IKE – Indywidualne Konta Emerytalne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Każdy z nas chciałby na starość żyć w godnych warunkach. Niestety, tak naprawdę nikt nie jest w stanie nam tego zagwarantować. Już dziś można jednak pomyśleć o swojej przyszłości i spróbować odłożyć trochę pieniędzy. W tym artykule rozjaśnimy, czym są Indywidualne Konta Emerytalne.
Kto może przystąpić do IKE?
Indywidualne konta emerytalne są dostępne dla każdego, kto ukończył 16. rok życia.
Czym jest IKE?
REKLAMA
IKE jest III filarem systemu emerytalnego i uzupełnieniem oszczędności zebranych w I i II filarze. Przystąpienie do IKE jest najbardziej opłacalne dla osób, które mają wysokie zarobki. Pozwala na zebranie większej ilości pieniędzy i utrzymanie wysokiego standardu życia również na emeryturze.
Wysokość gromadzonych funduszy jest jednak ograniczona. Limit wpłat wynosi 3-krotność średniego miesiecznego wynagrodzenia brutto rocznie. Jeżeli przekroczymy ten próg, nadwyżka zostanie nam zwrócona lub zostanie stworzony oddzielny rachunek, na którym będą gromadzone środki. Opcja, którą wybierzemy, zostaje zapisana w umowie, którą podpisujemy wraz z przystąpieniem do IKE.
Gromadzone środki nie są pobierane co miesiąc. Podczas podpisywania umowy podejmujemy decyzję, kiedy chcemy dokonywać wpłat – raz na kwartał, raz na pół roku, czy raz w roku. Wybór takiego konta, które umożliwia nam nieregularne wpłaty pozwala na pomnażanie środków nawet wtedy, gdy stracimy pracę.
Dziedziczenie oszczędności
W ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) pieniądze mogą być gromadzone tylko na jednym koncie. Nie możemy prowadzić wspólnych oszczędności wraz z współmałżonkiem. Jednak, w przypadku śmierci współmałżonka środki są przekazywane osobie, którą założyciel konta wskazał podczas zawierania umowy. Wygląda to podobnie, jak w przypadku konta oszczędnościowego. Jeżeli nie zostanie wskazana osoba dziedzicząca, to zgromadzone fundusze zostaną włączone do spadku.
Wypłata środków z IKE
Środki, które zgromadziliśmy przez lata na Indywidualnym Koncie Emerytalnym możemy swobodnie wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. Jest to również możliwe wcześniej, jeżeli uzyskamy pełne prawa do świadczeń emerytalnych, ukończymy 55 lat i spełnimy jeszcze kilka innych wymagań określonych przez ustawę.
Warto również zaznaczyć, że dochody uzyskane z IKE są zwolnione z 19% podatku – tzw. podatku Belki.
Zobacz także: Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Zobacz także: Konto dewizowe – czy warto je zakładać?
Zobacz także: Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego
REKLAMA
REKLAMA