REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?
Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, legalizacji samowoli budowlanej, przyłączy prądu wody i gazu oraz norm zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jednak bodaj największą wagę zdaje się mieć obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nowe warunki techniczne

REKLAMA

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to cyklicznie aktualizowane rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo, które w sposób precyzyjny reguluje zasady budowy, przebudowy, remontów czy projektowania budynków. Warunki techniczne AD 2021 są pokłosiem uchwalonej jeszcze przed dekadą dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Jej założeniem i celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której w roku 2021 wszystkie nowo projektowane domy, zarówno jedno- jak i wielorodzinne mają być pasywne. Nowe przepisy, określane jako norma WT2021, obligują m.in. do redukcji współczynników przenikania ciepła do 0,2 W/m2K oraz do wymiany kotłów grzewczych starszych niż 10 lat licząc od daty produkcji.

REKLAMA

Tym samym każdy inwestor, który otrzyma pozwolenie na budowę na podstawie wniosku złożonego w 2021 roku, będzie musiał sprostać nowym, znacznie bardziej wyśrubowanym normom. Ich zasadniczym wyznacznikiem są wartości współczynnika Ep, określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, które od początku 2021 r. wyniosą 65 kWh/mkw. w ciągu roku dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych (dotychczas 85 kWh/mkw.), natomiast dla domów jednorodzinnych 70 kWh/mkw. (dotychczas 95 kWh/mkw.).

3-częściowy projekt budowlany

Nowela uprościła sposób składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia, poprzez ograniczenie liczby wymaganych dokumentów. Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba będzie złożyć projekt budowlany, który będzie składał się z trzech części. Dwie z nich - projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany załącza się do wniosku o pozwolenie na budowę. Natomiast projekt techniczny składa się na ręce kierownika budowy przed rozpoczęciem robót, a w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Nowelizacja prawa budowlanego ograniczyła obszar oddziaływania obiektu budowlanego, wskutek czego proces pozyskiwania pozwoleń na budowę powinien ulec uproszczeniu, a czas oczekiwania na decyzję skróceniu. Pojawiły się kolejne zwolnienia przedsięwzięć z obowiązku uzyskania pozwolenie na budowę, które będą wymagały jedynie zgłoszenia. Natomiast poszerzono listę zwolnionych zarówno z pozwolenia jak i zgłoszenia (biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m).

Przyłącza wody, prądu i gazu szybciej i taniej

Zmiany przepisów budowlanych sprzyjają szybszemu przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Obowiązują konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadziła także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, zmianę tych warunków, włączenie przyłączy do sieci czy odbiór techniczny przyłączy.

Legalizacja samowoli budowlanej

Wejście w życie znowelizowanej ustawy prawa budowlanego spowodowało istotne uproszczenie procesu legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Właściciel zgłasza do nadzoru budowlanego samowolę budowlaną i przedstawia ekspertyzę techniczną, potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Uproszczona i bezpłatna procedura legalizacji pozwala włączyć wiele samowoli budowlanych w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Z kolei w przypadku osób nielegalnie użytkujących budynki obowiązuje nowy katalog kar pieniężnych, które nadzór budowlany może nakładać z miesięczną częstotliwością.

Nowe wymogi bezpieczeństwa pożarowego

REKLAMA

Modyfikacji uległy przepisy budowlane dotyczące zmiany sposobu użytkowania budynku wpływające na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Obecnie taka zmiana wymaga wcześniejszego sporządzenia przez osobę uprawnioną ekspertyzy przeciwpożarowej. Chodzi o sytuacje takie jak np. przekształcenie piwnicy w escape room czy mieszkania na przedszkole.

Nowe przepisy Prawa budowlanego wprowadzają obowiązek uzgodnienia projektu montażowego instalacji fotowoltaiki z rzeczoznawcą budowlanym ze specjalizacją w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Obowiązek ten dotyczy mikro instalacji PV o mocy powyżej 6,5 kW, które mają być zamontowane na budynkach istotnych pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Z kolei po zakończeniu montażu właściciel instalacji fotowoltaicznej musi zgłosić ją do organów Państwowej Straży Pożarnej właściwych miejscu zamontowania paneli PV.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA