REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

\
Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

Fotowoltaika w biznesie

Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu. ESG i CSR to nie tylko puste słowa. Przedsiębiorstwa podejmują realne działania, by być bardziej ekologicznymi. Blisko połowa ustawia kosze do segregacji odpadów, 40 proc. wybiera energooszczędne żarówki, 29 proc. umieszcza na terenie biura żywe rośliny zielone, a 18 proc. z badanych firm zainwestowało w instalacje fotowoltaiczne, by pozyskiwać energię [zob. https://zielonagospodarka.pl/czy-polski-biznes-jest-i-chce-byc-eko-10052]. Jakie są najczęściej pobudki do korzystania z ekologicznych rozwiązań? To przede wszystkim oszczędność pieniędzy, chęć bycia postrzeganym jako firma przyjazna środowisku naturalnemu, a także konieczność stosowania się do przepisów. 

REKLAMA

Polskie firmy coraz chętniej inwestują w panele fotowoltaiczne 

Fotowoltaika jest coraz popularniejsza wśród polskich firm. Te poszukują stałego źródła energii, które umożliwią obniżenie kosztów. Za sprawą instalacji fotowoltaicznej na terenie przedsiębiorstwa, energia słoneczna przekształca się w energię elektryczną, która stanowi źródło zasilania dla codziennego funkcjonowania firmy. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł energii opartych na paliwach kopalnych, koszty związane z energią słoneczną nie podlegają znacznym wahaniom, co czyni ją bardziej przewidywalną i ekonomiczną alternatywą. 

  Instalacje fotowoltaiczne zmniejszają zależność firmy od wahań cen energii elektrycznej i obniżają rachunki. Przedsiębiorstwo zmniejsza swoje zapotrzebowanie na energię z sieci w godzinach dziennych, kiedy produkowana jest energia z fotowoltaiki. To szczególnie ważne w branżach, które zajmują się produkcją, dla których koszt energii elektrycznej stanowi dużą część kosztu wytworzenia produktów. Inwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne i daje duże zwroty z inwestycji. Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników, w tym zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Wiktor Dowgań z INERGIS. – I co ważne, inwestycja w fotowoltaikę daje przedsiębiorstwu pewność i stabilność kosztów związanych z energią. 

Nie można zaniedbać konserwacji

Inwestowanie w fotowoltaikę ma wiele plusów. Aby instalacja działała poprawnie, konieczna jest jej konserwacja. Same panele są wytrzymałe, a ich żywotność określa się na ok. 30 lat. Jednakże, w zależności od lokalizacji i warunków pogodowych, mogą one wymagać czyszczenia co rok lub dwa, ponieważ z biegiem czasu może gromadzić się kurz, gruz i ptasie odchody, co może obniżyć wydajność systemu. W zależności od źródeł mówi się, że zabrudzenia powstałe w wyniku nieregularnego czyszczenia paneli wahają się od 2% do 25% w zależności od stopnia zabrudzenia. 

W jaki sposób powinno się konserwować instalację fotwoltaiczną? 

  • Zadbaj o to, by była czysta. Panele fotowoltaiczne powinny być myte. Wiele zależy od warunków atmosferycznych, kąta nachylenia a także poziomu ich zabrudzenia. Nie powinny się na nich znajdować liście, ptasie odchody, czy śnieg. 
  • Sprawdzaj, czy nie doszło do uszkodzeń mechanicznych. W wybranych przypadkach (szczególnie wtedy, gdy firma skorzysta z komponentów słabej jakości) może dochodzić do uszkodzeń paneli, np. drobnych pęknięć. Należy kontrolować zatem stan instalacji i działać, gdy ta ulega zniszczeniu. 
  • Należy sprawdzać, czy kabla są wolne od uszkodzeń, najbardziej narażone na uszkodzenia są kable oraz złączki łączące poszczególne moduły. Zaleca się również kontrolę części elektrycznych, w szczególności działanie zabezpieczeń. 

Jak zminimalizować koszty związane z naprawą paneli? 

  • Przed przystąpieniem do instalacji ważne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy technicznej, która pozwoli ustalić optymalne rozmieszczenie paneli słonecznych, precyzyjny plan okablowania systemu oraz oszacowanie spodziewanej produkcji energii.
  • Zalecamy utworzenie dokumentacji fotograficznej, która potwierdzi szczegóły instalacji, począwszy od samego jej początku. Dzięki tym zdjęciom będziesz miał pewność, że proces instalacji przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Ponadto konieczne jest dostarczenie tych zdjęć na zakończenie instalacji. To istotne również z perspektywy ewentualnych roszczeń ubezpieczeniowych.

- Aby śledzić wydajność systemu na bieżąco, zaleca się także korzystanie z monitoringu online. Ten system dostarcza dokładnych informacji na temat działania instalacji i ostrzega w przypadku jakichkolwiek problemów z produkcją energii. Dzięki temu możesz zachować kontrolę nad efektywnością systemu i działać szybko w przypadku ewentualnych awarii lub zakłóceń w produkcji. Monitoring online zazwyczaj dostarczany jest przez producenta falowników i warto zwrócić na to uwagę przy wyborze marki tego urządzenia. Poszczególne systemy monitoringu znacznie różnią się od siebie jakością. - dodaje Wiktor Dowgań z INERGIS

Warto inwestować w profesjonalne planowanie, dokumentację i monitorowanie, aby upewnić się, że instalacja fotowoltaiczna działa sprawnie i przynosi oczekiwane korzyści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA