REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

Iwona Szadkowska
senior, seniorki, uniwersytet trzeciego wieku, nauka, wsparcie, przyjaźń, fot. Fotolia
senior, seniorki, uniwersytet trzeciego wieku, nauka, wsparcie, przyjaźń, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) to trzeci filar systemu emerytalnego. Czym jest IKE i kto może je założyć? Czy założenie IKE w ogóle się opłaca?

REKLAMA

Każdy z nas chciałby na starość żyć w godnych warunkach. Niestety, tak naprawdę nikt nie jest w stanie nam tego zagwarantować. Już dziś można jednak pomyśleć o swojej przyszłości i spróbować odłożyć trochę pieniędzy. W tym artykule rozjaśnimy, czym są Indywidualne Konta Emerytalne.

Kto może przystąpić do IKE?

Indywidualne konta emerytalne są dostępne dla każdego, kto ukończył 16. rok życia.

Czym jest IKE?

REKLAMA

IKE jest III filarem systemu emerytalnego i uzupełnieniem oszczędności zebranych w I i II filarze. Przystąpienie do IKE jest najbardziej opłacalne dla osób, które mają wysokie zarobki. Pozwala na zebranie większej ilości pieniędzy i utrzymanie wysokiego standardu życia również na emeryturze.

Wysokość gromadzonych funduszy jest jednak ograniczona. Limit wpłat wynosi 3-krotność średniego miesiecznego wynagrodzenia brutto rocznie. Jeżeli przekroczymy ten próg, nadwyżka zostanie nam zwrócona lub zostanie stworzony oddzielny rachunek, na którym będą gromadzone środki. Opcja, którą wybierzemy, zostaje zapisana w umowie, którą podpisujemy wraz z przystąpieniem do IKE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gromadzone środki nie są pobierane co miesiąc. Podczas podpisywania umowy podejmujemy decyzję, kiedy chcemy dokonywać wpłat – raz na kwartał, raz na pół roku, czy raz w roku. Wybór takiego konta, które umożliwia nam nieregularne wpłaty pozwala na pomnażanie środków nawet wtedy, gdy stracimy pracę.


Dziedziczenie oszczędności

W ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) pieniądze mogą być gromadzone tylko na jednym koncie. Nie możemy prowadzić wspólnych oszczędności wraz z współmałżonkiem. Jednak, w przypadku śmierci współmałżonka środki są przekazywane osobie, którą założyciel konta wskazał podczas zawierania umowy. Wygląda to podobnie, jak w przypadku konta oszczędnościowego. Jeżeli nie zostanie wskazana osoba dziedzicząca, to zgromadzone fundusze zostaną włączone do spadku.

Wypłata środków z IKE

Środki, które zgromadziliśmy przez lata na Indywidualnym Koncie Emerytalnym możemy swobodnie wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. Jest to również możliwe wcześniej, jeżeli uzyskamy pełne prawa do świadczeń emerytalnych, ukończymy 55 lat i spełnimy jeszcze kilka innych wymagań określonych przez ustawę.

Warto również zaznaczyć, że dochody uzyskane z IKE są zwolnione z 19% podatku tzw. podatku Belki.

Zobacz także:  Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zobacz także:  Konto dewizowe – czy warto je zakładać?

Zobacz także:  Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

REKLAMA

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA