REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Biuro. Fot. Fotolia
Biuro. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma jednoosobowa wiąże się z brakiem możliwości podziału obowiązków, ale również z większymi zyskami przypadającymi na właściciela. Niewątpliwie taki sposób prowadzenia działalności posiada swoje wady i zalety. Podpowiemy, czy warto zakładać firmę jednoosobową.

REKLAMA

Samozatrudnienie – założenie firmy jednoosobowej ma niewątpliwie swoje wady i zalety. Do zalet możemy zaliczyć między innymi mniejsze składki ZUS czy obniżenie obciążeń podatkowych. Wadami są przede wszystkim dużo większe obowiązki i przy ewentualnym późniejszym zatrudnieniu pracowników, konieczność stałych miesięcznych dochodów, które umożliwią regularne wypłaty, ale również pozwolą na opłacenie rachunków.

Zalety prowadzenia firmy jednoosobowej

Tak jak zostało już wspomniane, założenie firmy jednoosobowej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na przykład na składkach ZUS lub na obniżeniu obciążeń podatkowych. Jeśli chodzi o podatki, samozatrudniający ma prawo włączyć wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością w koszty uzyskania przychodu i dzięki temu obniżenia podatku dochodowego. W kwestii ZUS-u – samozatrudniający może płacić znacznie mniejsze składki niż osoba zatrudniona przez innego pracodawcę. Dodatkowym atutem staje się również możliwość do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT – dzięki temu uzyska prawo do odliczania właśnie podatku VAT od wszystkich kupionych na potrzeby działalności usług i towarów. Oczywiście niewątpliwą zaletą prowadzenia firmy jednoosobowej jest fakt, że możemy swoją działalnością kierować osobiście i tym samym ustalać na przykład godziny pracy.

W pierwszym roku samo zatrudnienia w trakcie świadczenia usług na rzecz dawnego pracodawcy obowiązuje nas opodatkowanie na ogólnie przyjętych zasadach.

Wady prowadzenia firmy jednoosobowej

Jedną z największą wad firmy jednoosobowej jest konieczność utrzymania całej działalności samodzielnie – co miesiąc będziemy zmuszeni do opłacenia rachunków, ale również nikt nie pomoże nam w dbaniu o klientów. Wobec tego osoba podejmująca się założenia firmy jednoosobowej powinna być zorganizowana, powinna znać branżę, w której zamierza działać i nie obawiać się ryzyka. Samozatrudniający ma także obowiązek samodzielnie naliczać i odprowadzać składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne. Oprócz tego właściciel firmy powinien rozliczać się z ZUS z tytułu podatku VAT i zaliczek na podatek dochodowy. Samozatrudniający musi się również liczyć z tym, że nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje osobom w firmach prowadzonych przez pracodawców zatrudniających dodatkowych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Zobacz także: Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Zobacz także: Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA