REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

Ustawa
Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa "lokal za grunt" zakłada uwolnienie atrakcyjnych działek w miastach, ale nie będzie kluczowym wsparciem dla branży deweloperskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują samorządy, a jeśli będą to mało atrakcyjne grunty, to zainteresowanie będzie znikome - ocenił Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Ustawa "lokal za grunt"

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana została w Dzienniku Ustaw z 2 lutego 2021. Chodzi o ustawę o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. lokal za grunt. Jej celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy zakładają w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

REKLAMA

Zobacz: USTAWA z dnia 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 223

REKLAMA

"Zakładanym plusem miałoby być uwolnienie atrakcyjnych gruntów w miastach, które gminy niejednokrotnie posiadają. Te rozwiązania miałyby przede wszystkim pomóc sektorowi budownictwa odwrócić skutki spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią, zapewniając jednocześnie odbudowę potencjału inwestycyjnego. Od przeszło 4 lat rynek mieszkaniowy coraz mocniej odczuwa bowiem reglamentowany obrót ziemią, który w 2016 r. wprowadzono nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego" - poinformował Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

"Wszystko jednak zależy od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują gminy. Jakie to będą nieruchomości, gdzie położone, jak skomunikowane, z jakim potencjałem? Na pewno inwestorom zależało będzie na działkach, niewymagających skomplikowanych nakładów na infrastrukturę" - dodał.

Grunty samorządowe

Jak wskazał, minusem wprowadzonego rozwiązania jest ograniczenie ustawy tylko do gruntów samorządowych, z wyłączeniem tych należących do Skarbu Państwa.

"Barierą mogą być również standardy, które muszą spełniać nieruchomości, by mogły stanowić przedmiot nabycia w ramach przetargu. Wchodzenie w kilkuletnią umowę z gminą, obarczoną różnymi restrykcjami, nie zawsze może być więc ofertą, na którą z niecierpliwością czekają inwestorzy" - ocenił Dziąg.

REKLAMA

W jego ocenie, ustawa dedykowana jest większym miastom, gdzie zarówno potencjał inwestycyjny, jak i zasoby nieruchomościowe są największe. Jego zdaniem, kluczowe pytanie jest jednak o to, czy gminy zdecydują się takie grunty przeznaczać do przetargów.

"Wszystko zależy od tego, czy samorządy będą chciały się angażować w ten mechanizm. Dziś, już na gruncie ustawy o gospodarce nieruchomościami, funkcjonują mechanizmy pozwalające sprzedać nieruchomości prywatnym inwestorom, niestety wykorzystywane są w niewielkim zakresie" - poinformował ekspert PZFD.

Jego zdaniem, jeśli gminy nie widzą istotnych potrzeb wynikających z ich zadań własnych, to nie są chętne, by pozbywać się swojego zasobu.

Nieruchomości wystawiane w przetargach

Jak wskazał, nieruchomości mają być wystawiane w przetargach, a w związku z tym sprzedaż zostanie dokonana na rzecz tego podmiotu, który zaoferuje m.in. najwyższą cenę.

"Mniejsze firmy mogą zatem upatrywać dla siebie korzyści w ustawie w tych rejonach, gdzie nie działają więksi deweloperzy. Tam raczej nie będzie zainteresowania przetargami wśród tych największych graczy. Mniejsze firmy mogą więc skorzystać na ustawie w mniejszych miastach, gdzie skala inwestycyjna jest dużo mniejsza, a zasób mieszkaniowy nie potrzebuje istotnego wsparcia i wzrostu" - ocenił Dziąg.

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

Wskazał też, że - zgodnie z uzasadnieniem do ustawy - gminy dysponowały w 2019 roku przeszło 28 tys. ha gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe.

"Jednakże z tego wynika to samo co z faktu, że w Polsce - zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - możemy pobudować mieszkania i domy dla przeszło 200 mln osób. Grunt, by wzbudził zainteresowanie inwestora, musi być dobrze skomunikowany, czy uzbrojony. Najlepiej, żeby był objęty planem miejscowym, których w Polsce brakuje" - ocenił Dziąg.

"Oferta sprzedażowa musi być więc atrakcyjna, szczególnie, że nabywany w przetargu grunt objęty ma być umową z gminą, z której deweloper musi się wywiązać. Gminy będą same ustalać poziom tych zobowiązań, które niekoniecznie mogą pasować wstępnie zainteresowanym przetargiem" - dodał.

Z punktu widzenia gminy - jak wskazał Dziąg - zachętą ma być to, że mieszkania zbuduje im prywatny inwestor, ale następnie będą one na utrzymaniu gminy.

"Jeśli gmina nie odczuwa istotnych braków w ramach zasobu komunalnego, to może nie być skłonna sprzedawać swoich nieruchomości, a przynajmniej nie musi tego robić na szeroką skalę" - ocenił ekspert PZFD.

Dodał, że jeśli do przetargów zostaną oddane mało atrakcyjne grunty, to wówczas zainteresowanie będzie znikome.

"Już teraz wiemy, że Warszawa takich gruntów nie wystawi do przetargów, ponieważ nawet jeśli taką potencjalną nieruchomość ma, to i tak jest ona najczęściej obciążana prawnie na mocy tzw. dekretu Bieruta" - ocenił Dziąg.

"Ustawa nie będzie więc kluczowym wsparciem dla branży, jakim niewątpliwe byłoby poszerzenia areału, jaki można byłoby nabywać bez obostrzeń wynikających z regulacji o obrocie ziemią rolną" - dodał.

Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza prawie 200 firm, w tym m. in. Archicom, Atal, Budimex Nieruchomości, Develię, Dom Development, Echo Investment, Ghelamco, HB Reavis, Lokum Deweloper, Marvipol Development, PHN, Polnord, Murapol, Robyg i Ronson Development.

sar/ asa/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

    Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

    Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

    Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    REKLAMA

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA