Jakiej instalacji potrzebujemy aby podłączyć płytę grzewczą?

REKLAMA
REKLAMA
Jak zaprojektować linię zasilającą dla płyty grzewczej?
REKLAMA
Linię zasilającą może zaprojektować i wykonać tyko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. By przekonać wszystkich do korzystania z usług fachowców opiszę na czym rzecz polega. Projektując linie zasilającą uwzględniamy jaką moc musimy zapewnić odbiornikom. Z wzoru na moc prądu obliczamy prąd jaki będzie płynął w przewodzie, napięcie jest stałe i znane 230 V. Do obliczanego prądu dobieramy pole przekroju drutu linii zasilającej i dopasowujemy do pól przekrojów produkowanych przewodów dopełniając zawsze w górę.
Jeśli z obliczeń wyjdzie nam 8 mm2 a w sprzedaży są przekroje 6 mm2 a potem dopiero 10 mm2 dopełniamy do 10 i taki kabel stosujemy do budowy linii.
Czy powinno się zasilać kilka odbiorników większej mocy z jednej linii?
Ogólne zasady projektowania linii zasilających jak zasilanie gniazd uwzględniają współczynnik równoczesnego obciążenia. Oznacza on, że nie z wszystkich gniazd korzystamy równocześnie. W domu urządzenia większej mocy to przeważnie te wytwarzające ciepło. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy jednocześnie korzystamy z płyty grzewczej, piekarnika i mat grzewczych ogrzewania połogowego. Współczynnik jednoczesnego obciążenia musielibyśmy przyjąć 1 inaczej 100%. Przekrój takiej linii byłby spory i istniało by zagrożenie, że oprzyrządowanie elektryczne może w takiej sytuacji mogło by nie być przystosowane do takich przekrojów. Lepiej, jest zasilić każde urządzenie z osobnej linii i w rozdzielni, każde pod osobny m zabezpieczeniem.
Co musimy zrobić w praktyce by podłączyć płytę grzewczą?
Musimy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami. Zlecamy elektrykowi rozbudowę rozdzielni o dodatkowe zabezpieczenie, zaprojektowanie linii zasilającej i wykonanie.
REKLAMA
REKLAMA