REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Michał Sadrak
Bank Fot. Fotolia
Bank Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki coraz częściej oferują swoim klientom automatyczne oszczędzanie. Przeczytaj, w jaki sposób można oszczędzać automatycznie, co proponują poszczególne banki i ile można na tym zyskać.

Banki wynajdują coraz więcej sposobów na zautomatyzowanie oszczędzania przez swoich klientów. Opłaci się to obu stronom, instytucje finansowe pozyskują kolejne depozyty i lojalnych klientów, ci drudzy zaś systematycznie powiększają saldo swoich oszczędności.

REKLAMA

Osoby, które mają problem z regularnym odkładaniem nadwyżek finansowych, coraz częściej mogą liczyć na pomoc banków. A te nie ograniczają się już tylko do oferowania lokat i typowych rachunków oszczędnościowych, ale coraz chętniej proponują rozwiązania pozwalające odkładać wolne środki niejako przy okazji wykonywania innych czynności bankowych. I tak na przykład popularność zyskują zaokrąglenia końcówek dla płatności dokonywanych kartą, czy chociażby przekazywanie na rachunek oszczędnościowy kilku procent wartości realizowanej transakcji.

Zobacz także: Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

Modę na automatyczne oszczędzanie rozpoczął mBank, wprowadzając do oferty program mSaver. Bank pozwala odkładać oszczędności mimochodem na trzy sposoby. Po pierwsze, z rachunku osobistego klienta na jego konto oszczędnościowe mogą trafić środki pochodzące z zaokrąglenia transakcji (przelewy oraz transakcje kartami debetowymi i kredytowymi) do pełnych dziesiątek złotych. Przykładowo płatność na 46 zł zaokrąglana jest do 50 zł, a 4 zł trafia na rachunek lokacyjny. Po drugie, bank może przekazać z ROR-u na konto oszczędnościowe klienta od 1 proc. do 15 proc. wartości transakcji. Po trzecie zaś dla każdej transakcji kwota pobierana z konta osobistego i zasilająca rachunek mSaver może być stała i wynosić od 3 zł do 10 zł. Oprocentowanie rachunku wynosi 1,8 proc. w skali roku, a w pierwszym miesiącu od jego otwarcia może być o 1 pkt proc. wyższe. Program występuje także w bliźniaczym MultiBanku, gdzie funkcjonuje pod nazwą MultiSaver.

Zobacz także: Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking

Zaokrąglanie końcówek od transakcji oferuje klientom także Credit Agricole. W ramach oferty „Oszczędzam na okrągło” bank zaokrągla płatności kartą debetową do wcześniej zdefiniowanej przez użytkownika kwoty. Środki te trafiają z rachunku osobistego na konto oszczędnościowe. Podobną ofertę można znaleźć również w Getin Banku, który do konta oszczędnościowego Skarbonka uruchomił opcję „Zachowaj Resztę”, gdzie wydatki zaokrąglane są do 1 zł, 5 zł lub 10 zł. Aktywni użytkownicy mogą otrzymywać od banku także jednozłotowe premie za aktywność (płatności kartą lub zakładanie lokat). Getin uruchomił także aplikację „Oszczędź Sobie” na smartfony, która pozwala jednym ruchem przelać na rachunek oszczędnościowy 5 zł, 10 zł lub 15 zł. Bazowe oprocentowanie rachunku równe jest połowie stopy WIBOR 1M, a w okresie promocji bank podwyższa je o 2 pkt. proc.

Zobacz także: Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

REKLAMA

Gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym, poprzez zaokrąglanie końcówek od transakcji, oferuje również ING Bank w ramach programu Smart Saver. Wydatki kartą mogą być zaokrąglane do 5 zł lub 10 zł. Z rachunku osobistego klienta na konto lokacyjne może trafiać także od 1 proc. do 10 proc. transakcji. Dla salda do 5 tys. zł oprocentowanie rachunku Smart Saver wynosi 3,5 proc. w skali roku, zaś powyżej tej kwoty obniża się o 1,5 pkt. proc.

Banki coraz częściej oferują także klientom programy systematycznego oszczędzania, które pozwalają oszczędzać większe kwoty niż tylko końcówki pochodzące z zaokrągleń. Credit Agricole uruchomił program Moja Rezerwa Finansowa, który przez okres od 6 do 60 miesięcy automatycznie zasilany jest środkami z konta osobistego (min. 50 zł). Jego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M minus 1,2 pkt proc., a z biegiem czasu bank dopisuje bonusowe odsetki. Od siódmego miesiąca stawka zwiększa się o 0,3 pkt proc. i co pół roku rośnie o 0,3-0,4 pkt proc. Program systematycznego oszczędzania uruchomiono także w BGŻOptima. Co miesiąc bank automatycznie może pobierać ustaloną kwotę, która trafia na rachunek Optima Saver z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku (promocja do 30 października br.). Bank zaoferował także program Optima Duo Investor, w ramach którego środki inwestowane są w jedną z trzech strategii opartych o fundusze inwestycyjne. Uczestnicy programu mogą założyć także konto systematycznego oszczędzania Optima Duo Saver ze stawką 4 proc. w skali roku, która obowiązuje do 30 października. Program regularnego oszczędzania oparty o fundusze inwestycyjne oferuje klientom także mBank (mSaver Plus).

Zobacz także: Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Do sposobów na mimowolne oszczędzanie zaliczyć można także lokaty nocne. Skorzystać z nich mogą na przykład właściciele Konta Maksymalnego w Banku BPH oraz Konta XL w BNP Paribas. Oba banki pozwalają  zautomatyzować proces poprzez ustawienie minimalnej kwoty, która ma pozostać przez noc na rachunku osobistym. W Banku BPH jest to 4 tys. zł, a środki powyżej tej kwoty trafiają na lokatę overnight. W BNP Paribas minimalna kwota do założenia depozytu nocnego wynosi 10 tys. zł, ale na rachunku osobistym pozostać musi 2 tys. zł. W oparciu o podobny mechanizm nadwyżek działa „Pakiet Optymalnych Korzyści” w Raiffeisen Polbanku, gdzie środki z rachunku osobistego powyżej ustalonego przez klienta salda przekazywane mogą być na konto oszczędnościowe. W razie niedoboru środków na rachunku osobistym bank przelewa na nie część środków, które pracują na koncie lokacyjnym.

Zobacz także: ZUS czy akcje?

Niewątpliwie oferowane przez banki programy pomagające w systematycznym oszczędzaniu wyposażone są w coraz ciekawsze funkcje. Liczba wodotrysków nie zawsze jednak idzie w parze z oprocentowaniem. Dlatego też często znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się ustalenie tradycyjnego zlecenia stałego, które będzie przekazywać środki z ROR-u na dowolnie wybrany rachunek oszczędnościowy. Na nic bowiem zda się konto z najwyższym oprocentowaniem na rynku, jeśli nie będzie systematycznie zasilane.

Zobacz także: Chargeback – usługa, dzięki której można odzyskać pieniądze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA