REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Iwona Szadkowska

REKLAMA

REKLAMA

Jazda pod wypływem alkoholu to jedno z najczęstszych wykroczeń polskich kierowców. Dlatego podpowiadamy, jakie konsekwencje pieniężne niesie ze sobą – szczególnie wtedy, gdy spowodujemy wypadek.

REKLAMA

Kary za jazdę po pijanemu

REKLAMA

Kierowca prowadzący pojazd przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. W tym przypadku przewiduje się: karę grzywny w wysokości od 50 zł do 5000 zł, utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy kierowcy od 6 miesięcy do nawet 3 lat lub utratę prawa jazdy (także od 6 miesięcy do 3 lat). Może zostać również nałożona kara aresztu od 5 do 30 dni, ale stosowana jest ona dosyć rzadko.

Kiedy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰, wówczas dochodzi już do popełnienia przestępstwa na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Nie trzeba więc chyba dodawać, że w tym przypadku kara pieniężna będzie znacznie wyższa niż w przypadku wykroczenia. Wysokość grzywny ustala sąd, biorąc pod uwagę zarobki i sytuację rodzinną sprawcy. Za to przestępstwo grozi również utrata prawa jazdy od 1 roku do 10 lat. W przypadku, gdy doszło do wypadku z ofiarami – prawo jazdy możemy utracić dożywotnio.                         Karą za jazdę po pijanemu może być także utrata wolności do 2 lat. W przypadku spowodowania wypadku – do 10 lat.

Jazda po pijanemu a ubezpieczenie

Jazda po pijanemu grozi nie tylko karą pieniężną, odebraniem prawa jazdy lub karą więzienia. Należy liczyć się również z tym, że powodując kolizję w stanie po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy AC. Nie ponosi on bowiem odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Tak samo dzieje się w przypadku polisy OC. Jeżeli w wyniku wypadku ucierpiał inny pasażer, za koszt jego leczenia i straty, które poniósł zapłacimy z własnej kieszeni. Należy zdać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy ktoś zostanie bardzo poważnie ranny lub zginie, to kwota odszkodowania może sięgnąć nawet setek tysięcy złotych.

Na parkingu bezpiecznie?

Jeżeli uważamy, że przestawiając samochód po imprezie, jesteśmy całkowicie bezpieczni i policja nie może sprawdzić stanu naszej trzeźwości – to niestety jesteśmy w błędzie.

Stracić prawo jazdy możemy jeżdżąc nie tylko po drogach publicznych, ale także po drogach wewnętrznych, w strefie zamieszkania, po parkingu itp. Dlatego pamiętajmy, że pod wpływem alkoholu absolutnie nie można prowadzić samochodu, nawet jeśli mamy do pokonania tylko krótki odcinek drogi.

Zobacz także:  Kiedy można wypowiedzieć OC?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA