REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Justyna Hek
senior, mężczyzna, wsparcie/fot. Fotolia
senior, mężczyzna, wsparcie/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

REKLAMA

W związku z tym, że gmina i Skarb Państwa nie mogą zrezygnować ze spadku po zmarłym, często dziedziczą po nim również długi. Wobec tego stają się oni odpowiedzialni za długi spadkowe, a co za tym idzie, gminy niejednokrotnie same stają się zadłużone, ponieważ długi wielu osób kumulują się i wymagają regularnego spłacania.

Regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności za długi spadkowe

Kodeks cywilny określa obowiązek spadkowy twierdząc, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą w chwili śmierci na jedną lub kilka osób, które wówczas stają się spadkobiercami. Warto podkreślić tutaj słowo obowiązki – często wiąże się to z koniecznością spłacania przez spadkobiercę długów osoby zmarłej. Tak jak wspomniano wcześniej, jeśli spadek otrzymuje gmina lub Skarb Państwa, nie mogą oni go odrzucić. Co za tym idzie przejmują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe. Wobec tego wszyscy wierzyciele mogą kierować do nich roszczenia tak jak do wszystkich pozostałych spadkobierców. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za długi spadkowe przechodzi na spadkobierców od razu po śmierci osoby zadłużonej – zgodnie artykułem z Kodeksu cywilnego.  


Możliwości spadkobiercy

Jeśli spadkobiercami są osoby prywatne, rodzina lub znajomi zmarłego, mają oni pół roku na złożenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku. Przeważnie przyjmuje się, że owe sześć miesięcy liczone jest od daty śmierci spadkodawcy. Oświadczenie to, co należy podkreślić, powinno się złożyć notarialnie lub przed sądem aby miało wartość prawną. W zależności od chęci postępowania spadkobierca może przejąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – tak zwane przejęcie proste, przejść spadek z ograniczeniem odpowiedzialności – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza lub zrezygnować z przyjęcia spadku. W sytuacji gdy spadkobierca nie złoży oświadczenia o swojej decyzji, uznaje się, że zgadza się na proste przejęcie spadku. Możliwość odrzucenia spadku z reguły wybierana jest w sytuacji, gdy spadek stanowią wyłącznie długi zmarłego. Jednak odrzucenie spadku nie oznacza automatycznego przejścia spadku na gminę lub Skarb Państwa. Odrzucenie spadku wiąże się z przyjęciem fikcji prawnej sugerującej, że spadkobierca nie dożył momentu przekazania spadku. Wówczas spadek przechodzi na kolejne osoby dziedziczące i dopiero wtedy, gdy wszyscy zrzekną się spadku – odrzucą go, przechodzi on na gminę – jeśli wiadomo gdzie ostatnio mieszkał spadkodawca, lub na Skarb Państwa – jeśli spadkodawca mieszkał za granicą albo nie da się ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania.

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA