Dlaczego warto stosować rury wielowarstwowe?
REKLAMA
REKLAMA
Przy użyciu rur wielowarstwowych bez problemu wykonamy zarówno instalację wody ciepłej i zimnej, jak i ogrzewania podłogowego czy tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Pozwala na to ich specjalna budowa i struktura materiałowa.
REKLAMA
Pojęcie „rury wielowarstwowe” określa specjalną konstrukcję, która jak nazwa wskazuje, składa się z kilku- najczęściej trzech, warstw. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest konstrukcja PE-Xc/Al/PE, której wewnętrzną część stanowi usieciowany elektronowo polietylen, a następnie nakładana jest warstwa aluminium i na końcu- ochronna warstwa polietylenu.
REKLAMA
Każda z tych warstw pełni odpowiednią rolę. Wewnętrzna warstwa ze względu na swoje właściwości wynikające z poddania polietylenu procesowi sieciowania elektronowego ma zapewnić w pełni higieniczny kontakt z wodą pitną, oraz wytrzymać główne obciążenia wynikające z pracy instalacji
(ciśnienie i temperaturę).
Kolejna, warstwa aluminium, oprócz tego, że zwiększa całkowitą wytrzymałość rury, zapewnia również znaczne obniżenie współczynnika rozszerzalności liniowej, co nie jest bez znaczenia w budowie instalacji, oraz stanowi doskonałą barierę antydyfuzyjną, której zadaniem jest zapobieganie wnikaniu tlenu do instalacji.
Własności aluminium pozwalają również w łatwy sposób formować odpowiednie kształty instalacji, co wpływa na zmniejszenie oporów przepływów jak i zmniejszenie liczby złączek, a co za tym idzie - liczby połączeń.
Konstrukcja rur wielowarstwowych, ich waga, łatwość montażu i wytrzymałość powodują, że ich popularność cały czas rośnie.
REKLAMA
REKLAMA