REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za przesył, czy zasiedzenie służebności gruntu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą SN stara decyzja administracyjna na budowę i eksploatację linii wydane przedsiębiorstwom energetycznym nie będzie podstawą do wystąpienia o zasiedzenie służebności gruntowej. Łatwiej będzie starać się właścicielowi działki o ustanowienie służebności przesyłu i uzyskanie z tego tytułu wynagrodzenia lub odszkodowania z tego tytułu.

REKLAMA

Sąd Najwyższy, w kwietniu 2014 roku, w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę dotyczącą starych linii energetycznych. Zgodnie z którą decyzja administracyjna nie może stanowić dla przedsiębiorstwa energetycznego podstawy do ubiegania się o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej działki, na której terenie znajdują się słupy lub kable należące do przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Ubieganie się o zasiedzenie to bardzo często spotykane praktyki w przedsiębiorstwach energetycznych na przestrzeni wielu lat. Właściciele działek starają się o ustanowienie służebności przesyłu i wpłatę wynagrodzeń z tego tytułu. Przedsiębiorstwa, które nie chcą płacić owych wynagrodzeń podczas postępowania sądowego podnoszą zarzut zasiedzenia, lub składają odrębny wniosek o stwierdzenie iż służebność została zasiedziana przed 3 sierpnia 2008 roku tj. przed wprowadzeniem przesłanki mówiącej o służebności przesyłu do kodeksu cywilnego. Co do zasady sądy orzekają na korzyść przedsiębiorstw.

Zobacz też: Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób doszło do uchwały wydanej przez Sąd Najwyższy? Początek tego procesu miał miejsce w sądzie rejonowym. Ten odmówił stwierdzenia zasiedzenia zakładowi energetycznemu, który był już w posiadaniu tytułu do grunty uprawniającego do wstępu na działkę z instalacjami. Tytułem tym była decyzja z 29 października 1962 r. wydana w trybie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Według sądu rejonowego takie uprawnienia powinny wystarczyć przedsiębiorstwu w zupełności. Zgodnie z tą decyzją ma ono prawo do wejścia na działkę w celu dokonania napraw, remontu lub dokonania innych prac konserwacyjnych. Zakład wniósł apelację do sądu okręgowego, w którym została oddalona. Sąd Najwyższy przyjął sprawę do rozpatrzenia jako skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy wskazał wątpliwość jak daleki zasięg oddziaływania ma w praktyce art. 35 przywoływanej ustawy, a sprawa pozostawiona do rozpatrzenia składowi siedmioosobowemu. Na tej podstawie Sąd Najwyższy podjął uchwałę, na mocy której nabycie przez zasiedzenie służebności gruntowej nie jest konsekwencją wykonywania uprawnień określonych w decyzji wydanej na podstawie art. 35 ust 1 i 2.

Zobacz też: Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik

Jednak sprawa zasiedzenia służebności gruntowej nie jest jednoznacznie przesądzona, a uchwała wydana przez Sąd Najwyższy nie spowodowała zakończenia sprawy. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły dwa zapytania prawne sądów jedno z Wrocławia oraz jedno z Grudziądza. Trybunał Konstytucyjny będzie miał za zadanie zbadać podstawę prawną zasiedzenia służebności gruntowej. Chodzi tutaj o art. 292 kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 172 § 1 i art. 285 § 1 i 2. Wiele z sądów czeka na ostateczną decyzję Trybunału w tej sprawi i w konsekwencji zawiesza lub odracza obecnie trwające sprawy, które dotyczą zasiedzenia służebności.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

- Jeśli Trybunał wyda decyzję która zakwalifikuje wspomniane przepisy jako niekonstytucyjne, wszystkie wydane na ich podstawie orzecznictwa, twierdzące o zaistnieniu zasiedzenia, będą pozbawione podstaw prawnych. Sądy chcą uniknąć sytuacji, w których zmuszone będą do rozpatrywania takich spraw na nowomówi Robert Tomaszewski.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA