REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?
Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, legalizacji samowoli budowlanej, przyłączy prądu wody i gazu oraz norm zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jednak bodaj największą wagę zdaje się mieć obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nowe warunki techniczne

REKLAMA

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to cyklicznie aktualizowane rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo, które w sposób precyzyjny reguluje zasady budowy, przebudowy, remontów czy projektowania budynków. Warunki techniczne AD 2021 są pokłosiem uchwalonej jeszcze przed dekadą dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Jej założeniem i celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której w roku 2021 wszystkie nowo projektowane domy, zarówno jedno- jak i wielorodzinne mają być pasywne. Nowe przepisy, określane jako norma WT2021, obligują m.in. do redukcji współczynników przenikania ciepła do 0,2 W/m2K oraz do wymiany kotłów grzewczych starszych niż 10 lat licząc od daty produkcji.

REKLAMA

Tym samym każdy inwestor, który otrzyma pozwolenie na budowę na podstawie wniosku złożonego w 2021 roku, będzie musiał sprostać nowym, znacznie bardziej wyśrubowanym normom. Ich zasadniczym wyznacznikiem są wartości współczynnika Ep, określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, które od początku 2021 r. wyniosą 65 kWh/mkw. w ciągu roku dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych (dotychczas 85 kWh/mkw.), natomiast dla domów jednorodzinnych 70 kWh/mkw. (dotychczas 95 kWh/mkw.).

3-częściowy projekt budowlany

Nowela uprościła sposób składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia, poprzez ograniczenie liczby wymaganych dokumentów. Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba będzie złożyć projekt budowlany, który będzie składał się z trzech części. Dwie z nich - projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany załącza się do wniosku o pozwolenie na budowę. Natomiast projekt techniczny składa się na ręce kierownika budowy przed rozpoczęciem robót, a w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Nowelizacja prawa budowlanego ograniczyła obszar oddziaływania obiektu budowlanego, wskutek czego proces pozyskiwania pozwoleń na budowę powinien ulec uproszczeniu, a czas oczekiwania na decyzję skróceniu. Pojawiły się kolejne zwolnienia przedsięwzięć z obowiązku uzyskania pozwolenie na budowę, które będą wymagały jedynie zgłoszenia. Natomiast poszerzono listę zwolnionych zarówno z pozwolenia jak i zgłoszenia (biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m).

Przyłącza wody, prądu i gazu szybciej i taniej

Zmiany przepisów budowlanych sprzyjają szybszemu przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Obowiązują konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadziła także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci, zmianę tych warunków, włączenie przyłączy do sieci czy odbiór techniczny przyłączy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Legalizacja samowoli budowlanej

Wejście w życie znowelizowanej ustawy prawa budowlanego spowodowało istotne uproszczenie procesu legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Właściciel zgłasza do nadzoru budowlanego samowolę budowlaną i przedstawia ekspertyzę techniczną, potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Uproszczona i bezpłatna procedura legalizacji pozwala włączyć wiele samowoli budowlanych w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Z kolei w przypadku osób nielegalnie użytkujących budynki obowiązuje nowy katalog kar pieniężnych, które nadzór budowlany może nakładać z miesięczną częstotliwością.

Nowe wymogi bezpieczeństwa pożarowego

REKLAMA

Modyfikacji uległy przepisy budowlane dotyczące zmiany sposobu użytkowania budynku wpływające na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Obecnie taka zmiana wymaga wcześniejszego sporządzenia przez osobę uprawnioną ekspertyzy przeciwpożarowej. Chodzi o sytuacje takie jak np. przekształcenie piwnicy w escape room czy mieszkania na przedszkole.

Nowe przepisy Prawa budowlanego wprowadzają obowiązek uzgodnienia projektu montażowego instalacji fotowoltaiki z rzeczoznawcą budowlanym ze specjalizacją w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Obowiązek ten dotyczy mikro instalacji PV o mocy powyżej 6,5 kW, które mają być zamontowane na budynkach istotnych pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Z kolei po zakończeniu montażu właściciel instalacji fotowoltaicznej musi zgłosić ją do organów Państwowej Straży Pożarnej właściwych miejscu zamontowania paneli PV.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA