REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stal emaliowana – sposób na kamień i osad w łazience

wanna, kobieta, kąpiel, łazienka
wanna, kobieta, kąpiel, łazienka
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z powszechnych problemów w polskich łazienkach jest twarda woda. To przez nią na wannie lub brodziku pojawia się mało estetyczny kamień i osad. Jak sobie z nim radzić? Jednym ze sposobów jest możnaż emaliowanej wanny lub brodzika.

REKLAMA

Czysta i lśniąca łazienka to idealne miejsce relaksu i odprężenia. Jednak dobry nastrój w kąpieli łatwo może zakłócić nalot z kamienia, który tworzy się w miejscach, gdzie spływa twarda woda. Dlatego już na etapie projektowania powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z jakiego są wykonane urządzenia sanitarne. Dzięki temu łazienka nawet po latach będzie prezentować się okazale. Błędne decyzje mogą pociągać za sobą poważne skutki finansowe – szczególnie w tak widocznym miejscu jakim jest prysznic czy wanna.

Czym charakteryzuje się twarda woda?

Twarda woda zawiera duże stężenie soli wapnia, magnezu i innych metali. To czy w naszych kranach płynie twarda czy miękka woda zależy od miejsca zamieszkania i źródła (rzeki lub wód gruntowych) zasilającego instalację wodną. W Polsce dopuszczalna norma twardości wody wynosi od 60 do 500 miligramów węglanu wapnia na litr.

Zobacz także: Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Rodzaje twardości wody

REKLAMA

Możemy wyróżnić dwa rodzaje twardości wody. Pierwsza z nich, spotykana w większości wód, nosi nazwę twardości trwałej. Powstaje przez sole wapnia i magnezu - chlorki i siarczany. Po podgrzaniu taka woda nabiera charakterystycznego smaku, ale nie powoduje osadzania się kamienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi rodzaj twardości wody nazywany jest twardością nietrwałą. Powstaje przez wodorowęglan wapnia i wodorowęglan magnezu zawarty w wodzie. Wodorowęglany w trakcie gotowania przekształcane są w nierozpuszczalny węglan, którego gromadzący się osad znamy w postaci kamienia kotłowego. Przywiera on do powierzchni np. grzałek czy czajników. Jest także przyczyną charakterystycznego, mętnego wyglądu herbaty czy kawy oraz trwałych przebarwień widocznych często na wannach czy brodzikach prysznicowych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zobacz także: 7 prostych sposobów na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Jak poradzić sobie z twardą wodą?

Twarda woda powoduje szybkie zużywanie się armatury wodnokanalizacyjnej np. zatykanie rur, uszkodzenia dysz w słuchawkach prysznicowych. Powoduje też osadzanie się na wannach, brodzikach prysznicowych, płytkach i fugach wodnego, białego nalotu, który jeśli nie jest usuwany od razu, po pewnym czasie staje się bardzo widoczny i trudny do zlikwidowania. A co za tym idzie obniża żywotność tych urządzeń.

Twarda woda, ciepło i wysoka wilgotność w łazienkach sprzyjają osadzaniu się kamienia i rozwojowi różnych mikroorganizmów, takich jak bakterie lub pleśń. Na wilgotnej podłodze wykonanej z płytek, kamienia łatwiej zbiera się osad, a do tego świetnie rozwijają się mikroorganizmy – bakterie i pleśnie. Wykorzystanie stali emaliowanej do zabudowy prysznica sprawia, że dużo łatwiej utrzymać go w czystości.

Zobacz także:  Zawory regulacyjne – regulacja przepływu wody bez przebudowy instalacji

REKLAMA

Jak pokazują badania TÜV Rheinland GmbH przeprowadzone w czerwcu 2012 roku obszar prysznica pozbawiony fug – np. wykonany ze stali emaliowanej – jest zdecydowanie bardziej higieniczny i łatwiejszy w pielęgnacji niż prysznic wykonany z płytek ceramicznych: przy zastosowaniu dostępnych w handlu neutralnych środków czyszczących, ilość zarazków i osadów na emaliowanej powierzchni prysznica została zredukowana o ponad 94%, podczas gdy na powierzchni prysznica z płytek ceramicznych tylko o niecałe 77%.

Badanie TÜV Rheinland GmbH pokazuje jednoznacznie, jak stal emaliowana sprawdza się w zastosowaniach łazienkowych. Po gładkiej jak szkło powierzchni emalii woda spływa wraz z zawartymi w niej związkami, a przez to na powierzchni wanny lub brodzika nie odkłada się trudny do usunięcia osad. Dzięki temu do czyszczenia urządzeń wykonanych ze stali emaliowanej nie trzeba używać żrących, nieekologicznych środków chemicznych. Powierzchnię wanny lub brodzika wystarczy przetrzeć zwykłą szmatką. Za stalą emaliowaną przemawia więc nie tylko trwałość i odporność na zabrudzenia, ale także argumenty ekologiczne.

Źródło: KALDEWEI

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA