REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie inwestować i pomnożyć pieniądze?

pieniądze, żarówka, oszczędzanie Fot. Fotolia
pieniądze, żarówka, oszczędzanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po aferze z Amber Gold Polacy są ostrożniejsi powierzając innym swoje oszczędności. Według CBOS, jedynie 26% badanych zainwestowałoby dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Na rynku jest bardzo dużo ofert różnych produktów finansowych, z których pozwalają nam inwestować pieniądze na różne sposoby. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) radzą, aby wybierać produkty, który poza tym, że pozwolą nam zarobić będą także chronić nasz kapitał.

Lokaty – czy są opłacalne?

Najbardziej popularną formą inwestowania są lokaty bankowe czyli tak zwane depozyty. Aż 37% przebadanych przez CBOS osób zadeklarowało wybór tej formy oszczędzania.

REKLAMA

Ich główną zaletą jest zróżnicowane oprocentowanie oraz bezpieczeństwo – twierdzi Karol Dąbrowski, Idea Expert SA, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

- „Procent” zależy bowiem od banku, okresu na jaki chcemy ulokować pieniądze oraz stóp procentowych na rynku WIBOR. Możemy także spotkać depozyty o oprocentowaniu stałym, zmiennym lub progresywnym. Zgodnie z prawem unijnym, depozyty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poziom tej gwarancji wynosi równowartość 100 000 EUR i dotyczy środków zdeponowanych na wszystkich rachunkach  w danym banku. Powierzając swoje oszczędności podmiotowi objętemu nadzorem KNF (np. banki) otrzymujemy więc gwarancję, że nie przepadną one wraz z instytucją – dodaje ekspert.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Konta oszczędnościowe – sposób na pomnażanie pieniędzy?

Konta oszczędnościowe od lat cieszą się powodzeniem wśród oszczędzających. Wybierając to narzędzie bronimy się przed inflacją i spadkiem wartości przechowywanego pieniądza przy braku ryzyka jego utraty. Jedną z największych zalet tego typu kont jest także względnie wysokie oprocentowanie oraz możliwość wypłaty kapitału w każdym momencie bez straty zysków. Wybierając najlepsze konto oszczędnościowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę aby jego oprocentowanie było wyższe niż poziom inflacji. Warto także sprawdzić sposób kapitalizacji odsetek. Dotąd opłacalne kapitalizacje dzienne stają się obecnie mniej korzystne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne obligacje

REKLAMA

Najbezpieczniejszą formą inwestowania kapitału są zazwyczaj obligacje rządowe. Na taką formę „pożyczki” udzielanej państwu, według CBOS, zdecydowałoby się 12% badanych. Obligacje tego typu są terminowym papierem wartościowym, w którym państwo zobowiązuje się do zwrotu powierzonych mu pieniędzy wraz z odsetkami. Decydując się na ich zakup warto jednak zwrócić uwagę na dobór kraju, w który chcemy „zainwestować”.

Najlepiej wybierać te o dobrym ratingu, czyli korzystnej ocenie finansowej, bez problemów budżetowych. Im wyższy jest rating tym niższe oprocentowanie obligacji – twierdzi Dąbrowski, Idea Expert, ZFDF.

W Polsce możemy swobodnie nabyć obligacje Skarbu Państwa. Ich termin najczęściej mieści się między 2 a 10 lat a oprocentowanie może być zarówno stałe jak i zmienne, oparte np. o stopę WIBOR i mnożnik.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

Inwestować w struktury

Produkty strukturyzowane, czyli tzw. struktury, ze względu na swoją złożoność, traktowane są jako połączenie instrumentów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Składają się bowiem z instrumentu dłużnego np. depozytu czy obligacji oraz np. kontraktu terminowego. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy przede wszystkim pamiętać, iż w tym wypadku zysk zawsze zależy od realizacji założonego na początku scenariusza. Jedynie jego spełnienie gwarantuje opłacalność takiej inwestycji. Warto także sprawdzić jaki jest stopień partycypacji, czyli naszego udziału w ewentualnym zysku.

Dostępne alternatywy

Alternatywne formy inwestowania z roku na rok zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. To dobry sposób na zróżnicowanie portfela inwestycyjnego.

REKLAMA

Od kilku lat powodzeniem cieszą się inwestycje m.in. w alkohole, jak wino czy whisky – twierdzi Maciej Kossowski, Wealth Solutions, ZFDF.Obecnie Polacy zainwestowali w ten sposób już ok. 145 mln zł. Główną zaletą takiego sposobu lokowania kapitału jest  jego duża niezależność od rynków finansowych i dlatego dla wielu osób są one dobrym rozwiązaniem na czas kryzysu – tłumaczy ekspert.

Popularną formą oszczędzania jest także inwestowanie w nieruchomości, aż 38% badanych zainwestowałoby w ten sposób niespodziewane pieniądze. To trafny wybór, ponieważ obecnie mamy dobry czas na zakupy na rynku ziemi. Wiele gruntów znajduje się bowiem w przystępnych cenach i w dłuższej perspektywie mogą okazać się dobrą lokatą kapitału.

Udaną inwestycją, i to już w perspektywie kilku lat, mogą być grunty rolne kupowane w celu ich późniejszego przekształcenia. Niestety, tylko nieliczne nieruchomości mogą zostać nabyte w tym celu, ale dzięki nim wciąż osiągalne są stopy zwrotu sięgające 20-30 proc. w skali roku i to przy inwestycji obliczonej na ok. 5 lat. Możliwe jest to dzięki dużej dysproporcji, jaka występuje między cenami gruntów o różnym przeznaczeniu. Dla przykładu, w okolicach Warszawy metr kwadratowy ziemi budowlanej jest kilka razy droższy od metra kwadratowego ziemi rolnej – twierdzi Kossowski, Wealth Solutions, ZFDF. – Jednak stanowczo odradzić trzeba samodzielne próby inwestowania osobom nie posiadającym doświadczenia i wiedzy na temat panujących na rynku ziemi realiów – ostrzega Kossowski.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

Większy zysk i duże ryzyko inwestowania – czy się opłaca?

Chcąc inwestować pieniądze zawsze stajemy przed dylematem, czy zadowoli nas mniejszy zysk przy większym bezpieczeństwie, czy chcemy zaryzykować przy wyższym potencjale zarobku. Obawa
o bezpieczeństwo kapitału wynika często z braku wiedzy potrzebnej do wyboru najkorzystniejszej oferty.

 – Zdarza się, że podjęcie decyzji związanej nawet z minimalnym ryzykiem materialnym, uniemożliwia silny lęk przed utratą majątku – tłumaczy dr n. med. Jarosław Strzelec, psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

– Przed decyzją o ulokowaniu oszczędności warto stworzyć bilans potencjalnych zysków i strat. Należy też zawsze pamiętać, że potrzeba nadmiernego oszczędzania i kontrolowania kapitału może być równie przykra w skutkach, jak uzależnienie od zakupów czy utrata zdolności kontroli nad finansami. W mojej praktyce klinicznej spotkałem wiele osób, którym zaburzenie to zrujnowało życie – dodaje.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele instrumentów finansowych, które obiecują wysokie zyski. Aby wybrać te najbardziej odpowiednie, eksperci ZFDF przygotowali pięć praktycznych rad, których przestrzeganie pomoże uchronić przed nietrafioną inwestycją:

Zobacz także:  Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Jak wybrać najlepszy sposób inwestowania?

5 rad jak wybrać odpowiedni sposób oszczędzania

  1. Sprawdź instytucję finansową, która emituje i dystrybuuje dane instrumenty. Unikaj firm, które nie są objęte nadzorem KNF.
  1. Zapoznaj się ze specyfikacją produktu i umowy. Dokładnie przeanalizuj oferowane warunki.
  1. Wybierz 3 najbardziej korzystne dla Ciebie oferty – porównaj je ze sobą.
  1. Dokonaj bilansu zysków i strat. Wyznacz granicę ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować.
  1. Nie śpiesz się. Spokojnie wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.

Źródło: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

Zobacz także: Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finasowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA