REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.

Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.
Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Społeczne agencje najmu. Projekt dotyczący społecznych agencji najmu niebawem trafi do parlamentu i zostanie uchwalony w pierwszej połowie 2021 roku. Spodziewamy się, że SAN-y zaczną działać w drugiej połowie roku - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Społeczne agencje najmu (SAN)

Na wtorkowym (w dniu 9 marca) posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i innych ustaw. Zakłada on m.in. wprowadzenie do porządku prawnego społecznych agencji najmu (SAN), czyli modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi, których dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceszefowa MRPiT zaznaczyła, że model SAN ma na celu łagodzenie niekorzystnego wpływu epidemii na rynek najmu, a jednocześnie wspierać osoby, które mają trudności w samodzielnym uzyskaniu mieszkania na warunkach rynkowych. Wskazała, że społeczne agencje najmu są rozwiązaniem o charakterze systemowym, ciągłym, ale nabrały szczególnego znaczenia zwłaszcza w ostatnim roku, kiedy rynek najmu przeżywał perturbacje wywołane pandemią.

„Proponowane przepisy mają więc dodatkowo wzmocnić działania antykryzysowe” – podkreśliła Kornecka. Jak dodała, wielu wynajmujących zmaga się obecnie z sytuacją, w której mieszkania na wynajem stoją puste ze względu na pandemię – część byłych najemców pracuje zdalnie, a studenci rezygnują z wynajmu ze względu na możliwość studiowania online.

Model SAN - wsparcie przy wynajmie

REKLAMA

"Społeczne agencje najmu są więc pośrednikami pomiędzy osobami, które oferują mieszkanie na wynajem, a tymi w trudnej sytuacji życiowej. Mogą to być np. osoby starsze lub samotne kobiety z dziećmi, które pilnie potrzebują mieszkania, ale nie są w stanie go kupić, ani wynająć w cenie rynkowej" - wyjaśniła wiceminister.

Jak mówiła, SAN łączy ze sobą obie strony, oferując właścicielowi mieszkania jego dzierżawę w długiej perspektywie np. kilku lat, a także zwolnienie zysków z najmu z podatku dochodowego i zwolnienie usługi dzierżawy z VAT. "Wynajmujący z kolei jest w stanie uiszczać czynsz, bo nie będzie on w cenie rynkowej, może też ubiegać się o dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start” – powiedziała Kornecka.

Jednocześnie zwróciła uwagę na społeczny aspekt rozwiązania: SAN nie zarabia ani na dzierżawie mieszkania od właściciela, ani na wynajęciu go lokatorowi.

Społeczne agencje najmu jeszcze w tym roku

"Mam nadzieję, że projekt ustawy niebawem trafi do parlamentu i w pierwszej połowie roku przepisy zostaną uchwalone. Ponieważ SAN-y mogą powstawać w zasadzie od razu od momentu wejścia w życie przepisów, bo nie jest do tego potrzebna żadna infrastruktura, to spodziewamy się, że w drugiej połowie roku zaczną one funkcjonować” – stwierdziła Kornecka.

Dodała, że już w trakcie vacatio legis gminy mogą podejmować uchwały o kryteriach, jakie będę stosowały w doborze lokatorów do SAN. Społeczne agencje najmu będą musiały zawrzeć umowy z gminą i skontaktować się z osobami, które wynajmują mieszkania, zainteresowanymi pośrednictwem SAN.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA