Czym różni się IKE od IKZE?
REKLAMA
REKLAMA
IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) mają kilka elementów wspólnych. Można przystąpić do nich w firmie ubezpieczeniowej, w banku, w funduszu inwestycyjnym i w powszechnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na jednym i drugim oszczędzanie można rozpocząć w wieku 16 lat.
REKLAMA
Podatek Belki w IKE i w IKZE
Podstawowa niezwykle istotna różnica dla oszczędzającego jest taka, że w przypadku IKE unikamy płacenia tzw. podatku Belki (19%) w czasie wypłaty, ale tylko, gdy mamy skończone 60 lat i przez przynajmniej 5 lat wpłacaliśmy pieniądze na konto. W przypadku IKZE wypłata pieniędzy bez ponoszenia kosztów podatku jest możliwa bezwarunkowo (ale nie ominie nas aktualnie obowiązujący podatek dochodowy).
Zobacz także: Czym jest III filar?
Limity wpłat w IKE i w IKZE
REKLAMA
W na rachunek w IKE nie możemy wpłacać dowolnej kwoty. Co roku ustalany jest limit wpłat, jest ustalany na podstawie prognozowanej trzykrotnej średniej pensji miesięcznej. W 2013 roku kwota ta została ustalona na poziomie 11 139 złotych. Po przekroczeniu limitu wpłat wybrana przez nas instytucja finansowa zobowiązana jest zwrócić nam tę kwotę w sposób określony w umowie.
Niestety również w IKZE nie możemy na konto wpłacać dowolnej kwoty, a jedynie 4% rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli 4% kwoty brutto, zarobionej w ciągu danego roku podatkowego i od której to zostały odprowadzone składki do ZUS-u).
Odliczenie podatku w IKZE
Oszczędzanie na IKZE pozwala nam odliczyć podatek w czasie rocznego rozliczenia naszego dochodu (nie jest to możliwe w IKE). Podatek odliczany jest od oszczędzonej kwoty. Osoby o dochodzie do 85528 złotych brutto mogą odliczyć od wpłaconej kwoty 18%, natomiast osoby powyżej tego dochodu do odliczenia mają 32%. Niestety w praktyce jest to tylko odroczenie płatności podatku, ponieważ będziemy go musieli zapłacić w czasie wypłaty środków z konta.
Zobacz także: Co to jest bancassurance?
REKLAMA
REKLAMA