REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciekawostki na temat miedzi - czy wiesz, że...

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bez miedzi nie da się żyć.    Zdziwisz się jak bardzo miedź jest obecna w naszym codziennym życiu. Choć kojarzy się przede wszystkim z groszowymi monetami, to bez miedzi nie powstaną smartfony, nie pojadą pociągi, nie popłynie prąd, a budynki stracą wiele uroku. Życie bez miedzi byłoby praktycznie niemożliwe.
Bez miedzi nie da się żyć.<br> <br> Zdziwisz się jak bardzo miedź jest obecna w naszym codziennym życiu. Choć kojarzy się przede wszystkim z groszowymi monetami, to bez miedzi nie powstaną smartfony, nie pojadą pociągi, nie popłynie prąd, a budynki stracą wiele uroku. Życie bez miedzi byłoby praktycznie niemożliwe.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

REKLAMA

REKLAMA

Miedź to pierwiastek chemiczny, który towarzyszy nam na co dzień. Miedź po przetopieniu jest metalem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Stosowane w instalacjach rury i złączki z miedzi są nierdzewne, przeżyją sto lat, a także nie trzeba ich konserwować. Miedź ma właściwości bakteriobójcze, nie zmienia smaku, ani zapachu wody. Wbrew obiegowym opiniom koszt miedzianej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.
1 Miedziaki – nie przepadamy za nimi, zalegają nam w domach, NBP chciał wycofać je z użycia, ale…groszówki wciąż mają się dobrze i póki co nie znikną z naszych portfeli. Od tego roku miedziaki mają być bite ze stali powlekanej mosiądzem.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
2 Elektronika - bez miedzi nie byłoby współczesnej elektroniki. Miedź jest elementem niezbędnym do produkcji układów scalonych. W układach chłodzenia urządzeń stosuje się radiatory wykonane z miedzi. Twój smartfon, tablet, czy laptop nie istniałby bez miedzi.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
3 Miedź ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że zabija 99,9 proc. bakterii i wirusów na swojej powierzchni, a sprzęty z niej wykonane chronią przed drobnoustrojami wywołującymi choroby. Szpitale, placówki ochrony zdrowia, lotniska oraz komunikacja miejska to miejsca gdzie coraz częściej spotyka się miedziane klamki czy poręcze. W Polsce sprzętem z miedzi może pochwalić się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
4 Fotowoltaika jest co raz bardziej powszechnym sposobem wytwarzania energii. Instalacja fotowoltaiczna zawdzięcza swoje działanie miedzi, gdyż ten metal służy do budowy elektrod, kolektora i przewodów łączących ogniwa w moduły oraz moduły z przetwornicą lub baterią.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
5 Pociągi bez miedzi daleko nie zajadą. Lokomotywy elektryczne posiadają moc od kilku do nawet kilkunastu megawatów. Napędzane są przy pomocy kilkunastu silników elektrycznych, prądu stałego, lub silników indukcyjnych. Miedź jest podstawowym budulcem uzwojeń wirników i stojanów oraz kabli zasilających. Miedź stosuje się też w instalacjach elektrycznych, ogrzewania, chłodzenia, a także w oświetleniu.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
6 Kable i przewody – choć pojawiają się nowe materiały, to miedź jest wciąż najbardziej popularnym materiałem przewodzącym w prawie wszystkich rodzajach przewodów. Dlaczego? Ponieważ przewyższa najczęściej stosowany zamiennik jakim jest aluminium we wszystkich kategoriach technicznych, czyli przewodności, wytrzymałości mechanicznej, odporności na korozję, elastyczności i kowalności. Szacuje się, że blisko połowa światowego wydobycia miedzi przeznaczana jest do produkcji kabli i przewodów elektrycznych. Miedź jest wzorcem przewodności, do którego porównuje się inne przewodniki.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
7 Rury i złączki z miedzi są nierdzewne, przeżyją sto lat, nie trzeba ich konserwować, są bakteriobójcze, nie zmieniają smaku, ani zapachu wody. Wbrew obiegowym opiniom koszt miedzianej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
8 Silniki – bez miedzi nie ruszą. Przewodność miedzi sprawia, że podwyższa się sprawność silnika. Zwiększenie przekroju uzwojeń obniża straty energii.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
9 Miedź jest co raz powszechniejszym elementem architektury. Projektanci stosują miedź na dachach, elewacjach oraz wewnątrz budynków. Przykłady? Stacja londyńskiego metra Hounslow East Station.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
10 Stacja Paryskiego metra Arts et Metiers
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
11 Jest też polski akcent, czyli „Zielony Dom” we Wrocławiu.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
12 Miedziorytnictwo to dziedzina sztuki korzystająca z miedzi. W Polsce najsłynniejszym artystą rzeźbiącym w tym metalu był Eugeniusz Get-Stankiewicz. Na wrocławskim rynku można odwiedzać jego pracownię, czyli Domek Miedziorytnika. W Domku regularnie pokazywane są prace z miedzi, w tym grafiki, biżuteria, czy maski.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
13 A gdyby tego było mało, to miedź w 100 proc. poddaje się recyklingowi. Szacuje się, że 80 proc. obecnie stosowanej miedzi pochodzi z odzysku.
Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA