Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO
REKLAMA
REKLAMA
- Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego
- Plan ogólny – schemat zagospodarowania przestrzeni
- Finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy
- Nie tylko wsparcie finansowe
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego
REKLAMA
Celem znowelizowanej w 2023 r. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedury planistycznej. Jednym z podstawowych założeń nowelizacji jest wprowadzenie instytucji planu ogólnego gminy. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ustawa wprowadza też takie dokumenty, jak zintegrowany plan inwestycyjny, będący szczególnym rodzajem planu miejscowego, i Rejestr Urbanistyczny.
REKLAMA
Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny do 1 stycznia 2026 r. Plan zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowają moc do dnia wejścia w życie w danej gminie planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.
Plan ogólny – schemat zagospodarowania przestrzeni
Plan ogólny ma stanowić schemat zagospodarowania przestrzeni. Jego ustalenia będą wiążące zarówno dla planów miejscowych, w tym zintegrowanego planu inwestycyjnego, jak i decyzji o warunkach zabudowy. Normy zawarte w planie ogólnym będą miały na celu wskazanie ram, w jakich ma się mieścić docelowe zagospodarowanie przestrzeni; będą stanowić też wytyczne dla szczegółowych działań projektowych na kolejnych etapach procesu planistycznego, niezależnie od formy prawnej, jakie te działania przyjmą.
W planie ogólnym zostaną określone strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne, a ponadto można określić obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej.
Ustawa umożliwia ponadto mieszkańcom danej gminy samodzielne zainicjowanie procedury planistycznej, zmierzającej do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy
REKLAMA
Wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki na konferencji "Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego" powiedział, że reforma, jak i samo przygotowanie zarówno planów ogólnych, jak i miejscowych planów przestrzennych, czy też lokalnych planów rewitalizacji, finansowana jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach KPO zarezerwowano na te działania 870 mln zł.
Sługocki podkreślił, że reforma jest ważna z punktu widzenia uporządkowania planowania przestrzennego w Polsce, wykorzystania przestrzeni do celów społeczno-gospodarczych, zaangażowania partnerów społecznych oraz digitalizacji planowania przestrzennego.
- Zdajemy sobie sprawę, że bez zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego szczebla podstawowego, przygotowanie planów do końca 2025 roku będzie niemożliwe. Zdajemy też sobie doskonale sprawę z tego, że ten czas, który pozostawiliśmy na przygotowanie planów ogólnych, jest szalenie krótki. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że uporządkowanie planowania przestrzennego w Polsce jest naszym wspólnym wyzwaniem i tylko wspólnie możemy sobie z nim poradzić - mówił.
Sługocki poinformował, że zgodnie z przygotowaną w resorcie rozwoju symulacją, przygotowanie planu ogólnego powinno zająć gminie od 15 do 20 miesięcy.
Nie tylko wsparcie finansowe
Waldemar Sługocki poinformował także, że poza wsparciem finansowym w kwocie 870 mln zł, resort rozwoju przygotował szkolenia dla planistów, urbanistów i pracowników urzędów gmin.
Wiceminister przekazał, że aby reforma systemu planowania przestrzennego została uznana przez Komisją Europejską za zrealizowaną, plany ogólne muszą zostać przygotowane przez co najmniej 80 proc. polskich gmin.
REKLAMA
REKLAMA