REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie inwestycje są bezpieczne i gwarantujące zysk?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna lokaty były bezpieczną formą inwestowania gwarantującą zysk. Jednak obniżki stóp procentowych zmniejszyły oprocentowanie lokat i tym samym zysk z nich. W związku z tym warto poszukać alternatywnych form inwestowania, ale co będzie bezpieczne i zagwarantuje zysk?

Pięć kolejnych obniżek stóp procentowych NBP powoduje, że w chwili obecnej oprocentowanie lokat złotówkowych osiąga poziom 4.00% w skali roku. Uwzględniając podatek od zysków kapitałowych (stawka 19%) oraz wpływ inflacji, rentowność tego rodzaju depozytów nie powinna przekroczyć 0,50%. W związku z tym wiele osób, dysponując kapitałem, poszukuje alternatywnych metod jego pomnażania – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Co zamiast depozytów?

Według ekspertów Conse Doradcy Finansowi, to właśnie niska rentowność bankowych depozytów w naturalny sposób odpowiada za wzrost zainteresowania innymi sposobami lokowania oszczędności. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi podkreśla, że klienci często pytają o rozwiązania, które są w stanie zapewnić nie tylko wysoki stopień ochrony kapitału, ale także akceptowalną stopę zwrotu.

Zobacz także: Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

REKLAMA

Nie jest problemem wskazanie zyskownych sposobów lokowania kapitału w warunkach gospodarczego prosperity. Jednak obecnie warunki makroekonomiczne powodują, że lista korzystnych, a także bezpiecznych wariantów inwestycji jest bardzo ograniczona. Dodatkowo sprawę komplikuje chwiejność rynków kapitałowych.

– Klienci często są zainteresowani zakupem instrumentów finansowych, takich jak akcje czy tytuły uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. To rozwiązanie nie może być jednak rekomendowane wszystkim klientom, gdyż jego korzystność jest widoczna po dłuższym czasie (np. po dziesięciu latach). Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku instrumentów strukturyzowanych, które są promowane przez krajowe banki i instytucje finansowe – twierdzi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Inwestycje w fundusze – o czym warto pamiętać?


W związku z tym coraz częściej (i chętniej) klienci sięgają po tak zwane inwestycje alternatywne. Chodzi tutaj o zakup dóbr, których wartość zależy od ograniczonego dostępu i zasobów kapitałowych danego inwestora. W większości przypadków takie inwestycje kojarzą się z zakupem szlachetnych kruszców (jak złoto, srebro, platyna czy pallad). Według przedstawicieli Conse Doradcy Finansowi, warto zwrócić uwagę na dwa bardziej perspektywiczne warianty, a więc zakup gruntów rolnych, a także win en primeur.

Zobacz także: Umowy zawierane przez Internet (online) – czy trzeba je drukować?

Grunty rolne

REKLAMA

W Polsce już od ośmiu lat można zaobserwować systematyczny wzrost cen gruntów rolnych. Trend ten wynika z niedostatecznej podaży działek budowlanych. Dlatego jest spore zapotrzebowanie na takie nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, zwłaszcza w okolicach dużych miast oraz miejscowości wypoczynkowych.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w 2012 roku jeden hektar przeciętnego gruntu rolnego zdrożał aż o 27,3%. Natomiast w okresie ostatnich ośmiu lat łączna stopa zmiany cen (w zależności od regionu) wyniosła od 163% do 382%.

Możliwość zmiany przeznaczenia działek rolnych jest także ważnym czynnikiem, kształtującym ich ceny. Według Wojciecha Tomczaka z Conse Doradcy Finansowi, nabywca dobrze wie, że przekształcenie gruntu rolnego na budowlany zwiększy jego wartość o 100%, a nawet 200%.

Wzrost cen gruntów rolnych w dłuższym okresie, a także perspektywa ich zyskownej sprzedaży na cele budowlane, powoduje, że rośnie zainteresowanie specjalnymi programami inwestycji ziemskich. Tego rodzaju przedsięwzięcia prowadzą profesjonalne firmy.

Zobacz także: Czy na znanych dziełach sztuki można zarobić?


– Szukają one działek rolnych w atrakcyjnych lokalizacjach. Kryterium kluczowym jest oczywiście możliwość późniejszego wykorzystania gruntów do celów budowlanych. Po dokonaniu transakcji, firma, która obsługuje inwestycję uzyskuje decyzję o warunkach zabudowy. Następnie połać gruntu jest dzielona, a mniejsze działki budowlane mogą być sprzedawane. Dzięki kapitałowi zgromadzonemu przez indywidualnych inwestorów można kupować grunty położone w różnych miejscach. Tego rodzaju dywersyfikacja na poziomie działki rolnej bez warunków zabudowy w dużym stopniu redukuje ryzyko potencjalnych strat – wyjaśnia Wojciech Tomczak z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Dzieła sztuki jako lokata kapitału

Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi podkreśla, że tego rodzaju programy inwestycji w grunty rolne są ukierunkowane nawet na podwojenie sumy kapitału w perspektywie 5–6 lat. Jeśli uwzględnimy koszty zarządzania i podziału działek, średnia roczna stopa zwrotu, jaką mogą otrzymać inwestorzy wynosi około 10%–20% i przedstawia się nader zachęcająco.

Dobre wino jako inwestycja

Kolejnym interesującym sposobem na pomnożenie kapitału są wina en primeur. Tego rodzaju inwestycja polega na kupnie win, które są wytwarzane w najbardziej renomowanych francuskich winnicach. Po okresie dwóch lat takie wino, należące do inwestora, zostaje rozlane do butelek. W związku z tym jednostką rozliczeniową, jaka jest stosowana przez nabywców i producentów, są skrzynki i butelki.

Trunek, który pochodzi z najbardziej cenionych winnic w bardzo krótkim czasie znacznie zyskuje na wartości.

Zobacz także: Inwestowanie w dzieła sztuki


– Już po trzech latach, średnia stopa zysku, jaką osiągają inwestorzy wynosi nawet 58%. Gdy odliczmy koszty związane z zarządzaniem taką inwestycją, a także przechowywaniem butelek, ostateczna rentowność ukształtuje się na poziomie 10–20% w skali roku. Biorąc pod uwagę wyjątkowo niskie ryzyko, towarzyszące zakupowi win en primeur, taki zysk jest bardzo atrakcyjny – mówi Wojciech Tomczak z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jak bezpiecznie inwestować i pomnożyć pieniądze?

Eksperci Conse Doradcy Finansowi podkreślają jednak, że taka inwestycja na pierwotnym rynku gruntów lub win, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Firmy, które oferują tego rodzaju formy lokowania kapitału muszą zatrudniać ekspertów, których zadaniem jest zbadanie przedmiotu takiej inwestycji. Potencjalna stopa zysków jest bowiem w bardzo dużym stopniu uzależniona od indywidualnych cech kupowanych aktywów. Jeśli chodzi o grunty rolne, decydująca będzie lokalizacja i możliwość łatwego uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Natomiast w przypadku win en primeur kluczowa jest reputacja producenta i opinia na temat danego rocznika. Dopiero po uwzględnieniu tych czynników nabywca może liczyć na satysfakcjonujące zyski – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: IKE, którą formę wybrać?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA