REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?
Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, legalizacji samowoli budowlanej, przyłączy prądu wody i gazu oraz norm zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jednak bodaj największą wagę zdaje się mieć obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nowe warunki techniczne

REKLAMA

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to cyklicznie aktualizowane rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo, które w sposób precyzyjny reguluje zasady budowy, przebudowy, remontów czy projektowania budynków. Warunki techniczne AD 2021 są pokłosiem uchwalonej jeszcze przed dekadą dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Jej założeniem i celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której w roku 2021 wszystkie nowo projektowane domy, zarówno jedno- jak i wielorodzinne mają być pasywne. Nowe przepisy, określane jako norma WT2021, obligują m.in. do redukcji współczynników przenikania ciepła do 0,2 W/m2K oraz do wymiany kotłów grzewczych starszych niż 10 lat licząc od daty produkcji.

REKLAMA

Tym samym każdy inwestor, który otrzyma pozwolenie na budowę na podstawie wniosku złożonego w 2021 roku, będzie musiał sprostać nowym, znacznie bardziej wyśrubowanym normom. Ich zasadniczym wyznacznikiem są wartości współczynnika Ep, określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, które od początku 2021 r. wyniosą 65 kWh/mkw. w ciągu roku dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych (dotychczas 85 kWh/mkw.), natomiast dla domów jednorodzinnych 70 kWh/mkw. (dotychczas 95 kWh/mkw.).

3-częściowy projekt budowlany

Nowela uprościła sposób składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia, poprzez ograniczenie liczby wymaganych dokumentów. Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba będzie złożyć projekt budowlany, który będzie składał się z trzech części. Dwie z nich - projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany załącza się do wniosku o pozwolenie na budowę. Natomiast projekt techniczny składa się na ręce kierownika budowy przed rozpoczęciem robót, a w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Nowelizacja prawa budowlanego ograniczyła obszar oddziaływania obiektu budowlanego, wskutek czego proces pozyskiwania pozwoleń na budowę powinien ulec uproszczeniu, a czas oczekiwania na decyzję skróceniu. Pojawiły się kolejne zwolnienia przedsięwzięć z obowiązku uzyskania pozwolenie na budowę, które będą wymagały jedynie zgłoszenia. Natomiast poszerzono listę zwolnionych zarówno z pozwolenia jak i zgłoszenia (biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m).

Przyłącza wody, prądu i gazu szybciej i taniej

Zmiany przepisów budowlanych sprzyjają szybszemu przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Obowiązują konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadziła także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, zmianę tych warunków, włączenie przyłączy do sieci czy odbiór techniczny przyłączy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Legalizacja samowoli budowlanej

Wejście w życie znowelizowanej ustawy prawa budowlanego spowodowało istotne uproszczenie procesu legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Właściciel zgłasza do nadzoru budowlanego samowolę budowlaną i przedstawia ekspertyzę techniczną, potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Uproszczona i bezpłatna procedura legalizacji pozwala włączyć wiele samowoli budowlanych w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Z kolei w przypadku osób nielegalnie użytkujących budynki obowiązuje nowy katalog kar pieniężnych, które nadzór budowlany może nakładać z miesięczną częstotliwością.

Nowe wymogi bezpieczeństwa pożarowego

REKLAMA

Modyfikacji uległy przepisy budowlane dotyczące zmiany sposobu użytkowania budynku wpływające na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Obecnie taka zmiana wymaga wcześniejszego sporządzenia przez osobę uprawnioną ekspertyzy przeciwpożarowej. Chodzi o sytuacje takie jak np. przekształcenie piwnicy w escape room czy mieszkania na przedszkole.

Nowe przepisy Prawa budowlanego wprowadzają obowiązek uzgodnienia projektu montażowego instalacji fotowoltaiki z rzeczoznawcą budowlanym ze specjalizacją w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Obowiązek ten dotyczy mikro instalacji PV o mocy powyżej 6,5 kW, które mają być zamontowane na budynkach istotnych pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Z kolei po zakończeniu montażu właściciel instalacji fotowoltaicznej musi zgłosić ją do organów Państwowej Straży Pożarnej właściwych miejscu zamontowania paneli PV.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA