Odpowiedzialność gminy za stan drogi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Drogi publiczne powinny być utrzymywane w jak najlepszym stanie bez względu na ich kwalifikację. Warto pamiętać, że za stan dróg odpowiedzialne są kolejno: gmina, powiat, województwo lub Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – oczywiście zależy to od typu drogi. Istnieją również drogi tak zwane wewnętrzne, za które odpowiadają na przykład spółdzielnie mieszkaniowe lub osoby fizyczne, właściciele danego terenu. Poprawne określenie do kogo należy droga i kto jest za nią odpowiedzialny, staje się o tyle istotne, że dzięki temu wiemy, w którą stronę kierować ewentualne skargi.
Obowiązki związane z utrzymaniem dobrego stanu dróg
Do obowiązków zarządcy drogi należą między innymi utrzymywanie nawierzchni drogi i chodników w dobrym stanie, a co za tym idzie konieczność wykonywania prac remontowych i zabezpieczających, które będą miały na celu przywrócenie odpowiedniej jakości stanu nawierzchni. Poza tym zarządca jest odpowiedzialny za regularne kontrolowanie stanu nawierzchni, wykonywanie robót konserwacyjnych i porządkowych – w tym odśnieżania i posypywania dróg – zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom drogi. Zarządca ma obowiązek utrzymywać drogę w takim stanie, aby nie narażała ona na wypadek jej użytkowników. Ma to znaczenie o tyle, że jeśli droga lub chodniki nie były odpowiednio zabezpieczone i wyremontowane, możemy ubiegać się o odszkodowanie ze strony zarządcy danej drogi.
Odszkodowania ze strony gminy
Gmina tak jak wspomniano wcześniej jest zarządcą dróg w swoim obrębie. W związku z tym ma obowiązek dbania o ich stan. W sytuacji gdy jednak dojdzie do wypadku ze względu na zły stan drogi – na przykład kierowca, który nie zauważy ubytku w drodze oberwie koło w samochodzie lub pieszy, który będzie szedł w zimie po nieposypanym piaskiem chodniku przewróci się i złamie nogę – możemy się ubiegać o odszkodowanie. Ważne jednak, że wówczas po stronie ubiegającego się o odszkodowanie leży konieczność udowodnienia okoliczności niedopełnienia lub zaniechania obowiązków przez zarządcę.
Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności
Zobacz także: Jak usytuować dom na działce względem stron świata?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.