REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
pompa ciepła
pompa ciepła
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej czy klimatyzacji pomieszczeń. Swoją funkcję jednak będzie spełniała tylko wtedy, kiedy odpowiednio przemyślimy zakup i postawimy na urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Pompa ciepła – inwestycja, która się zwraca

Wkład w ochronę środowiska, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a także obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. To niektóre z zalet, jakie może przynieść inwestycja w pompę ciepła – zarówno w domu, jak i w małej firmie. Na rynku jest coraz więcej tych urządzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na któreś z nich, warto porównać ich parametry i funkcje, a także określić swoje potrzeby. Na co zwrócić szczególną uwagę? 

REKLAMA

Wydajność pompy ciepła – jak dobrać moc?

REKLAMA

Wydajność grzewcza, czyli prawidłowy dobór mocy pompy ciepła na podstawie zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną. Parametr ten określa, ile potrzebujemy energii cieplnej na uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach przy danej temperaturze powietrza na zewnątrz. 

- Pompa ciepła to specyficzne urządzenie, którego działanie różni się od działania kotłów węglowych czy gazowych. Dlatego dobór mocy nie może w obu przypadkach być taki sam. Innym słowem – nie należy wymieniać kotła o mocy 30 kW na pompę ciepła o tej samej wydajności. Pompa musi być dobrana idealnie do zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli z audytu wynika, że aby ogrzać dany dom, potrzebne jest 8 kW energii, należy zainstalować pompę o takich właśnie parametrach. Jeżeli użytkownik zastosuje pompę zbyt dużą, narazi się na tak zwane taktowanie, co oznacza, że urządzenie będzie się włączało i wyłączało. Jest to energetycznie nieefektywne – mówi Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet. 

W katalogach producentów pomp ciepła znajdziemy tabele lub wykresy przedstawiające wydajność grzewczą każdego dostępnego modelu.

Współczynnik sprawności pompy ciepła

Współczynnik sprawności COP określający, ile dane urządzenie potrafi dostarczyć energii cieplnej względem pobranej energii elektrycznej przy określonej temperaturze zewnętrznej. Porównując urządzenia różnych producentów o zbliżonych parametrach, trzeba pamiętać, że większy współczynnik COP oznacza lepszą sprawność pompy ciepła.

Pompa ciepła zależna od sposobu instalacji 

REKLAMA

Czynnik chłodniczy i jego właściwości termodynamiczne, dzięki którym pompa ciepła funkcjonuje. Najczęściej stosowanym czynnikiem jest dziś R32 oraz coraz popularniejszy R290 Propan. Obydwa wypierają z rynku dotychczasowy R410, który ma zbyt dużą wartość współczynnika GWP, czyli potencjału tworzenia efektu cieplarnianego. Ze względu na różne właściwości czynników chłodniczych – jeden potrafi zagrzać wodę do 55 st., a drugi do 75 st. – możemy zróżnicować zastosowanie pomp ciepła. I tak, urządzenie z czynnikiem R32 zwane jest pompą niskotemperaturową i najlepiej sprawdzi się przy instalacji podłogowej, natomiast urządzenie z czynnikiem R290 to pompa ciepła wysokotemperaturowa i dedykowana będzie do instalacji grzejnikowej. 

- Problemem dla użytkowników pomp ciepła z czynnikiem R410 w ilości 3 kg może być obowiązek rejestracji urządzenia w bazie CRO oraz dokonywanie płatnych, corocznych kontroli szczelności – zwraca uwagę ekspert.

Pompa ciepła – emisja hałasu 

Emisja hałasu generowana przez jednostkę zewnętrzną, która wpływa na komfort użytkowania. Jego wartość wyrażona w decybelach podawana jest na etykiecie energetycznej znajdującej się na obudowie każdej pompy ciepła. Oprócz komfortu użytkownika należy wziąć pod uwagę również  aspekty prawne dotyczące dopuszczalnego poziomu generowanego hałasu. Coraz częściej słychać o sprawach sądowych, w których to właśnie hałas pompy ciepła jest kością niezgody pomiędzy sąsiadami.

Zakup i wybór pompy ciepła powinien być dobrze przemyślany. Im więcej wysiłku włożymy w cały projekt na etapie przygotowania budynku pod względem termoizolacyjnym, doboru sprawdzonej firmy instalacyjnej czy wyboru samego urządzenia pod nasze potrzeby i warunki, tym bardziej ekonomiczne i przyjemne będzie użytkowanie nowego źródła ciepła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA