Instalacje z miedzi w systemach fotowoltaicznych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Panele fotowoltaiczne, nazywane też ogniwami słonecznymi, przekształcają energię słoneczną w elektryczną wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Polega ono na przemieszczaniu się elektronów pomiędzy warstwami p i n półprzewodników pod wpływem fotonów (cząstek bez ładunku elektrycznego). Taki ruch elektronów wywołuje różnicę potencjałów, a ta tworzy siłę elektromotoryczną. Ilość energii elektrycznej, która jest wytwarzana przez panele fotowoltaiczne zależy od ilości padającego światła oraz sprawności ogniw. Większość rodzajów ogniw zbudowana jest z kryształów krzemu.
Instalacja słoneczna składa się z kilku części. Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego jest ogniwo. Panel o powierzchni około jednego metra kwadratowego składa się z kilkudziesięciu ogniw. Ma on moc od ok. 100 do 150 Wp. Kolejny element- inwerter służy do przekształcania prądu stałego w przemienny. Dodatkowo panele posiadają akumulator, który umożliwia gromadzenie energii kiedy jest ona w nadmiarze i oddawanie kiedy jej brakuje. Pozostałe elementy to przyłącze sieciowe oraz układ kontrolno-pomiarowy.
Dlaczego miedź?
Miedź nie jest najpowszechniej wykorzystywanym materiałem do budowy ogniw, choć znane są technologie cienkowarstwowe, które wykorzystują miedź jako składnik materiału fotowoltaicznego (selenek miedzi). Występuje ona jednak we wszystkich wyżej wymienionych elementach w postaci kabli i przewodów. Ze względu na niskie wartości napięcia prądu stałego wytwarzanego w ogniwach, w przewodach płyną relatywnie duże prądy i miedź nadaje się najlepiej do wyprowadzenia mocy z systemu. Dodatkowo, panele pracują najwydajniej, kiedy nasłonecznienie jest największe czyli panują wysokie temperatury, a miedź lepiej niż inne materiały przewodzące gromadzi i odprowadza ciepło. Miedź ma też zastosowanie w łącznikach oraz energoelektronice stosowanej w inwerterach i układach kontrolno-pomiarowych.
Dofinansowanie
Dla chcących postawić na energie słoneczną rząd przygotował program wsparcia. Na stronie Ministerstwa Środowiska ( http://www.mos.gov.pl ) można znaleźć informacje jak starać się o dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych.
Zobacz także: Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią
Zobacz także: Ciekawostki na temat miedzi - czy wiesz, że...
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA