Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Społeczne agencje najmu (SAN)
Na wtorkowym (w dniu 9 marca) posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i innych ustaw. Zakłada on m.in. wprowadzenie do porządku prawnego społecznych agencji najmu (SAN), czyli modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi, których dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych.
REKLAMA
REKLAMA
Wiceszefowa MRPiT zaznaczyła, że model SAN ma na celu łagodzenie niekorzystnego wpływu epidemii na rynek najmu, a jednocześnie wspierać osoby, które mają trudności w samodzielnym uzyskaniu mieszkania na warunkach rynkowych. Wskazała, że społeczne agencje najmu są rozwiązaniem o charakterze systemowym, ciągłym, ale nabrały szczególnego znaczenia zwłaszcza w ostatnim roku, kiedy rynek najmu przeżywał perturbacje wywołane pandemią.
„Proponowane przepisy mają więc dodatkowo wzmocnić działania antykryzysowe” – podkreśliła Kornecka. Jak dodała, wielu wynajmujących zmaga się obecnie z sytuacją, w której mieszkania na wynajem stoją puste ze względu na pandemię – część byłych najemców pracuje zdalnie, a studenci rezygnują z wynajmu ze względu na możliwość studiowania online.
Model SAN - wsparcie przy wynajmie
REKLAMA
"Społeczne agencje najmu są więc pośrednikami pomiędzy osobami, które oferują mieszkanie na wynajem, a tymi w trudnej sytuacji życiowej. Mogą to być np. osoby starsze lub samotne kobiety z dziećmi, które pilnie potrzebują mieszkania, ale nie są w stanie go kupić, ani wynająć w cenie rynkowej" - wyjaśniła wiceminister.
Jak mówiła, SAN łączy ze sobą obie strony, oferując właścicielowi mieszkania jego dzierżawę w długiej perspektywie np. kilku lat, a także zwolnienie zysków z najmu z podatku dochodowego i zwolnienie usługi dzierżawy z VAT. "Wynajmujący z kolei jest w stanie uiszczać czynsz, bo nie będzie on w cenie rynkowej, może też ubiegać się o dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start” – powiedziała Kornecka.
Jednocześnie zwróciła uwagę na społeczny aspekt rozwiązania: SAN nie zarabia ani na dzierżawie mieszkania od właściciela, ani na wynajęciu go lokatorowi.
Społeczne agencje najmu jeszcze w tym roku
"Mam nadzieję, że projekt ustawy niebawem trafi do parlamentu i w pierwszej połowie roku przepisy zostaną uchwalone. Ponieważ SAN-y mogą powstawać w zasadzie od razu od momentu wejścia w życie przepisów, bo nie jest do tego potrzebna żadna infrastruktura, to spodziewamy się, że w drugiej połowie roku zaczną one funkcjonować” – stwierdziła Kornecka.
Dodała, że już w trakcie vacatio legis gminy mogą podejmować uchwały o kryteriach, jakie będę stosowały w doborze lokatorów do SAN. Społeczne agencje najmu będą musiały zawrzeć umowy z gminą i skontaktować się z osobami, które wynajmują mieszkania, zainteresowanymi pośrednictwem SAN.(PAP)
Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/
REKLAMA
REKLAMA