REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

remont, malowanie Fot. Fotolia
remont, malowanie Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skąd wziąć pieniądze na remont? Choć często wiemy, w jaki sposób chcemy odnowić dom lub mieszkanie, sytuacja z uzyskaniem pieniędzy na remont nie jest już tak oczywista. Co wybrać: kredyt gotówkowy czy pożyczkę hipoteczną – radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Jak zaplanować remont?

Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zanim przystąpimy do remontu i wcielania w życie planów o metamorfozie mieszkania, warto dokładnie przeanalizować koszty i sporządzić kosztorys. Pozwoli nam to ocenić w jakim stopniu prace opłacimy z własnych środków, a ile będziemy finansować kredytem. Kiedy już oszacujemy koszty możemy zabrać się do wyszukania najlepszego sposobu finansowania. Z dostępnych na rynku produktów do wyboru mamy: kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną lub kredyt gotówkowy. Każde z rozwiązań różni się kosztami, wymaganymi dokumentami, zabezpieczeniami oraz czasem uzyskania pieniędzy. Wybór odpowiedniego będzie więc zależał od potrzeb kredytobiorcy oraz warunków, które będzie musiał on spełnić.

REKLAMA

Zobacz także: Co zrobić, gdy zgubimy portfel z dokumentami?

Kredyt hipoteczny czy pożyczka gotówkowa?

Jeśli kredytobiorcy przede wszystkim zależy na niskich odsetkach i nie potrzebuje on pilnie pieniędzy może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont mieszkania.

Jego oprocentowanie jest korzystniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego, bo w skali roku wynosi około 5 %, a nie 15% -  mówi Jarosław Sadowski, Expander, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Aby jednak otrzymać kredyt hipoteczny należy spełnić szereg wymogów.

Pierwszym z nich jest ustanowienie zabezpieczenia. Nieruchomość, która nim będzie musi mieć księgę wieczystą. Jeśli natomiast takiej nie posada, to należy ją założyć, jednak to wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Zapłacić trzeba będzie również za wpis do księgi. Kolejne koszty to prowizja dla banku za wycenę nieruchomości oraz jej ubezpieczenie dodaje Jarosław Sadowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Fotolia

Ponadto na kredyt hipoteczny trzeba często czekać nawet miesiąc. Dlatego, gdy zależy nam na czasie, bo np. zalana przez sąsiada kuchnia wymaga pilnego remontu lub kwota, której potrzebujemy jest stosunkowo niska, można zaciągnąć kredyt gotówkowy. Godząc się na wyższe oprocentowanie, uzyskamy wtedy pieniądze szybciej oraz bez konieczności dostarczenia dokumentów związanych z nieruchomością.


Pożyczki gotówkowe warto jednak porównać w wielu bankach, gdyż różnica w oprocentowaniu i prowizji pomiędzy poszczególnymi instytucjami może być bardzo wysoka. Z pewnością nie warto sugerować się również tylko samą nazwą produktu, bo wiele pożyczek, zwanych remontowymi jest znacznie wyżej oprocentowane niż kredyty w innych bankachtłumaczy Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Na remont pożyczka hipoteczna

Eksperci ZFDF radzą, by swojego wyboru nie ograniczać wyłącznie do kredytu hipotecznego i gotówkowego. Na remont można bowiem zaciągnąć również pożyczkę hipoteczną, która wymaga mniej formalności niż wspomniany wcześniej kredyt.

REKLAMA

Bank podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego będzie wymagał wolnej hipoteki, jednak nie będzie ingerował w to, na co wydamy pożyczone pieniądze (w przypadku kredytu hipotecznego wypłaty kredytu mogą następować w transzach w zależności od harmonogramu prac). Trzeba się jednak liczyć, z tym, że  oprocentowanie jest o ok. 2-3 pkt. proc. wyższe niż, gdy zaciągniemy kredyt hipoteczny – mówi Bartłomiej Marzec, Home Broker, ZFDF.

Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu finansowania remontu należy przeliczyć koszty nie tylko samych rat, ale całego, zaciągniętego kredytu oraz porównać oferty w przynajmniej kilku bankach. Dzięki temu unikniemy niewłaściwej decyzji i uchronimy portfel przed ewentualnym „remontem” po zaciągnięciu zbyt drogiego zobowiązania.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA