REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kantor internetowy – Poradnik użytkownika

Subskrybuj nas na Youtube
Kantor internetowy. Fot. Fotolia
Kantor internetowy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym się różni kantor internetowy od stacjonarnego? Dlaczego kantor internetowy jest tańszy niż tradycyjny? Jak wymienia się pieniądze w kantorze internetowym? Jakie waluty można wymienić w kantorze internetowym? Jak sprawdzić, czy dany kantor internetowy jest godny zaufania? – na te i inne pytania odpowiada Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl

REKLAMA

1. Czym się różni kantor internetowy od „tradycyjnego”, który wszyscy znamy?

REKLAMA

Paweł Kyć: Kantory internetowe, dzięki skali działania, mają najlepsze kursy wymiany walut na rynku. Spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą waluty, wynosi tutaj kilka groszy, podczas gdy w kantorze stacjonarnym to kilkanaście groszy. Kantory stacjonarne są więc droższe, a do tego trzeba do nich dojechać i zabezpieczyć przewożoną gotówkę. Kantory internetowe oferują szybką wymianę walut poprzez przelewy na rachunki bankowe. Wymiana odbywa się przed ekranem komputera, telefonu czy tabletu i trwa w większości przypadków kilkanaście minut. Wymienione środki możemy wypłacić w kasie banku, przelać je dowolnej osobie czy kontrahentowi lub korzystać z nich poprzez kartę walutową.

Pierwszym kantorem w sieci był InternetowyKantor.pl, który dziś ma już ponad 100 tys. klientów. Warto wspomnieć, że oprócz e-kantorów istnieją także społecznościowe platformy wymiany walut, takie jak Walutomat.pl, które umożliwiają wymianę bezpośrednio między użytkownikami, a same pobierają tylko niewielką prowizję (np. 2 zł od wymienianego 1000 zł).

2. Panuje przekonanie, że kantory internetowe są tańsze, niż tradycyjne – czy to prawda?

Paweł Kyć: Kantory internetowe i społecznościowe platformy wymiany walut są najtańszą opcją wymiany waluty. W e-kantorach spread wynosi kilka groszy, a na platformach kurs ustalany jest pomiędzy użytkownikami. W kantorach tradycyjnych, zwłaszcza tych zlokalizowanych w newralgicznych miejscach, np. na lotniskach czy w centrach handlowych różnica między kursem sprzedaży a kupna wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt groszy.

3. Jak możemy zostać klientami kantoru internetowego? Czy wymagana jest jakaś rejestracja? Kto może zostać klientem takiego kantoru?

Paweł Kyć: Klientem kantoru internetowego może zostać każdy, kto ma dostęp do sieci i konto walutowe w banku. Konto można założyć w większości banków bezpłatnie w kilka minut, a niektóre z nich pozwalają na uruchomienie rachunku walutowego przez internet. W kantorze należy się zarejestrować, zdefiniować rachunki i podać dane kontaktowe. Prawidłowa rejestracja to wymóg bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującym prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Czy aby dokonywać transakcji w kantorze internetowym, muszę posiadać konto walutowe?

Paweł Kyć: Tak, konto jest niezbędne, aby przelać na nie wymienione środki w walucie obcej.

5. W jaki sposób możemy wymieniać pieniądze w kantorze internetowym?

Paweł Kyć: Wymiana w InternetowyKantor.pl odbywa się w oparciu o szybkie przelewy wewnętrzne w ponad 20 bankach. Klient przesyła pieniądze na wskazany rachunek kantoru w swoim banku. W drugim kroku akceptuje kurs wymiany i otrzymuje przelew zwrotny na swoje konto. Można też zlecić automatyczną akceptację kursu wtedy cały udział klienta ogranicza się do wykonania jednego przelewu. Na podobnych zasadach działa większość kantorów internetowych – trzeba tylko sprawdzić poziom kursu dla naszej wymiany, obsługę naszego banku i ocenić wiarygodność.

6. Czy w kantorze internetowym możemy wymienić każdą walutę, na każdą?

Paweł Kyć: Większość kantorów internetowych oferuje wymianę czterech najbardziej popularnych walut, czyli EUR, USD, CHF i GBP. W ofercie są też waluty skandynawskie czy z krajów Europy wschodniej, które są poza głównym nurtem wymiany. Również wymiana par walutowych poza PLN np. EUR bezpośrednio na CHF, dostępna w kilku serwisach w Polsce jest interesującą dla niektórych, choć mało popularną opcją.

7. Jak długo trwa realizacja wymiany walut w kantorze internetowym?

Paweł Kyć: Jeśli konto złotówkowe i walutowe posiadamy w tym samym banku cała operacja (w dwie strony) trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Jeśli wymiana ma przebiegać między dwoma bankami, przelew zwrotny może być zrealizowany następnego dnia roboczego. Dosyć istotne jest aby przed wymianą sprawdzić, czy wybrany kantor posiada rachunek w naszym banku, wtedy transakcja przebiegnie szybko, a przelew powinien być bezpłatny.

8. W jaki sposób możemy zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania transakcji w kantorze internetowym?

REKLAMA

Paweł Kyć: Są dwa poziomy, na których powinniśmy zachować bezpieczeństwo. Pierwszy, związany z zasadą powtarzaną przez wszystkie instytucje finansowe: nie udzielaj nikomu informacji o loginach, hasłach czy pinach. Drugi jest związany z wyborem odpowiedniego dla naszej transakcji wymiany wiarygodnego kantoru. Polacy mają już doświadczenie w ocenie wiarygodności sklepów internetowych, a z kantorami w internecie jest jak ze sklepami internetowymi – bierzemy pod uwagę nie tylko cenę ale też skalę działania, opinie użytkowników. Wśród kantorów ważna jest również liczba współpracujących banków co przekłada się na brak dodatkowych opłat i co najważniejsze szybkość transakcji.

Gwarancją bezpieczeństwa transakcji jest w tej branży rzetelne i transparentne podejście do własnej działalności. Uważamy, że logiczny rozwój serwisu oraz otwarta komunikacja z klientem to wyznaczniki wiarygodności. Systemy transakcyjne w InternetowyKantor.pl i w Walutomacie to najnowocześniejsze platformy, które można przyrównać do systemów bankowych. Razem ze ściśle monitorowanymi procedurami wewnętrznymi uniemożliwiają działania niepożądane i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa transakcji. Efektem takiego podejścia jest grupa niemal 200 tys. użytkowników, którzy z zaufaniem korzystają z wymiany walut w naszych serwisach.

9. Jak wygląda korzystanie z kantoru internetowego kiedy jesteśmy w kraju (w Polsce), a jak za granicą, kiedy np. zabraknie nam gotówki?

Paweł Kyć: Zlecanie wymiany czy logowanie się do systemu transakcyjnego kantoru za granicą wygląda dokładnie tak samo jak w Polsce. Dotyczy to również logowania się do bankowości internetowej naszego banku. Czyli możemy zlecić wymianę i otrzymać walutę na nasze konto z każdego miejsca na ziemi. Jeśli nasz bank nie ma placówek za granicą to oczywiście nie będziemy w stanie jej wypłacić dlatego sugerujemy zamówić do swojego konta kartę walutową. Dzięki niej będziemy mogli płacić i wypłacać walutę z bankomatów, którą tanio wymieniliśmy w kantorze internetowym. To obecnie najlepsza i najtańsza opcja dostępna na rynku.

10. Jaką maksymalną kwotę możemy wymienić w kantorze internetowym – czy są jakieś ograniczenia?

Paweł Kyć: Nie ma maksymalnej kwoty, którą można wymienić w kantorze internetowym. Przykładowo największe jednorazowe transakcje w InternetowyKantor.pl czy Walutomat.pl przekraczają 500 tys. euro.

11. Jak sprawdzić, czy dany kantor internetowy jest godny zaufania?

Paweł Kyć: Warto przyjąć zasadę: oceniamy kantor analogicznie jak sklep internetowy. Warto zwrócić uwagę na długość działania kantoru i liczbę jego klientów. Należy także przyjrzeć się opiniom innych użytkowników w niezależnych serwisach i w mediach społecznościowych. Ważna jest także liczba banków, z którymi współpracuje dany kantor, sprawnie działające Biuro Obsługi Klienta i dogodne godziny transakcji. Im bardziej przejrzysty jest podmiot stojący za serwisem tym większe możemy mieć zaufanie.

Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl

Zobacz także: Wakacje za granicą – wziąć kartę czy gotówkę?

Zobacz także:  Wypłaty euro w bankomatach Euronetu

Zobacz także:  Zakupy w Internecie: bezpieczny sposób dokonywania płatności

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA