REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Justyna Hek
SILKA_YTONG_Zakopane. Fot. Xella Polska
SILKA_YTONG_Zakopane. Fot. Xella Polska

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli planujemy budowę domu na działce, która otoczona jest zabudową jednorodzinną, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej odległości od granicy naszej działki stoją inne budynki i czy są to budynki murowane, czy też drewniane. Te elementy wpłyną na miejsce usytuowania naszego przyszłego domu ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

Odległość pomiędzy domami murowanymi

Przepisy dotyczące sposobu usytuowania dwóch budynków mieszkalnych wobec granicy działki mówią wprost, jakie odległości należy zachować pomiędzy granicą działki a budynkami. Jeśli oba budynki zwrócone są do siebie ścianami pozbawionymi okien, odległość pomiędzy jednym budynkiem a drugim powinna wynosić łącznie 6 m, 3 m od budynku do granicy działek w jednym i drugim przypadku.

REKLAMA

REKLAMA

Gdy zaś sąsiad od strony granicy działek posiada ścianę bez okien (wówczas jego dom znajduje się 3 m od granicy), a my chcemy z tej strony umieścić ścianę z oknami, wtedy nasz dom powinien się znajdować 5 m od granicy – w takim przypadku budynki powinna dzielić odległość wynosząca min. 8 m.

Trzecia możliwość pojawia się wtedy, gdy w sąsiednim domu ściana zwrócona do granicy ma okna i my również chcemy umieścić okna po tej stronie – wówczas zarówno dom sąsiada, jak i nasz muszą się znajdować 4 m od granicy działek – łącznie 8 m.

Zdarza się również, że w sąsiedztwie działki, na której pragniemy wybudować dom, znajduje się już dom murowany położony blisko granicy. Jeśli dom sąsiada jest oddalony o 1,5 m od granicy i po tej stronie nie ma okien, możemy postawić budynek 3 m od granicy, ale tylko pod warunkiem, że również nie umieścimy tu okien. Druga sytuacja jest możliwa, gdy tak jak wcześniej, dom sąsiada od strony granicy nie ma okien i stoi 1,5 m od granicy działki – wówczas mamy możliwość postawienia swojego budynku na granicy, ale tylko wówczas, gdy szerokość naszej działki nie przekracza 16 m.  Innym rozwiązaniem jest budowa domu 6,5 m od granicy – jeśli zależy nam na oknach wychodzących na nią i jeśli dom sąsiada stoi 1,5 m od niej i również ma okna po tej stronie.

Odległość pomiędzy domem drewnianym a murowanym

Odległości pomiędzy domami zwiększają się, gdy chodzi o domy drewniane. Gdy ściana z oknem drewnianego domu znajduje się 4 m od granicy działki, my możemy postawić swój budynek 3 m od granicy pod warunkiem, że na ścianie od strony sąsiada nie umieścimy okien i będzie to ściana oddzielenia przeciwpożarowego. Jeśli chcemy wstawić tam okna, odległość od granicy powinna wynosić 8 m – łącznie 12 m od sąsiedniego budynku.

Gdy marzymy o domu drewnianym, odległość ta sukcesywnie się wydłuża aż do 12 m – łącznie 16 m pomiędzy dwoma budynkami z drewna.

W przypadku domu drewnianego postawionego 1 m od granicy działek, najbliżej możemy wybudować budynek murowany bez okien po stronie granicy – 3 m. Jeśli marzymy o oknach na ścianie od granicy – 11 m, zaś w przypadku domu drewnianego aż 15m.

Domy stojące na granicy działek

Jeśli okaże się, że dom sąsiada stoi na granicy działek, możemy dobudować się do ściany tego domu, ale tylko wówczas, gdy budynki zostaną rozdzielone ścianą oddzielenia przeciwpożarowego i gdy w odległości 3 m od granicy nasz dom nie będzie wyższy ani szerszy od budynku obok. Ewentualnie istnieje także możliwość wybudowania domu wolno stojącego 4 m od granicy – pamiętajmy jednak, że wówczas budynek sąsiada musi posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Zobacz także:  Budowa domu letniskowego – formalności

Zobacz także:  Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Zobacz także:  Rozgraniczenie nieruchomości. Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA