REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Michał Sadrak
Bank Fot. Fotolia
Bank Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki coraz częściej oferują swoim klientom automatyczne oszczędzanie. Przeczytaj, w jaki sposób można oszczędzać automatycznie, co proponują poszczególne banki i ile można na tym zyskać.

Banki wynajdują coraz więcej sposobów na zautomatyzowanie oszczędzania przez swoich klientów. Opłaci się to obu stronom, instytucje finansowe pozyskują kolejne depozyty i lojalnych klientów, ci drudzy zaś systematycznie powiększają saldo swoich oszczędności.

REKLAMA

Osoby, które mają problem z regularnym odkładaniem nadwyżek finansowych, coraz częściej mogą liczyć na pomoc banków. A te nie ograniczają się już tylko do oferowania lokat i typowych rachunków oszczędnościowych, ale coraz chętniej proponują rozwiązania pozwalające odkładać wolne środki niejako przy okazji wykonywania innych czynności bankowych. I tak na przykład popularność zyskują zaokrąglenia końcówek dla płatności dokonywanych kartą, czy chociażby przekazywanie na rachunek oszczędnościowy kilku procent wartości realizowanej transakcji.

Zobacz także: Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

Modę na automatyczne oszczędzanie rozpoczął mBank, wprowadzając do oferty program mSaver. Bank pozwala odkładać oszczędności mimochodem na trzy sposoby. Po pierwsze, z rachunku osobistego klienta na jego konto oszczędnościowe mogą trafić środki pochodzące z zaokrąglenia transakcji (przelewy oraz transakcje kartami debetowymi i kredytowymi) do pełnych dziesiątek złotych. Przykładowo płatność na 46 zł zaokrąglana jest do 50 zł, a 4 zł trafia na rachunek lokacyjny. Po drugie, bank może przekazać z ROR-u na konto oszczędnościowe klienta od 1 proc. do 15 proc. wartości transakcji. Po trzecie zaś dla każdej transakcji kwota pobierana z konta osobistego i zasilająca rachunek mSaver może być stała i wynosić od 3 zł do 10 zł. Oprocentowanie rachunku wynosi 1,8 proc. w skali roku, a w pierwszym miesiącu od jego otwarcia może być o 1 pkt proc. wyższe. Program występuje także w bliźniaczym MultiBanku, gdzie funkcjonuje pod nazwą MultiSaver.

Zobacz także: Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaokrąglanie końcówek od transakcji oferuje klientom także Credit Agricole. W ramach oferty „Oszczędzam na okrągło” bank zaokrągla płatności kartą debetową do wcześniej zdefiniowanej przez użytkownika kwoty. Środki te trafiają z rachunku osobistego na konto oszczędnościowe. Podobną ofertę można znaleźć również w Getin Banku, który do konta oszczędnościowego Skarbonka uruchomił opcję „Zachowaj Resztę”, gdzie wydatki zaokrąglane są do 1 zł, 5 zł lub 10 zł. Aktywni użytkownicy mogą otrzymywać od banku także jednozłotowe premie za aktywność (płatności kartą lub zakładanie lokat). Getin uruchomił także aplikację „Oszczędź Sobie” na smartfony, która pozwala jednym ruchem przelać na rachunek oszczędnościowy 5 zł, 10 zł lub 15 zł. Bazowe oprocentowanie rachunku równe jest połowie stopy WIBOR 1M, a w okresie promocji bank podwyższa je o 2 pkt. proc.

Zobacz także: Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

REKLAMA

Gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym, poprzez zaokrąglanie końcówek od transakcji, oferuje również ING Bank w ramach programu Smart Saver. Wydatki kartą mogą być zaokrąglane do 5 zł lub 10 zł. Z rachunku osobistego klienta na konto lokacyjne może trafiać także od 1 proc. do 10 proc. transakcji. Dla salda do 5 tys. zł oprocentowanie rachunku Smart Saver wynosi 3,5 proc. w skali roku, zaś powyżej tej kwoty obniża się o 1,5 pkt. proc.

Banki coraz częściej oferują także klientom programy systematycznego oszczędzania, które pozwalają oszczędzać większe kwoty niż tylko końcówki pochodzące z zaokrągleń. Credit Agricole uruchomił program Moja Rezerwa Finansowa, który przez okres od 6 do 60 miesięcy automatycznie zasilany jest środkami z konta osobistego (min. 50 zł). Jego oprocentowanie wynosi WIBOR 3M minus 1,2 pkt proc., a z biegiem czasu bank dopisuje bonusowe odsetki. Od siódmego miesiąca stawka zwiększa się o 0,3 pkt proc. i co pół roku rośnie o 0,3-0,4 pkt proc. Program systematycznego oszczędzania uruchomiono także w BGŻOptima. Co miesiąc bank automatycznie może pobierać ustaloną kwotę, która trafia na rachunek Optima Saver z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku (promocja do 30 października br.). Bank zaoferował także program Optima Duo Investor, w ramach którego środki inwestowane są w jedną z trzech strategii opartych o fundusze inwestycyjne. Uczestnicy programu mogą założyć także konto systematycznego oszczędzania Optima Duo Saver ze stawką 4 proc. w skali roku, która obowiązuje do 30 października. Program regularnego oszczędzania oparty o fundusze inwestycyjne oferuje klientom także mBank (mSaver Plus).

Zobacz także: Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Do sposobów na mimowolne oszczędzanie zaliczyć można także lokaty nocne. Skorzystać z nich mogą na przykład właściciele Konta Maksymalnego w Banku BPH oraz Konta XL w BNP Paribas. Oba banki pozwalają  zautomatyzować proces poprzez ustawienie minimalnej kwoty, która ma pozostać przez noc na rachunku osobistym. W Banku BPH jest to 4 tys. zł, a środki powyżej tej kwoty trafiają na lokatę overnight. W BNP Paribas minimalna kwota do założenia depozytu nocnego wynosi 10 tys. zł, ale na rachunku osobistym pozostać musi 2 tys. zł. W oparciu o podobny mechanizm nadwyżek działa „Pakiet Optymalnych Korzyści” w Raiffeisen Polbanku, gdzie środki z rachunku osobistego powyżej ustalonego przez klienta salda przekazywane mogą być na konto oszczędnościowe. W razie niedoboru środków na rachunku osobistym bank przelewa na nie część środków, które pracują na koncie lokacyjnym.

Zobacz także: ZUS czy akcje?

Niewątpliwie oferowane przez banki programy pomagające w systematycznym oszczędzaniu wyposażone są w coraz ciekawsze funkcje. Liczba wodotrysków nie zawsze jednak idzie w parze z oprocentowaniem. Dlatego też często znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się ustalenie tradycyjnego zlecenia stałego, które będzie przekazywać środki z ROR-u na dowolnie wybrany rachunek oszczędnościowy. Na nic bowiem zda się konto z najwyższym oprocentowaniem na rynku, jeśli nie będzie systematycznie zasilane.

Zobacz także: Chargeback – usługa, dzięki której można odzyskać pieniądze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

Mieszkanie lokatorskie: realna szansa na własne mieszkanie bez kredytu. Ile to kosztuje?

Polski rynek mieszkaniowy od lat zmaga się z problemem dostępności mieszkań dla szerokiej grupy społeczeństwa. Z powodu nielicznych programów wsparcia, wiele osób wciąż nie może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Aby sprostać różnorodnym potrzebom mieszkaniowym, krajowy system mieszkaniowy powinien odpowiednio wspierać pozyskanie mieszkania w trzech głównych sektorach rynku. Wsparcie każdej z grup powinno być dostosowane do ich specyficznych potrzeb i możliwości finansowych, w zamian oferując adekwatne udogodnienia, produkty i prawa. 

Czy będzie dalszy wzrost cen nieruchomości? Raport NBP

Czy można się spodziewać dalszego wzrostu cen nieruchomości? Co może wpłynąć na dynamikę cen? Narodowy Bank Polski w czerwcowym raporcie o stabilności finansowej systemu finansowego podaje informacje. 

REKLAMA

Nowy pomysł Lewicy na mieszkania. Będzie taniej?

Kandydaci Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego postulują utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego z budżetem 100 mld euro. Polska powinna otrzymać z tej puli 10 mld euro. "Celem jest stworzenie tanich mieszkań na wynajem, co przyczyni się do obniżenia cen na całym kontynencie" - mówi Krzysztof Śmiszek.

Czy dużo obcokrajowców kupuje w Polsce mieszkania?

Jak dużo mieszkań kupują w Polsce obcokrajowcy? Czy jest ich zauważalnie więcej? Kto najczęściej nabywa mieszkania w Polsce? 

REKLAMA