REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
kobieta, seniorka, odpoczynek, radość, relaks, spokój, wakacje/ fot. Fotolia
kobieta, seniorka, odpoczynek, radość, relaks, spokój, wakacje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

REKLAMA

Ze względu na to, że ludzie coraz częściej nadużywają prawa do zwolnień lekarskich, zwiększa się kontrola osób przebywających na zwolnieniach. Niestety również coraz częściej dochodzi w związku z tym do cofnięcia lub obniżenia świadczeń. Jak zwolnienie lekarskie może wpłynąć na wysokość naszej przyszłej emerytury?

Staż pracy a wysokość emerytury

Osoby, które obejmuje stary sposób obliczania emerytury, a więc te urodzone przed 1.01.1949 roku powinny się liczyć z tym, że oprócz kwoty bazowej na ich emeryturę składają się również okresy składkowe i nieskładkowe – adekwatnie 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok składkowy i 0,7% za każdy rok nieskładkowy. Pamiętajmy jednak, że podstawa uwzględnia nie tylko wysokość składek emerytalnych, lecz także wysokość świadczeń chorobowych, które uzyskał ubezpieczony. W sytuacji gdy obowiązuje nas nowy sposób naliczania emerytury – urodziliśmy się po 31.12.1948 roku – oprócz kapitału początkowego istotna jest wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, jakie zostały zgromadzone na koncie osoby ubezpieczonej do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty pierwszej emerytury.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Ci, którzy otrzymają zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy mają prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego jeśli są pracownikami lub zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego albo wypadkowego. Łącznie mamy prawo do 182 dni takiego wynagrodzenia/zasiłku. Wyjątkiem jest gruźlica i ciąża – wówczas przysługuje nam 270 dni. Ważne, że do tego okresu wliczamy nie tylko czas nieprzerwanej niezdolności do pracy, lecz także czas poprzedniej niezdolności do pracy w sytuacji gdy został on spowodowany tą samą chorobą i od poprzedniego zwolnienia nie minęło więcej niż 60 dni. Oczywiście nie istnieje przeszkoda, która ogranicza ubezpieczonego co do ilości dni, jakie łącznie może przebywać na zwolnieniu lekarskim w czasie całego okresu ubezpieczenia.

Okresy nieskładkowe a wysokość emerytury

Jednak należy pamiętać, że ustawa wyraźnie reguluje kwestie związane z odprowadzaniem składek w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim – świadczenia chorobowe nie wliczają się do podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Wobec tego okres przebywania na zwolnieniu lekarskim czy rehabilitacyjnym i przyjmowane wówczas świadczenia pieniężne nie wliczają się do okresu składkowego a traktowane są jak okres nieskładkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Zobacz także:  Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA