REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Droga publiczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieruchomości zajęte pod drogi publiczne a odszkodowanie za ich wywłaszczenie

Zgodnie z art. 73 ustawy z 13 października 1998 roku Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną, nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stały się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem. Odszkodowanie za to wywłaszczenie przysługiwało tylko tym właścicielom, którzy złożyli stosowny wniosek do końca 2005 roku. Problem w tym, że wielu z właścicieli dowiedziało się o tym wywłaszczeniu po 2005 roku. Co ciekawe Trybunał Konstytucyjny aż w czterech wyrokach dot. tego problemu orzekł, że przedmiotowe przepisy są zgodne z Konstytucją. Kontrowersje związane z tym wywłaszczeniem i aktualne możliwości dochodzenia odszkodowania omawia Magdalena Głowacka-Dziedzic, radca prawny z Kancelarii Prawnej Krzysztof Rożko i Wspólnicy.

Pozwolenie na budowę a dostęp do drogi publicznej

Inwestor w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielania pozwolenia na budowę ma obowiązek wykazać, iż planowana inwestycja posiada dostęp do drogi publicznej. Ten z pozoru oczywisty obowiązek potrafi przysporzyć inwestorom wielu problemów, albowiem zarówno sądy administracyjne, jak i organy administracji architektoniczno-budowlanej różnie interpretują przepis art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który zawiera definicję legalną dostępu do drogi publicznej.

Warszawa. Nie będzie ogródków gastronomicznych "za grosz"

W Warszawie nie będzie ogródków gastronomicznych "za grosz". Nadal za zajęcie pasa drogowego na ogródek przy gastronomi będzie obowiązywać ulga 75 proc., czyli taka, jaką Rada Warszawy wprowadziła podczas pandemii.

Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Najtrudniejszym okresem w ciągu roku jest okres zimowy ze względu na konieczność odśnieżania, posypywania i wyjątkowego dbania o drogi. Często także wielu problemów związanych z naprawą dróg pojawia się wiosną, kiedy na drogach odsłaniają się ubytki powstałe podczas dużych mrozów. Kto jest odpowiedzialny za naprawę, odśnieżanie i ogólnie rzecz ujmując dbanie o drogi w mieście? Gdzie można się ubiegać o odszkodowanie ze względu na poniesione straty wynikające ze złego stanu dróg i chodników?

REKLAMA

Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Zima to nie tylko nieprzyjemny chłód, ale również większa szansa na zwichnięcie, złamanie kończyn i innych obrażeń ciała. To także większa ilość szkód majątkowych – uszkodzeń samochodu na dziurawej drodze lub wpadnięcia w poślizg i doprowadzenie do wypadku. Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

W jaki sposób poprowadzić drogę dojazdową do posesji? Jaką powinna mieć szerokość? Jakich formalności należy dopełnić, aby ja zbudować? Jedną z ważniejszych kwestii jest dostęp do drogi oraz jej statut. Zobacz poradę.

Zgoda na korzystanie z sąsiedniej nieruchomości podczas remontu

Mieszkam w domu w zabudowie szeregowej. Planuję remont elewacji oraz dachu budynku, ale aby go zrealizować będę musiał wejść na teren sąsiedniej nieruchomości. Czy sąsiad może nie wyrazić na to zgody? Czy ma prawo żądać ode mnie zapłaty za wstęp na jego działkę?

Droga publiczna

Jest to budowla wraz z obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. Podstawową cechą odróżniającą drogę publiczną od innych dróg jest możliwość korzystania z niej przez każdego zgodnie z jej przeznaczeniem.

REKLAMA

REKLAMA