Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kary za jazdę po pijanemu
REKLAMA
Kierowca prowadzący pojazd przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. W tym przypadku przewiduje się: karę grzywny w wysokości od 50 zł do 5000 zł, utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy kierowcy od 6 miesięcy do nawet 3 lat lub utratę prawa jazdy (także od 6 miesięcy do 3 lat). Może zostać również nałożona kara aresztu od 5 do 30 dni, ale stosowana jest ona dosyć rzadko.
Kiedy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰, wówczas dochodzi już do popełnienia przestępstwa na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Nie trzeba więc chyba dodawać, że w tym przypadku kara pieniężna będzie znacznie wyższa niż w przypadku wykroczenia. Wysokość grzywny ustala sąd, biorąc pod uwagę zarobki i sytuację rodzinną sprawcy. Za to przestępstwo grozi również utrata prawa jazdy od 1 roku do 10 lat. W przypadku, gdy doszło do wypadku z ofiarami – prawo jazdy możemy utracić dożywotnio. Karą za jazdę po pijanemu może być także utrata wolności do 2 lat. W przypadku spowodowania wypadku – do 10 lat.
Jazda po pijanemu a ubezpieczenie
Jazda po pijanemu grozi nie tylko karą pieniężną, odebraniem prawa jazdy lub karą więzienia. Należy liczyć się również z tym, że powodując kolizję w stanie po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy AC. Nie ponosi on bowiem odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Tak samo dzieje się w przypadku polisy OC. Jeżeli w wyniku wypadku ucierpiał inny pasażer, za koszt jego leczenia i straty, które poniósł zapłacimy z własnej kieszeni. Należy zdać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy ktoś zostanie bardzo poważnie ranny lub zginie, to kwota odszkodowania może sięgnąć nawet setek tysięcy złotych.
Na parkingu bezpiecznie?
Jeżeli uważamy, że przestawiając samochód po imprezie, jesteśmy całkowicie bezpieczni i policja nie może sprawdzić stanu naszej trzeźwości – to niestety jesteśmy w błędzie.
Stracić prawo jazdy możemy jeżdżąc nie tylko po drogach publicznych, ale także po drogach wewnętrznych, w strefie zamieszkania, po parkingu itp. Dlatego pamiętajmy, że pod wpływem alkoholu absolutnie nie można prowadzić samochodu, nawet jeśli mamy do pokonania tylko krótki odcinek drogi.
Zobacz także: Kiedy można wypowiedzieć OC?
Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?
Zobacz także: Dlaczego musimy płacić abonament RTV?
REKLAMA
REKLAMA