Pompa ciepła – jak wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
- Pompa ciepła – inwestycja, która się zwraca
- Wydajność pompy ciepła – jak dobrać moc?
- Współczynnik sprawności pompy ciepła
- Pompa ciepła zależna od sposobu instalacji
- Pompa ciepła – emisja hałasu
Pompa ciepła – inwestycja, która się zwraca
Wkład w ochronę środowiska, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a także obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. To niektóre z zalet, jakie może przynieść inwestycja w pompę ciepła – zarówno w domu, jak i w małej firmie. Na rynku jest coraz więcej tych urządzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na któreś z nich, warto porównać ich parametry i funkcje, a także określić swoje potrzeby. Na co zwrócić szczególną uwagę?
REKLAMA
Wydajność pompy ciepła – jak dobrać moc?
REKLAMA
Wydajność grzewcza, czyli prawidłowy dobór mocy pompy ciepła na podstawie zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną. Parametr ten określa, ile potrzebujemy energii cieplnej na uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach przy danej temperaturze powietrza na zewnątrz.
- Pompa ciepła to specyficzne urządzenie, którego działanie różni się od działania kotłów węglowych czy gazowych. Dlatego dobór mocy nie może w obu przypadkach być taki sam. Innym słowem – nie należy wymieniać kotła o mocy 30 kW na pompę ciepła o tej samej wydajności. Pompa musi być dobrana idealnie do zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli z audytu wynika, że aby ogrzać dany dom, potrzebne jest 8 kW energii, należy zainstalować pompę o takich właśnie parametrach. Jeżeli użytkownik zastosuje pompę zbyt dużą, narazi się na tak zwane taktowanie, co oznacza, że urządzenie będzie się włączało i wyłączało. Jest to energetycznie nieefektywne – mówi Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet.
W katalogach producentów pomp ciepła znajdziemy tabele lub wykresy przedstawiające wydajność grzewczą każdego dostępnego modelu.
Współczynnik sprawności pompy ciepła
Współczynnik sprawności COP określający, ile dane urządzenie potrafi dostarczyć energii cieplnej względem pobranej energii elektrycznej przy określonej temperaturze zewnętrznej. Porównując urządzenia różnych producentów o zbliżonych parametrach, trzeba pamiętać, że większy współczynnik COP oznacza lepszą sprawność pompy ciepła.
Pompa ciepła zależna od sposobu instalacji
REKLAMA
Czynnik chłodniczy i jego właściwości termodynamiczne, dzięki którym pompa ciepła funkcjonuje. Najczęściej stosowanym czynnikiem jest dziś R32 oraz coraz popularniejszy R290 Propan. Obydwa wypierają z rynku dotychczasowy R410, który ma zbyt dużą wartość współczynnika GWP, czyli potencjału tworzenia efektu cieplarnianego. Ze względu na różne właściwości czynników chłodniczych – jeden potrafi zagrzać wodę do 55 st., a drugi do 75 st. – możemy zróżnicować zastosowanie pomp ciepła. I tak, urządzenie z czynnikiem R32 zwane jest pompą niskotemperaturową i najlepiej sprawdzi się przy instalacji podłogowej, natomiast urządzenie z czynnikiem R290 to pompa ciepła wysokotemperaturowa i dedykowana będzie do instalacji grzejnikowej.
- Problemem dla użytkowników pomp ciepła z czynnikiem R410 w ilości 3 kg może być obowiązek rejestracji urządzenia w bazie CRO oraz dokonywanie płatnych, corocznych kontroli szczelności – zwraca uwagę ekspert.
Pompa ciepła – emisja hałasu
Emisja hałasu generowana przez jednostkę zewnętrzną, która wpływa na komfort użytkowania. Jego wartość wyrażona w decybelach podawana jest na etykiecie energetycznej znajdującej się na obudowie każdej pompy ciepła. Oprócz komfortu użytkownika należy wziąć pod uwagę również aspekty prawne dotyczące dopuszczalnego poziomu generowanego hałasu. Coraz częściej słychać o sprawach sądowych, w których to właśnie hałas pompy ciepła jest kością niezgody pomiędzy sąsiadami.
Zakup i wybór pompy ciepła powinien być dobrze przemyślany. Im więcej wysiłku włożymy w cały projekt na etapie przygotowania budynku pod względem termoizolacyjnym, doboru sprawdzonej firmy instalacyjnej czy wyboru samego urządzenia pod nasze potrzeby i warunki, tym bardziej ekonomiczne i przyjemne będzie użytkowanie nowego źródła ciepła.
REKLAMA
REKLAMA