REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

termostat, ogrzewanie Fot. Fotolia
termostat, ogrzewanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

REKLAMA

Według raportu GUS Polacy wydają aż 20% miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić nasze finanse. Jak wpłynąć na bilans energetyczny domu, by zaczął on przynosić realne oszczędności?

Działaj kompleksowo!

Najlepszą metodą na ograniczenie strat ciepła są działania kompleksowe, takie jak: odpowiednie docieplenie budynku, wymiana nieszczelnych okien, montaż nowoczesnego kotła grzewczego i modernizacja instalacji. To jednak często duże inwestycje – bardzo kosztowne, a niejednokrotnie też niezależne od nas samych. Są jednak pewne czynności, które możemy wykonać niewielkim kosztem, a skutecznie.

Zadania przed sezonem grzewczym

1. Sprawdź szczelność drzwi i okien

Tuż przed początkiem sezonu grzewczego należy wymienić zniszczone uszczelki i wyregulować zawiasy, żeby skrzydła drzwiowe i okienne dobrze się domykały, nie wpuszczając tym samym do środka zimnego powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Odpowietrzaj grzejniki

Nieużywane w sezonie letnim kaloryfery, mogą nie nagrzewać się równomiernie, co najprawdopodobniej oznacza ich zapowietrzenie. Rozwiązaniem w większości przypadków jest delikatne odkręcenie zaworów odpowietrzających i wypuszczenie zbędnego powietrza, które mogło dostać się do instalacji. Jeśli to nie zadziała, należy skonsultować się z fachowcem w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Być może grzejniki nie są już sprawne.

3. Sprawdź izolację rur

Aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu wędrującej od źródła ciepła do grzejników wody, należy zadbać o prawidłową izolację rur (szczególnie w nieogrzewanych pomieszczeniach). Otulina jest bardzo istotnym elementem CO, który wpływa na ograniczenie strat ciepła, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania.  

Poproś fachowca o pomoc

4. Kontroluj kocioł lub piec

Jeśli posiadamy kocioł grzewczy, obowiązkowa jest coroczna wizyta serwisanta, który sprawdzi, czy urządzenie pracuje prawidłowo. To działanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim służące naszemu bezpieczeństwu. Instalator sprawdzi, czy kocioł funkcjonuje poprawnie, a także, w razie potrzeby dokona stosownych regulacji. W przypadku tradycyjnych pieców przyda się wizyta zduna.

5. Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

Konieczne są także okresowe przeglądy przewodów kominowych. Poprawia to wydajność spalania paliwa, na którym pracuje nasz piec lub kocioł, zmniejszając jednocześnie zagrożenie zaczadzeniem.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

REKLAMA

Najczęściej nowe instalacje wyposażone są już w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeśli nie, zawsze istnieje możliwość zamontowania termostatu przy grzejniku lub zmniejszenie temp. na piecu podczas naszej nieobecności lub w nocy. Szacuje się, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, co może przełożyć się - w zależności od powierzchni -  nawet na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.

Instalacja pokojowego regulatora temperatury pozwala uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Można zamontować regulator, który umożliwi nam ustalenie przynajmniej dwóch wartości, nazywanych często „komfortową” i „oszczędną”. Komfortową (np. 21 stopni) ustawia się na czas obecności i aktywności domowników, a oszczędną, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem (np. 18 stopni) – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

W sezonie grzewczym

7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych

Swobodna cyrkulacja powietrza zwiększa komfort i poprawia zdolność przekazywania ciepła. Grzejniki zostały stworzone do optymalnego oddawania ciepła bez przeszkód, a przysłonięcie ich szafą, sofą, zasłonami, „kurzem” lub rozwieszonym praniem, znacznie ten przepływ powietrza utrudnia i powoduje straty ciepła nawet rzędu 20%. Nie wolno także wieszać niczego na głowicach termostatycznych – one też powinny być odsłonięte.

8. Wietrz mieszkanie rozsądnie

Nie otwieraj okien na długi czas przy włączonym ogrzewaniu. Wietrzenie powinno być krótkie i intensywne (np. do 10 minut), w dodatku przy zakręconym zaworze na grzejniku. Dzięki temu wygenerowane przez kaloryfer ciepło, nie ucieka z mieszkania. Jednocześnie wietrzenie wpływa na nasze dobre samopoczucie.

9. Zasłaniaj okna po zmroku

Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

10. Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Noszenie w domu ciepłych skarpet, kapci czy swetra pozwala na obniżenie temperatury w pokojach o 1-2 stopnie. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali sezonu przynosi zauważalne zyski.

Zobacz także:  Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Zobacz także:  Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

10 przykazań oszczędnego ogrzewania

1

Sprawdź szczelność drzwi i okien

2

Odpowietrzaj grzejniki

3

Sprawdź izolację rur

4

Kontroluj kocioł lub piec

5

Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

6

Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

7

Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych.

8

Wietrz mieszkanie rozsądnie

9

Zasłaniaj okna po zmroku

10

Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Opracowanie: AFRISO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań 2025: Dla singla, pary, rodziny. Będzie drożej, taniej, czy bez większych zmian? [prognoza]

Ceny mieszkań w Polsce od lat stale i konsekwentnie rosną, ale ten wzrost ten nie jest równomierny. Wpływa na niego wiele czynników – niektóre z nich przewidzieć łatwo, inne trudniej. Od kilku miesięcy rynek nieruchomości cechuje stabilizacja. Czy tak będzie także w 2025 roku? Z jakimi wydatkami muszą liczyć się single, pary, a także większe rodziny, planujący zakup nowego „M” w najbliżej przyszłości i co ostatecznie może wpłynąć na te stawki? Sprawdziliśmy.

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

REKLAMA

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA