REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Justyna Hek
kobieta, seniorka, odpoczynek, radość, relaks, spokój, wakacje/ fot. Fotolia
kobieta, seniorka, odpoczynek, radość, relaks, spokój, wakacje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

REKLAMA

Ze względu na to, że ludzie coraz częściej nadużywają prawa do zwolnień lekarskich, zwiększa się kontrola osób przebywających na zwolnieniach. Niestety również coraz częściej dochodzi w związku z tym do cofnięcia lub obniżenia świadczeń. Jak zwolnienie lekarskie może wpłynąć na wysokość naszej przyszłej emerytury?

Staż pracy a wysokość emerytury

Osoby, które obejmuje stary sposób obliczania emerytury, a więc te urodzone przed 1.01.1949 roku powinny się liczyć z tym, że oprócz kwoty bazowej na ich emeryturę składają się również okresy składkowe i nieskładkowe – adekwatnie 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok składkowy i 0,7% za każdy rok nieskładkowy. Pamiętajmy jednak, że podstawa uwzględnia nie tylko wysokość składek emerytalnych, lecz także wysokość świadczeń chorobowych, które uzyskał ubezpieczony. W sytuacji gdy obowiązuje nas nowy sposób naliczania emerytury – urodziliśmy się po 31.12.1948 roku – oprócz kapitału początkowego istotna jest wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, jakie zostały zgromadzone na koncie osoby ubezpieczonej do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty pierwszej emerytury.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Ci, którzy otrzymają zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy mają prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego jeśli są pracownikami lub zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego albo wypadkowego. Łącznie mamy prawo do 182 dni takiego wynagrodzenia/zasiłku. Wyjątkiem jest gruźlica i ciąża – wówczas przysługuje nam 270 dni. Ważne, że do tego okresu wliczamy nie tylko czas nieprzerwanej niezdolności do pracy, lecz także czas poprzedniej niezdolności do pracy w sytuacji gdy został on spowodowany tą samą chorobą i od poprzedniego zwolnienia nie minęło więcej niż 60 dni. Oczywiście nie istnieje przeszkoda, która ogranicza ubezpieczonego co do ilości dni, jakie łącznie może przebywać na zwolnieniu lekarskim w czasie całego okresu ubezpieczenia.

Okresy nieskładkowe a wysokość emerytury

Jednak należy pamiętać, że ustawa wyraźnie reguluje kwestie związane z odprowadzaniem składek w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim – świadczenia chorobowe nie wliczają się do podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Wobec tego okres przebywania na zwolnieniu lekarskim czy rehabilitacyjnym i przyjmowane wówczas świadczenia pieniężne nie wliczają się do okresu składkowego a traktowane są jak okres nieskładkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Zobacz także:  Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA