REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

Andrzej Rodzewicz
firma MECHATRONIK
Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu
Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu

REKLAMA

REKLAMA

Płyty grzewcze to urządzenia pobierające o dużo więcej energii elektrycznej niż inne urządzenia w domu. Podłączenie płyty do linii zasilających gniazda, 2,5 mm2 pola przekroju drutu, a tym bardziej do linii zasilających oświetlenie , 1,5 mm2 , jest niedopuszczalne. Takie podłączenie stwarza zagrożenie zniszczeniem linii zasilającej a w konsekwencji zagrożenie pożarem.

Jak zaprojektować linię zasilającą dla płyty grzewczej?

REKLAMA

Linię zasilającą może zaprojektować i wykonać tyko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. By przekonać wszystkich do korzystania z usług fachowców opiszę na czym rzecz polega. Projektując linie zasilającą uwzględniamy jaką moc musimy zapewnić odbiornikom. Z wzoru na moc prądu obliczamy prąd jaki będzie płynął w przewodzie, napięcie jest stałe i znane 230 V. Do obliczanego prądu dobieramy pole przekroju drutu linii zasilającej i dopasowujemy do pól przekrojów produkowanych przewodów dopełniając zawsze w górę.

Jeśli z obliczeń wyjdzie nam 8 mm2 a w sprzedaży są przekroje 6 mm2 a potem dopiero 10 mm2 dopełniamy do 10 i taki kabel stosujemy do budowy linii.

Czy powinno się zasilać kilka odbiorników większej mocy z jednej linii?

Ogólne zasady projektowania linii zasilających jak zasilanie gniazd uwzględniają współczynnik równoczesnego obciążenia. Oznacza on, że nie z wszystkich gniazd korzystamy równocześnie. W domu urządzenia większej mocy to przeważnie te wytwarzające ciepło. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy jednocześnie korzystamy z płyty grzewczej, piekarnika i mat grzewczych ogrzewania połogowego. Współczynnik jednoczesnego obciążenia musielibyśmy przyjąć 1 inaczej 100%. Przekrój takiej linii byłby spory i istniało by zagrożenie, że oprzyrządowanie elektryczne może w takiej sytuacji mogło by nie być przystosowane do takich przekrojów. Lepiej, jest zasilić każde urządzenie z osobnej linii i w rozdzielni, każde pod osobny m zabezpieczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co musimy zrobić w praktyce by podłączyć płytę grzewczą?

Musimy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami. Zlecamy elektrykowi rozbudowę rozdzielni o dodatkowe zabezpieczenie, zaprojektowanie linii zasilającej i wykonanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA