobacz także: Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy

Autor: Barc Warszawa S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA