REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie inwestować i pomnożyć pieniądze?

pieniądze, żarówka, oszczędzanie Fot. Fotolia
pieniądze, żarówka, oszczędzanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po aferze z Amber Gold Polacy są ostrożniejsi powierzając innym swoje oszczędności. Według CBOS, jedynie 26% badanych zainwestowałoby dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Na rynku jest bardzo dużo ofert różnych produktów finansowych, z których pozwalają nam inwestować pieniądze na różne sposoby. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) radzą, aby wybierać produkty, który poza tym, że pozwolą nam zarobić będą także chronić nasz kapitał.

Lokaty – czy są opłacalne?

Najbardziej popularną formą inwestowania są lokaty bankowe czyli tak zwane depozyty. Aż 37% przebadanych przez CBOS osób zadeklarowało wybór tej formy oszczędzania.

REKLAMA

Ich główną zaletą jest zróżnicowane oprocentowanie oraz bezpieczeństwo – twierdzi Karol Dąbrowski, Idea Expert SA, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

- „Procent” zależy bowiem od banku, okresu na jaki chcemy ulokować pieniądze oraz stóp procentowych na rynku WIBOR. Możemy także spotkać depozyty o oprocentowaniu stałym, zmiennym lub progresywnym. Zgodnie z prawem unijnym, depozyty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poziom tej gwarancji wynosi równowartość 100 000 EUR i dotyczy środków zdeponowanych na wszystkich rachunkach  w danym banku. Powierzając swoje oszczędności podmiotowi objętemu nadzorem KNF (np. banki) otrzymujemy więc gwarancję, że nie przepadną one wraz z instytucją – dodaje ekspert.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Konta oszczędnościowe – sposób na pomnażanie pieniędzy?

Konta oszczędnościowe od lat cieszą się powodzeniem wśród oszczędzających. Wybierając to narzędzie bronimy się przed inflacją i spadkiem wartości przechowywanego pieniądza przy braku ryzyka jego utraty. Jedną z największych zalet tego typu kont jest także względnie wysokie oprocentowanie oraz możliwość wypłaty kapitału w każdym momencie bez straty zysków. Wybierając najlepsze konto oszczędnościowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę aby jego oprocentowanie było wyższe niż poziom inflacji. Warto także sprawdzić sposób kapitalizacji odsetek. Dotąd opłacalne kapitalizacje dzienne stają się obecnie mniej korzystne.

Bezpieczne obligacje

REKLAMA

Najbezpieczniejszą formą inwestowania kapitału są zazwyczaj obligacje rządowe. Na taką formę „pożyczki” udzielanej państwu, według CBOS, zdecydowałoby się 12% badanych. Obligacje tego typu są terminowym papierem wartościowym, w którym państwo zobowiązuje się do zwrotu powierzonych mu pieniędzy wraz z odsetkami. Decydując się na ich zakup warto jednak zwrócić uwagę na dobór kraju, w który chcemy „zainwestować”.

Najlepiej wybierać te o dobrym ratingu, czyli korzystnej ocenie finansowej, bez problemów budżetowych. Im wyższy jest rating tym niższe oprocentowanie obligacji – twierdzi Dąbrowski, Idea Expert, ZFDF.

W Polsce możemy swobodnie nabyć obligacje Skarbu Państwa. Ich termin najczęściej mieści się między 2 a 10 lat a oprocentowanie może być zarówno stałe jak i zmienne, oparte np. o stopę WIBOR i mnożnik.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

Inwestować w struktury

Produkty strukturyzowane, czyli tzw. struktury, ze względu na swoją złożoność, traktowane są jako połączenie instrumentów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Składają się bowiem z instrumentu dłużnego np. depozytu czy obligacji oraz np. kontraktu terminowego. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy przede wszystkim pamiętać, iż w tym wypadku zysk zawsze zależy od realizacji założonego na początku scenariusza. Jedynie jego spełnienie gwarantuje opłacalność takiej inwestycji. Warto także sprawdzić jaki jest stopień partycypacji, czyli naszego udziału w ewentualnym zysku.

Dostępne alternatywy

Alternatywne formy inwestowania z roku na rok zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. To dobry sposób na zróżnicowanie portfela inwestycyjnego.

REKLAMA

Od kilku lat powodzeniem cieszą się inwestycje m.in. w alkohole, jak wino czy whisky – twierdzi Maciej Kossowski, Wealth Solutions, ZFDF.Obecnie Polacy zainwestowali w ten sposób już ok. 145 mln zł. Główną zaletą takiego sposobu lokowania kapitału jest  jego duża niezależność od rynków finansowych i dlatego dla wielu osób są one dobrym rozwiązaniem na czas kryzysu – tłumaczy ekspert.

Popularną formą oszczędzania jest także inwestowanie w nieruchomości, aż 38% badanych zainwestowałoby w ten sposób niespodziewane pieniądze. To trafny wybór, ponieważ obecnie mamy dobry czas na zakupy na rynku ziemi. Wiele gruntów znajduje się bowiem w przystępnych cenach i w dłuższej perspektywie mogą okazać się dobrą lokatą kapitału.

Udaną inwestycją, i to już w perspektywie kilku lat, mogą być grunty rolne kupowane w celu ich późniejszego przekształcenia. Niestety, tylko nieliczne nieruchomości mogą zostać nabyte w tym celu, ale dzięki nim wciąż osiągalne są stopy zwrotu sięgające 20-30 proc. w skali roku i to przy inwestycji obliczonej na ok. 5 lat. Możliwe jest to dzięki dużej dysproporcji, jaka występuje między cenami gruntów o różnym przeznaczeniu. Dla przykładu, w okolicach Warszawy metr kwadratowy ziemi budowlanej jest kilka razy droższy od metra kwadratowego ziemi rolnej – twierdzi Kossowski, Wealth Solutions, ZFDF. – Jednak stanowczo odradzić trzeba samodzielne próby inwestowania osobom nie posiadającym doświadczenia i wiedzy na temat panujących na rynku ziemi realiów – ostrzega Kossowski.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

Większy zysk i duże ryzyko inwestowania – czy się opłaca?

Chcąc inwestować pieniądze zawsze stajemy przed dylematem, czy zadowoli nas mniejszy zysk przy większym bezpieczeństwie, czy chcemy zaryzykować przy wyższym potencjale zarobku. Obawa
o bezpieczeństwo kapitału wynika często z braku wiedzy potrzebnej do wyboru najkorzystniejszej oferty.

 – Zdarza się, że podjęcie decyzji związanej nawet z minimalnym ryzykiem materialnym, uniemożliwia silny lęk przed utratą majątku – tłumaczy dr n. med. Jarosław Strzelec, psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

– Przed decyzją o ulokowaniu oszczędności warto stworzyć bilans potencjalnych zysków i strat. Należy też zawsze pamiętać, że potrzeba nadmiernego oszczędzania i kontrolowania kapitału może być równie przykra w skutkach, jak uzależnienie od zakupów czy utrata zdolności kontroli nad finansami. W mojej praktyce klinicznej spotkałem wiele osób, którym zaburzenie to zrujnowało życie – dodaje.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele instrumentów finansowych, które obiecują wysokie zyski. Aby wybrać te najbardziej odpowiednie, eksperci ZFDF przygotowali pięć praktycznych rad, których przestrzeganie pomoże uchronić przed nietrafioną inwestycją:

Zobacz także:  Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Jak wybrać najlepszy sposób inwestowania?

5 rad jak wybrać odpowiedni sposób oszczędzania

 1. Sprawdź instytucję finansową, która emituje i dystrybuuje dane instrumenty. Unikaj firm, które nie są objęte nadzorem KNF.
 1. Zapoznaj się ze specyfikacją produktu i umowy. Dokładnie przeanalizuj oferowane warunki.
 1. Wybierz 3 najbardziej korzystne dla Ciebie oferty – porównaj je ze sobą.
 1. Dokonaj bilansu zysków i strat. Wyznacz granicę ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować.
 1. Nie śpiesz się. Spokojnie wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.

Źródło: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

Zobacz także: Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finasowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA