REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać na zakupach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Zakup Fot. Fotolia
Zakup Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędzanie na zakupach wcale nie musi oznaczać odmawiania sobie czegokolwiek. Często, żeby oszczędzać na zakupach wystarczy mieć świadomość działania pewnych mechanizmów stosowanych przez sklepy. Jak się przygotować do zakupów i na co zwracać uwagę w trakcie?

Oszczędzanie w marketach

Wystrzegajmy się małych sklepów osiedlowych, ceny w nich są zawyżone, dlatego ograniczmy nasze zakupy w nich do niezbędnego minimum. Jak nieoczekiwanie zabraknie nam jakiegoś produktu to nie popadajmy w paranoję i nie jedźmy do marketu po jedną rzecz, bo zwyczajnie opłaca nam się to nie opłaca, ale starajmy się tak planować zakupy, żeby jak najrzadziej dochodziło do takiej sytuacji. Optymalnie jest robić duże zakupy w markecie raz w tygodniu.

REKLAMA

Zobacz także: Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?

Nigdy nie wybieraj się na zakupy z pustym żołądkiem, na wszystko będziesz mieć ochotę i kupisz więcej niż będziesz w stanie zjeść.

REKLAMA

Pomocna w oszczędzaniu na zakupach w markecie może być lista potrzebnych nam produktów. Co nie znaczy, że musimy się jej ściśle trzymać. Zdarza się, że w sklepie jest promocja i można kupić coś poniżej normalnej ceny, w takiej sytuacji warto zignorować listę i wziąć produkt, który i tak będziemy musieli kupić za jakiś czas. Ale żeby korzystać z promocji, trzeba dysponować dodatkowymi pieniędzmi, jeśli ich nie mamy trzymajmy się listy. Choć z drugiej strony promocje bywają sfingowane i przeceniony produkt w rzeczywistości wcale nie kosztuje mniej – żeby świadomie korzystać z promocji trzeba pamiętać, jaka jest stała cena danego produktu.

Zwracajmy uwagę na cenę, często dany produkt sprzedawany jest przez wielu producentów, wybierzmy ten najtańszy (dotyczy to również zakupów w aptekach, większość leków i paraleków posiada tańsze zamienniki). Często te tańsze produkty są ułożone na najniższych półkach, niewygodnie się tam sięga, więc rzadziej tam zaglądamy, a odrobina wysiłku może być nagrodzona oszczędnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Nie dajmy się też nabrać na końcówkę ceny, jak coś kosztuje np. 9,99 automatycznie odbieramy to jako 9 zł, a produkt przecież tak naprawdę kosztuje 10 złotych. Przy małych kwotach różnica na poziomie złotówki nie będzie odczuwalna, ale jak kupujemy coś droższego to możemy nie zauważyć 100 złotych albo 1000 złotych, a to już spora kwota.

Warto również sprawdzać czy cena podana przy produkcie dotyczy właśnie tego, co chcemy kupić, często towary są poprzestawiane. Gdy nie mamy pewności jaka jest cena produktu to można porównać kod zapisany na nim z tym podanym na cenie. Jeśli kody się nie zgadzają możemy skorzystać również z czytnika cen. Ale i tak na koniec warto przy kasie przejrzeć paragon i wszelkie różnice warto wyjaśnić z kasjerką lub z punktem obsługi klienta.

Zobacz także: Kantory internetowe zyskują na popularności

Zakupy przez Internet

Obecnie właściwie wszystko można kupić przez Internet. Robiąc zakupy właśnie w ten sposób również możemy oszczędzić pieniądze. Wiele produktów, zwłaszcza sprzęty AGD i RTV, są tańsze w sklepach internetowych lub na aukcjach internetowych i to nawet po uiszczeniu opłaty za dostawę (jeśli natomiast zdecydujemy się odebrać towar osobiście, wtedy dostawa będzie bezkosztowa).

Zakupy posezonowe

Oszczędzić możemy również na posezonowych wyprzedażach. Wystarczy przestawić się i np. kurtkę zimową kupować po sezonie.

Zobacz także: Koszt utrzymania mieszkania

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA