REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie inwestować i pomnożyć pieniądze?

Subskrybuj nas na Youtube
pieniądze, żarówka, oszczędzanie Fot. Fotolia
pieniądze, żarówka, oszczędzanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po aferze z Amber Gold Polacy są ostrożniejsi powierzając innym swoje oszczędności. Według CBOS, jedynie 26% badanych zainwestowałoby dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Na rynku jest bardzo dużo ofert różnych produktów finansowych, z których pozwalają nam inwestować pieniądze na różne sposoby. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) radzą, aby wybierać produkty, który poza tym, że pozwolą nam zarobić będą także chronić nasz kapitał.

Lokaty – czy są opłacalne?

Najbardziej popularną formą inwestowania są lokaty bankowe czyli tak zwane depozyty. Aż 37% przebadanych przez CBOS osób zadeklarowało wybór tej formy oszczędzania.

REKLAMA

Ich główną zaletą jest zróżnicowane oprocentowanie oraz bezpieczeństwo – twierdzi Karol Dąbrowski, Idea Expert SA, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

- „Procent” zależy bowiem od banku, okresu na jaki chcemy ulokować pieniądze oraz stóp procentowych na rynku WIBOR. Możemy także spotkać depozyty o oprocentowaniu stałym, zmiennym lub progresywnym. Zgodnie z prawem unijnym, depozyty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poziom tej gwarancji wynosi równowartość 100 000 EUR i dotyczy środków zdeponowanych na wszystkich rachunkach  w danym banku. Powierzając swoje oszczędności podmiotowi objętemu nadzorem KNF (np. banki) otrzymujemy więc gwarancję, że nie przepadną one wraz z instytucją – dodaje ekspert.

Zobacz także: Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Konta oszczędnościowe – sposób na pomnażanie pieniędzy?

Konta oszczędnościowe od lat cieszą się powodzeniem wśród oszczędzających. Wybierając to narzędzie bronimy się przed inflacją i spadkiem wartości przechowywanego pieniądza przy braku ryzyka jego utraty. Jedną z największych zalet tego typu kont jest także względnie wysokie oprocentowanie oraz możliwość wypłaty kapitału w każdym momencie bez straty zysków. Wybierając najlepsze konto oszczędnościowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę aby jego oprocentowanie było wyższe niż poziom inflacji. Warto także sprawdzić sposób kapitalizacji odsetek. Dotąd opłacalne kapitalizacje dzienne stają się obecnie mniej korzystne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne obligacje

REKLAMA

Najbezpieczniejszą formą inwestowania kapitału są zazwyczaj obligacje rządowe. Na taką formę „pożyczki” udzielanej państwu, według CBOS, zdecydowałoby się 12% badanych. Obligacje tego typu są terminowym papierem wartościowym, w którym państwo zobowiązuje się do zwrotu powierzonych mu pieniędzy wraz z odsetkami. Decydując się na ich zakup warto jednak zwrócić uwagę na dobór kraju, w który chcemy „zainwestować”.

Najlepiej wybierać te o dobrym ratingu, czyli korzystnej ocenie finansowej, bez problemów budżetowych. Im wyższy jest rating tym niższe oprocentowanie obligacji – twierdzi Dąbrowski, Idea Expert, ZFDF.

W Polsce możemy swobodnie nabyć obligacje Skarbu Państwa. Ich termin najczęściej mieści się między 2 a 10 lat a oprocentowanie może być zarówno stałe jak i zmienne, oparte np. o stopę WIBOR i mnożnik.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

Inwestować w struktury

Produkty strukturyzowane, czyli tzw. struktury, ze względu na swoją złożoność, traktowane są jako połączenie instrumentów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Składają się bowiem z instrumentu dłużnego np. depozytu czy obligacji oraz np. kontraktu terminowego. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy przede wszystkim pamiętać, iż w tym wypadku zysk zawsze zależy od realizacji założonego na początku scenariusza. Jedynie jego spełnienie gwarantuje opłacalność takiej inwestycji. Warto także sprawdzić jaki jest stopień partycypacji, czyli naszego udziału w ewentualnym zysku.

Dostępne alternatywy

Alternatywne formy inwestowania z roku na rok zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. To dobry sposób na zróżnicowanie portfela inwestycyjnego.

REKLAMA

Od kilku lat powodzeniem cieszą się inwestycje m.in. w alkohole, jak wino czy whisky – twierdzi Maciej Kossowski, Wealth Solutions, ZFDF.Obecnie Polacy zainwestowali w ten sposób już ok. 145 mln zł. Główną zaletą takiego sposobu lokowania kapitału jest  jego duża niezależność od rynków finansowych i dlatego dla wielu osób są one dobrym rozwiązaniem na czas kryzysu – tłumaczy ekspert.

Popularną formą oszczędzania jest także inwestowanie w nieruchomości, aż 38% badanych zainwestowałoby w ten sposób niespodziewane pieniądze. To trafny wybór, ponieważ obecnie mamy dobry czas na zakupy na rynku ziemi. Wiele gruntów znajduje się bowiem w przystępnych cenach i w dłuższej perspektywie mogą okazać się dobrą lokatą kapitału.

Udaną inwestycją, i to już w perspektywie kilku lat, mogą być grunty rolne kupowane w celu ich późniejszego przekształcenia. Niestety, tylko nieliczne nieruchomości mogą zostać nabyte w tym celu, ale dzięki nim wciąż osiągalne są stopy zwrotu sięgające 20-30 proc. w skali roku i to przy inwestycji obliczonej na ok. 5 lat. Możliwe jest to dzięki dużej dysproporcji, jaka występuje między cenami gruntów o różnym przeznaczeniu. Dla przykładu, w okolicach Warszawy metr kwadratowy ziemi budowlanej jest kilka razy droższy od metra kwadratowego ziemi rolnej – twierdzi Kossowski, Wealth Solutions, ZFDF. – Jednak stanowczo odradzić trzeba samodzielne próby inwestowania osobom nie posiadającym doświadczenia i wiedzy na temat panujących na rynku ziemi realiów – ostrzega Kossowski.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

Większy zysk i duże ryzyko inwestowania – czy się opłaca?

Chcąc inwestować pieniądze zawsze stajemy przed dylematem, czy zadowoli nas mniejszy zysk przy większym bezpieczeństwie, czy chcemy zaryzykować przy wyższym potencjale zarobku. Obawa
o bezpieczeństwo kapitału wynika często z braku wiedzy potrzebnej do wyboru najkorzystniejszej oferty.

 – Zdarza się, że podjęcie decyzji związanej nawet z minimalnym ryzykiem materialnym, uniemożliwia silny lęk przed utratą majątku – tłumaczy dr n. med. Jarosław Strzelec, psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

– Przed decyzją o ulokowaniu oszczędności warto stworzyć bilans potencjalnych zysków i strat. Należy też zawsze pamiętać, że potrzeba nadmiernego oszczędzania i kontrolowania kapitału może być równie przykra w skutkach, jak uzależnienie od zakupów czy utrata zdolności kontroli nad finansami. W mojej praktyce klinicznej spotkałem wiele osób, którym zaburzenie to zrujnowało życie – dodaje.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele instrumentów finansowych, które obiecują wysokie zyski. Aby wybrać te najbardziej odpowiednie, eksperci ZFDF przygotowali pięć praktycznych rad, których przestrzeganie pomoże uchronić przed nietrafioną inwestycją:

Zobacz także:  Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Jak wybrać najlepszy sposób inwestowania?

5 rad jak wybrać odpowiedni sposób oszczędzania

  1. Sprawdź instytucję finansową, która emituje i dystrybuuje dane instrumenty. Unikaj firm, które nie są objęte nadzorem KNF.
  1. Zapoznaj się ze specyfikacją produktu i umowy. Dokładnie przeanalizuj oferowane warunki.
  1. Wybierz 3 najbardziej korzystne dla Ciebie oferty – porównaj je ze sobą.
  1. Dokonaj bilansu zysków i strat. Wyznacz granicę ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować.
  1. Nie śpiesz się. Spokojnie wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.

Źródło: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

Zobacz także: Jak uniknąć zadłużenia - sposoby na planowanie domowego budżetu

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finasowego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA