REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii
Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii

REKLAMA

REKLAMA


Najlepszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest rozsądne jej używanie. Niewskazane jest np. ciągłe palenie światła w dzień lub zostawianie telewizora w trybie stand by. W racjonalnym gospodarowaniu energią, pomóc może nam m.in. widza o tym ile energii zużywają poszczególne urządzenia w domu.

Co ma największy apetyt na energię?

REKLAMA

REKLAMA

Odbiorniki energii elektrycznej można z grubsza podzielić na trzy grupy: napędy urządzeń, takie jak silnik pralki, silnik pompy lodówki albo suszarki do włosów, oświetlenie oraz urządzenia wytwarzające ciepło. Dobór urządzeń grupy elektronicznych, jak telewizory komputery itd. opiszę w podsumowaniu. Ilość technologii, rozmaitość urządzeń i producentów jest ogromna i jest to temat na co najemnej kilka artykułów by je choć pokrótce opisać. Opiszę każdą z grup osobno choć wiadomo, że są urządzenia zawierające podzespoły wszystkich trzech grup odbiorników energii. I tak wspomniana suszarka do włosów posiada zarówno silnik, grzałkę oraz świecące diody. Przed charakterystyką ustalmy jednak hierarchię pożeraczy prądu.

Na pierwszym miejscu są urządzenia wytwarzające ciepło. By nie mieć wątpliwości podam przykład: czajnik bezprzewodowy ma grzałkę 2000 do 3000 wat, taką moc pobiera 20 do 30 żarówek 100 watowych tradycyjnych, to tak jakby włączając czajnik włączalibyśmy oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Analogia do napędów urządzeń silników jest podobna: by zrównoważyć apetyt na energię czajnika musielibyśmy włączyć co najmniej kilka siników urządzeń, pralki, lodówki, miksery. Drugie miejsce jest sporne, w zasadzie napędy ale jeśli w domu jest niewiele silników? Pozostawię ten dylemat bez rozstrzygnięcia.

Czy można zmniejszyć zużycie energii urządzeń grzewczych?

Raczej nie, ale są wyjątki. Ciepło z prądu produkujemy podczas przepływu prądu przez drut oporowy, najczęściej wolframowy. Doprowadzamy do wysokiej temperatury przez przeciążenie. Grzałka jest wykonana z materiału odpornego na wysokie temperatury. W większości przypadków grzeje bo grzać powinna. Kupując żelazko z parownikiem nabywamy je dla swojej wygody, nie możemy wstawić w nim grzałki o mniejszym zużyciu energii, która dałaby tę ilość ciepła z jednoczesną funkcją parowania. Można jednak w urządzeniach takich jak pralka czy zmywarka, troszkę oszukać te urządzenia, mają one bowiem sekcje grzewcze do podgrzewania wody potrzebnej do efektywnego działania. Często, ze względu na oszczędności stosujemy do podgrzewania wody użytkowej w domu inne urządzenie niż elektryczne źródeł ciepła. Pralkę lub zmywarkę można zasilić ciepłą wodą, która zostanie dogrzane do odpowiedniej temperatury w urządzeniu do którego trafiła (np. zmywarki czy pralki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak ograniczyć zużycie energii napędów urządzeń w domu?

Teoretycznie to nie możliwe. Silnik elektryczny to urządzenie, które pobiera tyle energii ile w danej chwili potrzebuje i nie potrzeba pedału gazu jak przy silnikach spalinowych, zużycie energii nie zależy od stylu jazdy. Na wolnych obrotach najmniej a obciążony najwięcej. W praktyce producenci prześcigając się w pozyskaniu klienta, proponują nam urządzenia w klasach oszczędności A, A+, A++ itp. Nie wymyślili co prawda nowych silników, jednak konstruktorzy poświęcili więcej czasu by zaprojektować urządzenia marnujące mniej prądu. Stosują lepsze materiały na łożyska, izolacje, dokładniej dobierają siniki i obciążenia. Warto kupować urządzenia zużywające mniej energii.

Oświetlenie, czy można zaoszczędzić energię?

REKLAMA

W dziedzinie oświetlenia nastąpił największy postęp technologiczny. Tradycyjna żarówka działa podobnie do grzałki z tą różnicą, że drut wolframowy rozgrzewa się tak mocno, że aż świeci. Byłby się szybko spalił gdyby nie pomył Edisona by zamknąć taki drucik w bańce szklanej bez powietrza w środku. Do spalania niezbędny jest tlen, a w żarówce natomiast jest próżnia. Na swój czas genialne, dziś jest to już przestarzałe rozwiązanie. Stosunek ilości światła do zużytej energii jest kiepski ponieważ duża cześć światła zamienia się w energię cieplną.

Po żarówce wymyślono jarzeniówkę. Jest to źródło światła oparte na jonizacji gazu w rurce szklanej i świeceniu luminoforu, którym pokryta jest rurka. Zużycie energii w stosunku do żarówki jest sporo niższe, jednak światło z jarzeniówki pulsuje z częstotliwością zmian prądu przemiennego w naszej sieci zasilającej – 50 herców (Hz). Światło pulsujące niekorzystnie wpływa na stan zdrowia, w związku z czym stosuje się je głównie w przemyśle. Nowszym rozwiązaniem są jarzeniówki kompaktowe. Producenci strzegą swoich rozwiązań technologicznych i jednocześnie wychwalają je jako pozbawione pierwotnej wady pulsowania z jednoczesną energooszczędnością. Nazywamy je „żarówkami energooszczędnymi”. O lampach sodowych metalohalogenach itp. nie będę się rozpisywał, ponieważ w domach się ich nie stosuje.

Godnym uwagi źródłem światła są halogeny. W porównaniu z żarówkami, sprawniej zamieniają energię na światło a ponadto ich światło najbardziej zbliżone jest do światła słonecznego.

Źródłem światła zużywający najmniej energii są diody LED, które w stosunku do tradycyjnej żarówki zużywają około jednej dziesiątej energii.

Jak skorzystać z wiedzy o zużyciu energii podczas zakupu?

Producenci urządzeń elektrycznych są zobowiązani do zaopatrzenia produktów w tabliczki znamionowe, na których umieszczane są najważniejsze dane techniczne. Podana jest też moc znamionowa, która mówi nam ile dane urządzenie zużywa energii w trakcie pracy. Porównując moce znamionowe np. pralek, wiemy która zużywa mniej prądu.

Kupując źródła światła zwracamy uwagę na moc (wat – W) oraz ilość lumenów (strumień światła – lm) z danej mocy wytwarzanej. W ten sposób dowiemy się ile jednostek światła pochodzi z jednostki mocy.


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA