REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Justyna Hek
Biuro. Fot. Fotolia
Biuro. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma jednoosobowa wiąże się z brakiem możliwości podziału obowiązków, ale również z większymi zyskami przypadającymi na właściciela. Niewątpliwie taki sposób prowadzenia działalności posiada swoje wady i zalety. Podpowiemy, czy warto zakładać firmę jednoosobową.

REKLAMA

Samozatrudnienie – założenie firmy jednoosobowej ma niewątpliwie swoje wady i zalety. Do zalet możemy zaliczyć między innymi mniejsze składki ZUS czy obniżenie obciążeń podatkowych. Wadami są przede wszystkim dużo większe obowiązki i przy ewentualnym późniejszym zatrudnieniu pracowników, konieczność stałych miesięcznych dochodów, które umożliwią regularne wypłaty, ale również pozwolą na opłacenie rachunków.

Zalety prowadzenia firmy jednoosobowej

Tak jak zostało już wspomniane, założenie firmy jednoosobowej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na przykład na składkach ZUS lub na obniżeniu obciążeń podatkowych. Jeśli chodzi o podatki, samozatrudniający ma prawo włączyć wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością w koszty uzyskania przychodu i dzięki temu obniżenia podatku dochodowego. W kwestii ZUS-u – samozatrudniający może płacić znacznie mniejsze składki niż osoba zatrudniona przez innego pracodawcę. Dodatkowym atutem staje się również możliwość do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT – dzięki temu uzyska prawo do odliczania właśnie podatku VAT od wszystkich kupionych na potrzeby działalności usług i towarów. Oczywiście niewątpliwą zaletą prowadzenia firmy jednoosobowej jest fakt, że możemy swoją działalnością kierować osobiście i tym samym ustalać na przykład godziny pracy.

W pierwszym roku samo zatrudnienia w trakcie świadczenia usług na rzecz dawnego pracodawcy obowiązuje nas opodatkowanie na ogólnie przyjętych zasadach.

Wady prowadzenia firmy jednoosobowej

Jedną z największą wad firmy jednoosobowej jest konieczność utrzymania całej działalności samodzielnie – co miesiąc będziemy zmuszeni do opłacenia rachunków, ale również nikt nie pomoże nam w dbaniu o klientów. Wobec tego osoba podejmująca się założenia firmy jednoosobowej powinna być zorganizowana, powinna znać branżę, w której zamierza działać i nie obawiać się ryzyka. Samozatrudniający ma także obowiązek samodzielnie naliczać i odprowadzać składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne. Oprócz tego właściciel firmy powinien rozliczać się z ZUS z tytułu podatku VAT i zaliczek na podatek dochodowy. Samozatrudniający musi się również liczyć z tym, że nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje osobom w firmach prowadzonych przez pracodawców zatrudniających dodatkowych pracowników.

Zobacz także: Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Zobacz także: Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Zobacz także: Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA