Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wpadając w dziurę i uszkadzając samochód lub łamiąc nogę na chodniku chcielibyśmy rościć prawo do uzyskania kosztów naprawy lub leczenia. Do kogo jednak mamy się zwrócić o odszkodowanie? Czy ubieganie się o nie w ogóle jest możliwe? Podpowiadamy jak sobie poradzić w okresie zimowym, gdy stajemy się stroną poszkodowaną.
Zobacz także: Służebność drogi koniecznej – dostęp do drogi publicznej
Utrzymanie porządku
REKLAMA
Zgodnie z ustawą z dnia 23. 03. 1985, zarządca drogi jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkownikom. Musi utrzymać nawierzchnię drogi i chodnika w należytym stanie. Jeżeli występuje minimalne zagrożenie, zarządca drogi jest zobowiązany do umieszczenia znaków drogowych – informujących o niebezpieczeństwie lub wyznaczenie stosownego objazdu, gdy zajdzie taka konieczność.
Mówiąc krótko, zarządca drogi ma wykonać wszystkie niezbędne czynności, aby stworzyć bezpieczne warunki do jazdy i/lub do ruchu pieszych. Dotyczy to szczególnego dbania o drogi/chodniki w okresie zimowym – odśnieżanie, zapobieganie wpadnięcia w poślizg, uzupełnianie ubytków w jezdni.
Zobacz także: Czy ustanowienie służebności drogi koniecznej wymaga zgody wspólnoty?
Właściciel drogi
Wszystko to brzmi bardzo ładnie, ale kiedy już uszkodzimy auto to nie mamy tabliczki, do kogo dana droga należy. Jedno jest jednak pewne: każda droga ma właściciela i ubezpieczenie OC, po które możemy sięgnąć, gdy z powodu jej nieodpowiedniego utrzymania, doznaliśmy szkody mienia lub zdrowia.
Jeżeli rzecz tyczy się dróg publicznych to dzielą się one na: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. W zależności od kategorii właścicielem danej drogi będzie: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd województwa, zarząd powiatu, wójt/burmistrz/prezydent. Wyróżniamy również drogi wewnętrze – drogi osiedlowe, dojazdowe, pętle autobusowe, place przed dworcami kolejowymi i autobusowymi. W takim przypadku musimy zwrócić się do podmiotu zarządzającego danym terenem – spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa, właściciel terenu.
Właściciel chodnika
To samo tyczy się chodników. Każdy chodnik w okresie zimowym powinien być odpowiednio zabezpieczony przed poślizgiem, oczyszczony z lodu i śniegu. A jak odnaleźć właściciela? Chodnik należy do właściciela nieruchomości z którą bezpośrednio graniczy. Jeżeli oddzielony jest pasem zieleni, której właścicielem jest gmina – równoznaczne jest, że chodnik należy do gminy. Jeżeli natomiast właściciel nieruchomości graniczy z chodnikiem, na którym dopuszczalny jest płatny postój – wówczas jego utrzymanie przechodzi na gminę, która pobiera stosowne opłaty.
Przystanki, torowiska i tereny budowy
W okresie zimowym przystanki, torowiska i inne tereny należące do komunikacji publicznej, również muszą być stosownie zabezpieczone i czyszczone. Ich właścicielem najczęściej są przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. Jeżeli wypadek zdarzył się na terenie budowy – wówczas odpowiedzialność spada na wykonawcę robót budowlanych. To on jest zobowiązany do zabezpieczenia terenu przed wyrządzeniem ewentualnych szkód.
REKLAMA
REKLAMA