REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Redakcja Dom
Opłaty Fot. Fotolia
Opłaty Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej, niezbędne jest zaś w krajach, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga zdawania dodatkowego egzaminu. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Jakie dokumenty należy złożyć?

– wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy (dostępny w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, niektóre urzędy udostępniają go na swoich stronach internetowych),

REKLAMA

– aktualna fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm; zdjęcie powinno być zrobione bez nakrycia głowy i ciemnych okularów zasłaniających oczy, a także musi obejmować lewy półprofil z odsłoniętym uchem, wszystko powinno być równomiernie oświetlone. Osoby chodzące na co dzień w okularach korekcyjnych mogą dołączyć zdjęcie w okularach; osoby noszące nakrycie głowy ze względów religijnych mogą załączyć zdjęcie w nakryciu. Te dwa wyjątki są dopuszczalne, o ile zdjęcie w dowodzie tożsamości również uwzględnia te atrybuty.

– kserokopia krajowego prawa jazdy (wydanego przez polski urząd),

– dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu,

– oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk. (dotyczy to potwierdzenia, że mamy świadomość, iż złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą lub gdy zatajamy prawdę może skutkować karą pozbawienia wolności do lat trzech),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– na wszelki wypadek warto mieć ze sobą krajowe prawo jazdy do wglądu i dowód tożsamości.

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Ile zapłacimy za międzynarodowe prawo jazdy?

Opłata za wydanie międzynarodowego prawa jazdy jest jednorazowa i wynosi 35 złotych. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto bankowe urzędu.

Ile trzeba czekać na nowy dokument?

Jeśli nasz wniosek nie będzie wymagał zbierania dowodów, informacji ani wyjaśnień to dokument może być wydany w ciągu trzech dni roboczych. Natomiast, gdy niezbędne będzie rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego to czas oczekiwania wydłuża się do jednego miesiąca. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych poczekamy nawet dwa miesiące. Czas realizacji należy liczyć od następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku i dowodu uiszczenia wpłaty.

W jaki sposób się odwołać?

Jeśli urząd wyda niezadowalającą nas decyzje to przysługuje nam odwołanie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Zobacz także: Wakacje za granicą – wziąć kartę czy gotówkę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA