REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Iwona Szadkowska
mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia
mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda pod wypływem alkoholu to jedno z najczęstszych wykroczeń polskich kierowców. Dlatego podpowiadamy, jakie konsekwencje pieniężne niesie ze sobą – szczególnie wtedy, gdy spowodujemy wypadek.

REKLAMA

Kary za jazdę po pijanemu

REKLAMA

Kierowca prowadzący pojazd przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. W tym przypadku przewiduje się: karę grzywny w wysokości od 50 zł do 5000 zł, utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy kierowcy od 6 miesięcy do nawet 3 lat lub utratę prawa jazdy (także od 6 miesięcy do 3 lat). Może zostać również nałożona kara aresztu od 5 do 30 dni, ale stosowana jest ona dosyć rzadko.

Kiedy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰, wówczas dochodzi już do popełnienia przestępstwa na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Nie trzeba więc chyba dodawać, że w tym przypadku kara pieniężna będzie znacznie wyższa niż w przypadku wykroczenia. Wysokość grzywny ustala sąd, biorąc pod uwagę zarobki i sytuację rodzinną sprawcy. Za to przestępstwo grozi również utrata prawa jazdy od 1 roku do 10 lat. W przypadku, gdy doszło do wypadku z ofiarami – prawo jazdy możemy utracić dożywotnio.                         Karą za jazdę po pijanemu może być także utrata wolności do 2 lat. W przypadku spowodowania wypadku – do 10 lat.

Jazda po pijanemu a ubezpieczenie

Jazda po pijanemu grozi nie tylko karą pieniężną, odebraniem prawa jazdy lub karą więzienia. Należy liczyć się również z tym, że powodując kolizję w stanie po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy AC. Nie ponosi on bowiem odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Tak samo dzieje się w przypadku polisy OC. Jeżeli w wyniku wypadku ucierpiał inny pasażer, za koszt jego leczenia i straty, które poniósł zapłacimy z własnej kieszeni. Należy zdać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy ktoś zostanie bardzo poważnie ranny lub zginie, to kwota odszkodowania może sięgnąć nawet setek tysięcy złotych.

Na parkingu bezpiecznie?

Jeżeli uważamy, że przestawiając samochód po imprezie, jesteśmy całkowicie bezpieczni i policja nie może sprawdzić stanu naszej trzeźwości – to niestety jesteśmy w błędzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stracić prawo jazdy możemy jeżdżąc nie tylko po drogach publicznych, ale także po drogach wewnętrznych, w strefie zamieszkania, po parkingu itp. Dlatego pamiętajmy, że pod wpływem alkoholu absolutnie nie można prowadzić samochodu, nawet jeśli mamy do pokonania tylko krótki odcinek drogi.

Zobacz także:  Kiedy można wypowiedzieć OC?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA