REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju 2024 r. ceny produkcji budowalno-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. r. wzrosły o 6,6%, a w porównaniu z kwietniem 2024 o 0,4%. Sytuacja ta jest wynikiem rosnących kosztów materiałów oraz pracy. Ponadto, w maju 2024 r. odnotowano zmniejszenie produkcji budowalno-montażowej w skali roku we wszystkim działach budownictwa. Odzwierciedleniem nastrojów w sektorze jest wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej, który w czerwcu br. był ujemny i wyniósł -2,7 dla budownictwa, choć warto podkreślić, że był korzystniejszy niż w przetwórstwie przemysłowym (-10,1). Czy ekonomiczne wyzwania, przed jakimi stanął sektor budowlany w Polsce, będą najpoważniejszą przeszkodą na drodze jego dalszego rozwoju?

REKLAMA

Baki kadrowe w branży budowlanej 

REKLAMA

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju jest projekt CPK, kluczowy dla rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Innym istotnym projektem jest budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2026 r., a oddanie do użytku pierwszego reaktora przewidywane jest na 2033.​

Tymczasem branża mierzy się z niedoborami kadrowymi, zarówno w obszarze projektowania, jak i wykonawstwa. Braki kadrowe dotyczą zarówno ekspertów ds. wycen, inżynierów budowy, jak i kierowników budów czy projektów zarówno w przypadku inwestycji kubaturowych, infrastrukturalnych czy energetycznych. Nadpodaż ofert pracy w stosunku do relatywnie małej liczby kandydatów w obszarze budownictwa i energetyki staje się ogromnym wyzwaniem. Proces rekrutacji komplikowany jest dużą liczbą kontrofert, jaką otrzymują kandydaci na stanowiska kierownicze.

- Braki kadrowe są poważnym problemem w kontekście podejmowania decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego. To jedno z ryzyk, które trzeba nie tylko wziąć pod uwagę na początkowym etapie realizacji inwestycji, ale również nim zarządzić, opracowując odpowiednie plany awaryjne – dodaje Piotr Cieśliński, Executive Headhunter w Wyser Executive Search.

Co jest najważniejsze w procesie inwestycyjnym 

REKLAMA

Profesjonalne planowanie odgrywa kluczową rolę w procesie inwestycyjnym. Do tego dochodzi dokładna ocena potencjału inwestycji, a następnie szczegółowe opracowanie założeń projektowych i harmonogramów, uwzględniających potrzeby, wymagania inwestora oraz warunki rynkowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Brak szczegółowych planów i harmonogramów prac oraz transparentnej komunikacji pomiędzy interesariuszami, szczególnie w inwestycjach publicznych, może negatywnie odbić się na realizacji projektu powodować wahania na rynku, a te z kolei wpływają na wykonawców oraz rynek rekrutacyjny. Niepewność zawsze wiąże się z ryzykiem, a ryzyko jest najwyższym kosztem każdego projektu inwestycyjnego – podkreśla Piotr Cieśliński.

Kluczem do sukcesu i istotnym wyzwaniem jest również pozyskanie doświadczonego zespołu projektantów i wykonawców, którzy będą ze sobą współpracować na wszystkich etapach inwestycji.

- Wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się branża dotyczą już nie tylko kwestii technicznych, ale także integralności zespołu i transparentności komunikacji. Dobra współpraca jest gwarantem sukcesu projektu, bo tylko dzięki niej na każdym etapie inwestycji możliwa jest identyfikacja i zarządzenie ryzykiem – podkreśla Piotr Cieśliński. 

Zmiana pokoleniowa

Coraz częściej sytuacja w branży budowlanej czy energetycznej przypomina sektor IT sprzed kilku lat - praktyką w sektorze zaczyna być zatrudnianie pracowników nie na stałe, ale do realizacji określonych projektów. Tymczasem przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu się w dany projekt pracownicy biorą pod uwagę jego atrakcyjność i lokalizację, nie ukrywając, że są to dla nich najistotniejsze motywatory do zmiany pracy. Specjaliści sektora szukają obecnie zatrudnienia lokalnie, są mniej mobilni i dostępni, rzadziej chcą wyjeżdżać na delegacje, co jest główną przyczyną problemów rekrutacyjnych. To dodatkowy czynnik ryzyka dla inwestorów, wykonawców czy projektantów, jaki muszą uwzględniać tworząc plany inwestycji. 

Coraz istotniejsze dla kondycji i przyszłości branży staje się też zderzenie oczekiwań, stylu pracy oraz doświadczeń młodego i starszego pokolenia.

- Zmiana pokoleniowa wprowadziła inną kulturę pracy, w tym konieczność nabycia nowych umiejętności przez kandydatów na stanowiska specjalistyczne oraz kierownicze. Dlatego w ostatnim czasie rekruterzy nie skupiają się jedynie na weryfikacji kompetencji technicznych. Zwracają dużą uwagę na umiejętności miękkie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, np. komunikacyjne. Bez wątpienia zaczęły one odgrywać w budownictwie istotną rolę – wyjaśnia ekspert.

Pomimo wyzwań, z jakimi zmaga się budownictwo, sektor wiele osiągnął w obszarze zmiany jakościowej. 

- Transformacja cyfrowa, popularyzacja podejścia ekologicznego, wykorzystywanie odnawialnych i recyklingowych surowców czy modułowa i elastyczna architektura oraz inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się standardem​. Rozwój sektora idzie także w parze ze zmianą pokoleniową, w tym oczekiwaniami młodych pracowników - podsumowuje Joanna Kozarzewska, Partnerka w Wyser Executive Search, kierująca działem Real Estate & Construction.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

REKLAMA

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

REKLAMA