Jak oszczędzać na zakupach?
REKLAMA
REKLAMA
Oszczędzanie w marketach
Wystrzegajmy się małych sklepów osiedlowych, ceny w nich są zawyżone, dlatego ograniczmy nasze zakupy w nich do niezbędnego minimum. Jak nieoczekiwanie zabraknie nam jakiegoś produktu to nie popadajmy w paranoję i nie jedźmy do marketu po jedną rzecz, bo zwyczajnie opłaca nam się to nie opłaca, ale starajmy się tak planować zakupy, żeby jak najrzadziej dochodziło do takiej sytuacji. Optymalnie jest robić duże zakupy w markecie raz w tygodniu.
REKLAMA
Zobacz także: Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?
Nigdy nie wybieraj się na zakupy z pustym żołądkiem, na wszystko będziesz mieć ochotę i kupisz więcej niż będziesz w stanie zjeść.
REKLAMA
Pomocna w oszczędzaniu na zakupach w markecie może być lista potrzebnych nam produktów. Co nie znaczy, że musimy się jej ściśle trzymać. Zdarza się, że w sklepie jest promocja i można kupić coś poniżej normalnej ceny, w takiej sytuacji warto zignorować listę i wziąć produkt, który i tak będziemy musieli kupić za jakiś czas. Ale żeby korzystać z promocji, trzeba dysponować dodatkowymi pieniędzmi, jeśli ich nie mamy trzymajmy się listy. Choć z drugiej strony promocje bywają sfingowane i przeceniony produkt w rzeczywistości wcale nie kosztuje mniej – żeby świadomie korzystać z promocji trzeba pamiętać, jaka jest stała cena danego produktu.
Zwracajmy uwagę na cenę, często dany produkt sprzedawany jest przez wielu producentów, wybierzmy ten najtańszy (dotyczy to również zakupów w aptekach, większość leków i paraleków posiada tańsze zamienniki). Często te tańsze produkty są ułożone na najniższych półkach, niewygodnie się tam sięga, więc rzadziej tam zaglądamy, a odrobina wysiłku może być nagrodzona oszczędnością.
Zobacz także: Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu
Nie dajmy się też nabrać na końcówkę ceny, jak coś kosztuje np. 9,99 automatycznie odbieramy to jako 9 zł, a produkt przecież tak naprawdę kosztuje 10 złotych. Przy małych kwotach różnica na poziomie złotówki nie będzie odczuwalna, ale jak kupujemy coś droższego to możemy nie zauważyć 100 złotych albo 1000 złotych, a to już spora kwota.
Warto również sprawdzać czy cena podana przy produkcie dotyczy właśnie tego, co chcemy kupić, często towary są poprzestawiane. Gdy nie mamy pewności jaka jest cena produktu to można porównać kod zapisany na nim z tym podanym na cenie. Jeśli kody się nie zgadzają możemy skorzystać również z czytnika cen. Ale i tak na koniec warto przy kasie przejrzeć paragon i wszelkie różnice warto wyjaśnić z kasjerką lub z punktem obsługi klienta.
Zobacz także: Kantory internetowe zyskują na popularności
Zakupy przez Internet
Obecnie właściwie wszystko można kupić przez Internet. Robiąc zakupy właśnie w ten sposób również możemy oszczędzić pieniądze. Wiele produktów, zwłaszcza sprzęty AGD i RTV, są tańsze w sklepach internetowych lub na aukcjach internetowych i to nawet po uiszczeniu opłaty za dostawę (jeśli natomiast zdecydujemy się odebrać towar osobiście, wtedy dostawa będzie bezkosztowa).
Zakupy posezonowe
Oszczędzić możemy również na posezonowych wyprzedażach. Wystarczy przestawić się i np. kurtkę zimową kupować po sezonie.
Zobacz także: Koszt utrzymania mieszkania
REKLAMA
REKLAMA