Polska zajęła 3 miejsce. Ceny mieszkań wzrosły nominalnie o 13%
REKLAMA
REKLAMA
- Ceny mieszkań rosną
- Rynki z rocznym wzrostem cen
- Realny wzrost cen mieszkań
- Polska wśród krajów z dwucyfrowym wzrostem cen
- Australia. Jak tutaj rosły ceny mieszkań?
- Sytuacja Wielkiej Brytanii
- Spadki cen nieruchomości w Europie
- Hongkong w tyle za innymi rynkami
W pierwszym kwartale 2024 roku globalne rynki mieszkaniowe zanotowały silniejszy wzrost, a roczny wynik osiągnął poziom 3,6%. To istotna poprawa w porównaniu z 2,2% wzrostem obserwowanym w drugim kwartale ubiegłego roku, kiedy rynki były pod wpływem gwałtownego wzrostu stóp procentowych na całym świecie, widocznego od początku 2022 roku.
REKLAMA
Ceny mieszkań rosną
Chociaż ceny rosną w rocznym tempie 3,6%, to wynik ten jest nadal poniżej średniego długoterminowego trendu z ostatnich 20 lat, wynoszącego 5,6%. Kwartalny wzrost, choć bardziej zmienny, wynosi 1,3% i jest porównywalny z ostatnimi dwoma kwartałami, nieznacznie poniżej długoterminowej średniej wynoszącej 1,4%.
Rynki z rocznym wzrostem cen
Z raportu wynika, że 82% z badanych rynków odnotowało roczny wzrost cen w pierwszym kwartale 2024 roku. Jest to najlepszy wynik od IV kwartału 2022 roku. W ujęciu kwartalnym 67% rynków odnotowało wzrost cen - najsilniejszy od III kwartału 2022 roku.
Realny wzrost cen mieszkań
Uwzględniając inflację, ceny nieruchomości spadły o 0,4% w ciągu 12 miesięcy poprzedzających marzec tego roku. Realny roczny wzrost cen jest obecnie o 3,3% niższy od długoterminowej średniej wynoszącej 2,9%.
Polska wśród krajów z dwucyfrowym wzrostem cen
Przekazano, że Turcja odnotowała wzrost o 9,9% realnego rocznego wzrostu cen, pomimo 52% wzrostu nominalnego. Polska jest jednym z sześciu z 56 analizowanych krajów (wraz z Turcją, Bułgarią, Kolumbią, Tajwanem i Grecją), gdzie wzrost cen osiągnął wartość dwucyfrową.
Australia. Jak tutaj rosły ceny mieszkań?
Rynek australijski zanotował 7,5% wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co stanowi silny zwrot od zeszłego roku, kiedy ceny były pod presją rosnących stóp procentowych.
Sytuacja Wielkiej Brytanii
Eksperci z Knight Frank zauważają, że wzrost o 1,6% w Wielkiej Brytanii w I kwartale oznacza dalsze spowolnienie. Wysokie koszty zadłużenia ograniczają dostępność cenową.
Spadki cen nieruchomości w Europie
Na rynkach europejskich, aż osiem z jedenastu krajów odnotowuje spadki cen. Francja (-5,2%) i Niemcy (-3,9%) odczuwają skutki spowolnienia wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji.
Hongkong w tyle za innymi rynkami
Hongkong pozostaje w tyle za innymi kluczowymi światowymi rynkami, odnotowując spadek cen o 11,6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Eksperci wskazują, że wolniejsza gospodarka doprowadziła do przeszacowania rynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.