REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny mieszkań 2024 - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław [Wykres i prognozy]

ceny mieszkań cena mieszkania cena za m2 miasta w polsce prognoza 2024
Ceny mieszkań - miasta w Polsce, prognoza 2024, wykres - Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Kraków
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są ceny mieszkań 2024 w 6 największych miastach Polski? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Ceny mieszkań 2024 - największe miasta Polski

W czerwcu w 6 największych miastach Polski ceny sprzedaży mieszkań wzrosły o 0,5 proc. ujęciu m/m. To najniższy miesięczny wzrost od maja 2023 r. Ceny najszybciej rosły w Gdańsku – o 0,8 proc. m/m, a najszybciej spadały w Poznaniu –o 0,4 proc. m/m. Średnia cena 1 m2 mieszkania w całej Polsce wyniosła 11,7 tys. PLN, a w 6 największych miastach – 15,8 tys. PLN.

REKLAMA

Średnia cena mieszkania w Polsce o 19% wyższa niż rok temu

W ujęciu rocznym ceny najszybciej rosły w największych miastach, a najwolniej w najmniejszych. W czerwcu 2024 r. średnia cena 1 m2 mieszkania w całej Polsce była o 19 proc. wyższa niż rok temu. Ceny rosły najszybciej w 6 największych miastach – średnio o 22 proc. r/r. Ceny najwolniej rosły w mniejszych miejscowościach – 14 proc. w miastach do 100 tys. mieszkańców oraz w miastach w przedziale 100-500 tys. mieszkańców.

Ceny za m2 mieszkania wyhamowały

Pomimo dużych wzrostów rocznych, w czerwcu ceny kontynuowały wyhamowywanie we wszystkich klasach miejscowości zaobserwowane w maju. W 6 największych miastach miesięczny wzrost cen mieszkań wyniósł 0,53 proc. m/m i był to najniższy miesięczny wzrost od maja 2023 r. i nieznacznie mniejszy od maja 2024 r. (0,55 proc.) W miastach od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców ceny nie zmieniły się w ujęciu m/m. W pozostałych segmentach wzrost cen w ujęciu m/m. nie przekroczył 1 proc.

cena m2 mieszkania miasta 2024

 

Cena za m2 mieszkania - miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

zmiany cen mieszkań miasta 2024

 

Zmiany cen mieszkań - miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

REKLAMA

Czerwiec 2024 r. to pierwszy miesiąc od dwóch lat, w którym w żadnym dużym mieście nie zanotowano wzrostu cen większego niż 1 proc. w ujęciu miesięcznym. Ceny ofertowe wzrosły o 0,8 proc. m/m w Gdańsku i we Wrocławiu, w Krakowie nie zmieniły się, a w Łodzi, Warszawie i w Poznaniu spadły o 0,2-0,4 proc. m/m.

Na duże wzrosty cen mieszkań w ujęciu rocznym wpłynęły głównie znaczne wzrosty obserwowane w drugiej połowie 2023 r. We wszystkich dużych miastach od czerwca do grudnia 2023 r. ceny wzrosły przynajmniej o 10 proc., najszybciej w Krakowie – 17,6 proc. i w Warszawie – 14,2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszym półroczu 2024 r. wzrost cen mieszkań jest niższy niż ten obserwowany w drugiej połowie 2023 r. Od początku 2024 r. ceny wzrosły o więcej niż 5 proc. tylko w Warszawie. W Krakowie ceny mieszkań są wyższe o 2,2 proc. w porównaniu ze styczniem 2024 r.

cena za m2 największe miasta 2024

 

Cena za m2 - największe miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

zmiany cen za mieszkanie największe miasta 2024

 

Zmiany cen za mieszkanie - największe miasta 2024

Polski Instytut Ekonomiczny

Popyt na kredyty mieszkaniowe 2024

Popyt na kredyty mieszkaniowe hamuje, ale dalej jest na wysokim poziomie. W maju 2024 r. liczba złożonych wniosków o kredyt mieszkaniowy wyniosła 27 tys. To spadek o 5 tys. w porównaniu z kwietniem. Spadek ten jest jednak niższy niż wcześniejsze oczekiwania analityków. Pomimo tego liczba złożonych wniosków o kredyt hipoteczny jest wyższa o 22 proc. niż w maju 2023 r., tuż przed uruchomieniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, a także wyższa niż na jesieni 2022 r., a więc w okresie podnoszenia stóp procentowych. Równocześnie od początku 2024 r. aktywność na rynku budowy mieszkań jest wyższa niż w zeszłym roku, choć w marcu i kwietniu dynamika osłabła. W ciągu pierwszych 4 miesięcy roku rozpoczęto o 53 proc. więcej budów niż w analogicznym okresie w 2023 r. oraz wydano o 30 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie w 2023 r.

Ceny mieszkań w Polsce - prognozy 2024

W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego wyhamowania wzrostu cen mieszkań we wszystkich kategoriach miast w Polsce. Obserwowane osłabienie popytu konsumenckiego na zakup mieszkania, a także wyhamowanie wzrostu aktywności deweloperów daje nadzieję na stabilizację sytuacji na rynku sprzedaży mieszkań i niższe wzrosty cen w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że obserwowane w I kw. 2024 r. uruchamianie przez deweloperów kolejnych projektów mieszkaniowych miało na celu wykorzystanie okresu dobrej koniunktury – wysokich wzrostów cen mieszkań przy trwającym wysokim zapotrzebowaniu na kredyt hipoteczny. Na obecny potencjał spowolnienia wzrostów cen w ujęciu miesięcznym wskazuje również ostatni odczyt Indeksu Nastrojów Deweloperów, według którego większość ankietowanych firm spodziewa się czasowej stabilizacji cen sprzedaży na obecnym poziomie. Na niski potencjał wzrostu cen wskazuje również wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce (jest ono jednym z najwyższych w Unii Europejskiej). Równocześnie, pomimo że wzrost wynagrodzeń w II kw. 2024 r. utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie to badania koniunktury sugerują, że przyszłe miesiące będą nieco słabsze pod względem wzrostu średnich płac w sektorze przedsiębiorstw.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

REKLAMA

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

REKLAMA