Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym, że gmina i Skarb Państwa nie mogą zrezygnować ze spadku po zmarłym, często dziedziczą po nim również długi. Wobec tego stają się oni odpowiedzialni za długi spadkowe, a co za tym idzie, gminy niejednokrotnie same stają się zadłużone, ponieważ długi wielu osób kumulują się i wymagają regularnego spłacania.
Regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności za długi spadkowe
Kodeks cywilny określa obowiązek spadkowy twierdząc, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą w chwili śmierci na jedną lub kilka osób, które wówczas stają się spadkobiercami. Warto podkreślić tutaj słowo obowiązki – często wiąże się to z koniecznością spłacania przez spadkobiercę długów osoby zmarłej. Tak jak wspomniano wcześniej, jeśli spadek otrzymuje gmina lub Skarb Państwa, nie mogą oni go odrzucić. Co za tym idzie przejmują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe. Wobec tego wszyscy wierzyciele mogą kierować do nich roszczenia tak jak do wszystkich pozostałych spadkobierców. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za długi spadkowe przechodzi na spadkobierców od razu po śmierci osoby zadłużonej – zgodnie artykułem z Kodeksu cywilnego.
Możliwości spadkobiercy
Jeśli spadkobiercami są osoby prywatne, rodzina lub znajomi zmarłego, mają oni pół roku na złożenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku. Przeważnie przyjmuje się, że owe sześć miesięcy liczone jest od daty śmierci spadkodawcy. Oświadczenie to, co należy podkreślić, powinno się złożyć notarialnie lub przed sądem aby miało wartość prawną. W zależności od chęci postępowania spadkobierca może przejąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – tak zwane przejęcie proste, przejść spadek z ograniczeniem odpowiedzialności – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza lub zrezygnować z przyjęcia spadku. W sytuacji gdy spadkobierca nie złoży oświadczenia o swojej decyzji, uznaje się, że zgadza się na proste przejęcie spadku. Możliwość odrzucenia spadku z reguły wybierana jest w sytuacji, gdy spadek stanowią wyłącznie długi zmarłego. Jednak odrzucenie spadku nie oznacza automatycznego przejścia spadku na gminę lub Skarb Państwa. Odrzucenie spadku wiąże się z przyjęciem fikcji prawnej sugerującej, że spadkobierca nie dożył momentu przekazania spadku. Wówczas spadek przechodzi na kolejne osoby dziedziczące i dopiero wtedy, gdy wszyscy zrzekną się spadku – odrzucą go, przechodzi on na gminę – jeśli wiadomo gdzie ostatnio mieszkał spadkodawca, lub na Skarb Państwa – jeśli spadkodawca mieszkał za granicą albo nie da się ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania.
Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?
Zobacz także: Dlaczego musimy płacić abonament RTV?
Zobacz także: Jak odkładać na dodatkową emeryturę?
REKLAMA
REKLAMA