REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Plac zabaw jako obiekt małej architektury, nie musi posiadać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak usytuowanie placu zabaw jest określone w przepisach, a niespełnienie tych wymogów może skutkować nakazem jego rozbiórki.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę placu zabaw – czy jest niezbędne?

Powiatowy lub wojewódzki nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę placu zabaw, jeżeli narusza on warunki techniczne, które budynki i ich usytuowanie powinny spełniać. Place zabaw zaliczamy do obiektów tzw. małej architektury. To znaczy, że nie potrzeba zezwolenia na budowę, ani zgłoszenia zamiaru budowy obiektu tego typu do odpowiedniego organu tj. starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Warto pamiętać, że pomimo braku tych obowiązków przy budowie placu zabaw należy kierować się odpowiednimi przesłankami prawnymi oraz zdrowym rozsądkiem by danej wspólnocie zapewnić bezpieczeństwo.

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Co należy brać pod uwagę przy budowie placu zabaw?

Podczas budowy placu zabaw należy brać pod uwagę art. 40 i 49 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 r. Mówią one o warunkach technicznych, które muszą być spełnione przy planowaniu budynków i ich usytuowaniu. Przede wszystkim w sposób jasny i bezsprzeczny określaną sprawę kluczową – jaką odległość należy zachować przy budowie obiektów tego typu. Zgodnie z tymi przesłankami musi być zachowane 10 m. od linii rozgraniczającej ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, od śmietników i parkingów samochodowych – od pięciu do sześćdziesięciu stanowisk łącznie. Jeśli któreś z kryteriów wymienionych w rozporządzeniu nie zostanie uwzględnione, plac może zostać rozebrany z racji naruszania przez jego usytuowanie wymogów przywołanych rozporządzeń.

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja placu zabaw

Przed definitywną likwidacją obiektu istnieje możliwość przeprowadzenia próby doprowadzenia go do takiego stanu, aby był zgodny z przywołanymi przepisami techniczno-budowlanymi.

- Należy jednak mieć na uwadze, że czasami po prostu nie jest możliwe wprowadzenie odpowiednich modyfikacji - np. nie będzie możliwości zmiany faktu, że odległość placu od okien jednego z otaczających go budynków mieszkalnych wynosi jedynie 7m. W takim przypadku usytuowanie placu można, według wielu orzecznictw sądowych, zakwalifikować jako istotne odstąpienie w rozumieniu art. 50 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego. Samo pojęcie istotnego odstąpienia nie jest wprost zdefiniowane przez przepisy, jednak należy przy jego interpretacji brać pod uwagę m.in. art. 36a ust. 5 prawa budowlanego. Na podstawie zawartych w nim przesłanek można ustalić, że do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu dochodzi w sytuacji, gdy zmieniane jest zagospodarowanie działki lub terenu lub też istotnych i charakterystycznych parametrów danego obiektu budowlanego – czyli gdy dochodzi do zmian jego kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości lub liczby kondygnacji. – mówi Robert Tomaszewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA