REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, aby mogła prawidłowo pełnić swoje zadanie powinna być dobrze wykonana. Dokonując wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, wielkość działki oraz poziom wód gruntowych. Ponadto należy dopełnić kilku formalności. Zobacz od czego zacząć?

Zgłoszenie do starostwa powiatowego

Zanim przystąpimy do montażu oczyszczalni ścieków, musimy złożyć do starostwa powiatowego wniosek w formie zgłoszenia budowlanego. Wniosek ten powinien zawierać mapę sytuacyjno-wysokościową, która będzie potrzebna do celów projektowych, badania geologiczne gruntu, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

REKLAMA

Liczba użytkowników

Od liczby użytkowników zależy ilość ścieków dopływających do oczyszczalni, a więc także wielkość oczyszczalni. Przyjmuje się, że w domach jednorodzinnych jeden użytkownik zużywa około 150 l wody na dobę.

Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Wielkość działki

W przydomowej oczyszczalni ścieków zachodzą procesy, które mogą niekorzystnie wpływać na niektóre obiekty znajdujące się na działce. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejscowienie studni, z której pobierana jest woda pitna, dlatego tez należy bezwzględnie przestrzegać zachowania wymaganych odległości między tymi obiektami. Zasada ta dotyczy także obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach. Często warunek ten jest niemożliwy do spełnienia i zmusza inwestora do rezygnacji z budowy oczyszczalni. Najwygodniej jest montować przydomową oczyszczalnię na działkach uzbrojonych w sieć wodociągową.

Przepuszczalność gruntu

Przepuszczalność gruntu ma decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju oczyszczalni, ponieważ odpowiada za możliwość rozsączania w nim ścieków. Rodzaj gruntu oraz  warunki wodne na działce powinien ocenić geotechnik, który także sporządzi pisemną opinię dotyczącą możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni na danej działce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Obliczanie przewodów kanalizacyjnych


Poziom wód gruntowych

Poziom wód gruntowych ma duży wpływ na możliwość wykonania drenażu oraz na jego późniejszą eksploatację. Drenaż rozsączający zapewni dostateczne oczyszczenie ścieków jeśli zachowamy minimalną wymaganą odległość od wody gruntowej, czyli co najmniej 1,5 metra od dolnej ścianki rury drenażowej. Poziom wód gruntowych jest zmienny w ciągu roku, więc dla pewności najlepiej sugerować się najwyższym.

Zobacz także: Szambo czy domowa oczyszczalnia ścieków?

Odprowadzanie oczyszczonych ścieków

Ścieki można odprowadzać grawitacyjnie lub za pomocą przepompowni. Odbiornikami ścieków najczęściej są głębsze warstwy gruntu, rowy melioracyjne lub pobliska rzeka. Ścieki opuszczające oczyszczalnie roślinne mogą zasilać oczko wodne z rybami lub być używane do podlewania ogrodu.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Montaż oczyszczalni ścieków

Montaż oczyszczalni rozpoczynamy po uprawomocnieniu się zgłoszenia budowlanego w starostwie powiatowym, które trwa ustawowo od 14 dni do 30 dni.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA