REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

Subskrybuj nas na Youtube
remont, malowanie Fot. Fotolia
remont, malowanie Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skąd wziąć pieniądze na remont? Choć często wiemy, w jaki sposób chcemy odnowić dom lub mieszkanie, sytuacja z uzyskaniem pieniędzy na remont nie jest już tak oczywista. Co wybrać: kredyt gotówkowy czy pożyczkę hipoteczną – radzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Jak zaplanować remont?

Według ekspertów Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zanim przystąpimy do remontu i wcielania w życie planów o metamorfozie mieszkania, warto dokładnie przeanalizować koszty i sporządzić kosztorys. Pozwoli nam to ocenić w jakim stopniu prace opłacimy z własnych środków, a ile będziemy finansować kredytem. Kiedy już oszacujemy koszty możemy zabrać się do wyszukania najlepszego sposobu finansowania. Z dostępnych na rynku produktów do wyboru mamy: kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną lub kredyt gotówkowy. Każde z rozwiązań różni się kosztami, wymaganymi dokumentami, zabezpieczeniami oraz czasem uzyskania pieniędzy. Wybór odpowiedniego będzie więc zależał od potrzeb kredytobiorcy oraz warunków, które będzie musiał on spełnić.

REKLAMA

Zobacz także: Co zrobić, gdy zgubimy portfel z dokumentami?

Kredyt hipoteczny czy pożyczka gotówkowa?

Jeśli kredytobiorcy przede wszystkim zależy na niskich odsetkach i nie potrzebuje on pilnie pieniędzy może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont mieszkania.

Jego oprocentowanie jest korzystniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego, bo w skali roku wynosi około 5 %, a nie 15% -  mówi Jarosław Sadowski, Expander, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Aby jednak otrzymać kredyt hipoteczny należy spełnić szereg wymogów.

Pierwszym z nich jest ustanowienie zabezpieczenia. Nieruchomość, która nim będzie musi mieć księgę wieczystą. Jeśli natomiast takiej nie posada, to należy ją założyć, jednak to wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Zapłacić trzeba będzie również za wpis do księgi. Kolejne koszty to prowizja dla banku za wycenę nieruchomości oraz jej ubezpieczenie dodaje Jarosław Sadowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Fotolia

Ponadto na kredyt hipoteczny trzeba często czekać nawet miesiąc. Dlatego, gdy zależy nam na czasie, bo np. zalana przez sąsiada kuchnia wymaga pilnego remontu lub kwota, której potrzebujemy jest stosunkowo niska, można zaciągnąć kredyt gotówkowy. Godząc się na wyższe oprocentowanie, uzyskamy wtedy pieniądze szybciej oraz bez konieczności dostarczenia dokumentów związanych z nieruchomością.


Pożyczki gotówkowe warto jednak porównać w wielu bankach, gdyż różnica w oprocentowaniu i prowizji pomiędzy poszczególnymi instytucjami może być bardzo wysoka. Z pewnością nie warto sugerować się również tylko samą nazwą produktu, bo wiele pożyczek, zwanych remontowymi jest znacznie wyżej oprocentowane niż kredyty w innych bankachtłumaczy Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Na remont pożyczka hipoteczna

Eksperci ZFDF radzą, by swojego wyboru nie ograniczać wyłącznie do kredytu hipotecznego i gotówkowego. Na remont można bowiem zaciągnąć również pożyczkę hipoteczną, która wymaga mniej formalności niż wspomniany wcześniej kredyt.

REKLAMA

Bank podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego będzie wymagał wolnej hipoteki, jednak nie będzie ingerował w to, na co wydamy pożyczone pieniądze (w przypadku kredytu hipotecznego wypłaty kredytu mogą następować w transzach w zależności od harmonogramu prac). Trzeba się jednak liczyć, z tym, że  oprocentowanie jest o ok. 2-3 pkt. proc. wyższe niż, gdy zaciągniemy kredyt hipoteczny – mówi Bartłomiej Marzec, Home Broker, ZFDF.

Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu finansowania remontu należy przeliczyć koszty nie tylko samych rat, ale całego, zaciągniętego kredytu oraz porównać oferty w przynajmniej kilku bankach. Dzięki temu unikniemy niewłaściwej decyzji i uchronimy portfel przed ewentualnym „remontem” po zaciągnięciu zbyt drogiego zobowiązania.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA