REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju 2024 r. ceny produkcji budowalno-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. r. wzrosły o 6,6%, a w porównaniu z kwietniem 2024 o 0,4%. Sytuacja ta jest wynikiem rosnących kosztów materiałów oraz pracy. Ponadto, w maju 2024 r. odnotowano zmniejszenie produkcji budowalno-montażowej w skali roku we wszystkim działach budownictwa. Odzwierciedleniem nastrojów w sektorze jest wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej, który w czerwcu br. był ujemny i wyniósł -2,7 dla budownictwa, choć warto podkreślić, że był korzystniejszy niż w przetwórstwie przemysłowym (-10,1). Czy ekonomiczne wyzwania, przed jakimi stanął sektor budowlany w Polsce, będą najpoważniejszą przeszkodą na drodze jego dalszego rozwoju?

REKLAMA

Baki kadrowe w branży budowlanej 

REKLAMA

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju jest projekt CPK, kluczowy dla rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, łączący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Innym istotnym projektem jest budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2026 r., a oddanie do użytku pierwszego reaktora przewidywane jest na 2033.​

Tymczasem branża mierzy się z niedoborami kadrowymi, zarówno w obszarze projektowania, jak i wykonawstwa. Braki kadrowe dotyczą zarówno ekspertów ds. wycen, inżynierów budowy, jak i kierowników budów czy projektów zarówno w przypadku inwestycji kubaturowych, infrastrukturalnych czy energetycznych. Nadpodaż ofert pracy w stosunku do relatywnie małej liczby kandydatów w obszarze budownictwa i energetyki staje się ogromnym wyzwaniem. Proces rekrutacji komplikowany jest dużą liczbą kontrofert, jaką otrzymują kandydaci na stanowiska kierownicze.

- Braki kadrowe są poważnym problemem w kontekście podejmowania decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego. To jedno z ryzyk, które trzeba nie tylko wziąć pod uwagę na początkowym etapie realizacji inwestycji, ale również nim zarządzić, opracowując odpowiednie plany awaryjne – dodaje Piotr Cieśliński, Executive Headhunter w Wyser Executive Search.

Co jest najważniejsze w procesie inwestycyjnym 

REKLAMA

Profesjonalne planowanie odgrywa kluczową rolę w procesie inwestycyjnym. Do tego dochodzi dokładna ocena potencjału inwestycji, a następnie szczegółowe opracowanie założeń projektowych i harmonogramów, uwzględniających potrzeby, wymagania inwestora oraz warunki rynkowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Brak szczegółowych planów i harmonogramów prac oraz transparentnej komunikacji pomiędzy interesariuszami, szczególnie w inwestycjach publicznych, może negatywnie odbić się na realizacji projektu powodować wahania na rynku, a te z kolei wpływają na wykonawców oraz rynek rekrutacyjny. Niepewność zawsze wiąże się z ryzykiem, a ryzyko jest najwyższym kosztem każdego projektu inwestycyjnego – podkreśla Piotr Cieśliński.

Kluczem do sukcesu i istotnym wyzwaniem jest również pozyskanie doświadczonego zespołu projektantów i wykonawców, którzy będą ze sobą współpracować na wszystkich etapach inwestycji.

- Wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się branża dotyczą już nie tylko kwestii technicznych, ale także integralności zespołu i transparentności komunikacji. Dobra współpraca jest gwarantem sukcesu projektu, bo tylko dzięki niej na każdym etapie inwestycji możliwa jest identyfikacja i zarządzenie ryzykiem – podkreśla Piotr Cieśliński. 

Zmiana pokoleniowa

Coraz częściej sytuacja w branży budowlanej czy energetycznej przypomina sektor IT sprzed kilku lat - praktyką w sektorze zaczyna być zatrudnianie pracowników nie na stałe, ale do realizacji określonych projektów. Tymczasem przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu się w dany projekt pracownicy biorą pod uwagę jego atrakcyjność i lokalizację, nie ukrywając, że są to dla nich najistotniejsze motywatory do zmiany pracy. Specjaliści sektora szukają obecnie zatrudnienia lokalnie, są mniej mobilni i dostępni, rzadziej chcą wyjeżdżać na delegacje, co jest główną przyczyną problemów rekrutacyjnych. To dodatkowy czynnik ryzyka dla inwestorów, wykonawców czy projektantów, jaki muszą uwzględniać tworząc plany inwestycji. 

Coraz istotniejsze dla kondycji i przyszłości branży staje się też zderzenie oczekiwań, stylu pracy oraz doświadczeń młodego i starszego pokolenia.

- Zmiana pokoleniowa wprowadziła inną kulturę pracy, w tym konieczność nabycia nowych umiejętności przez kandydatów na stanowiska specjalistyczne oraz kierownicze. Dlatego w ostatnim czasie rekruterzy nie skupiają się jedynie na weryfikacji kompetencji technicznych. Zwracają dużą uwagę na umiejętności miękkie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, np. komunikacyjne. Bez wątpienia zaczęły one odgrywać w budownictwie istotną rolę – wyjaśnia ekspert.

Pomimo wyzwań, z jakimi zmaga się budownictwo, sektor wiele osiągnął w obszarze zmiany jakościowej. 

- Transformacja cyfrowa, popularyzacja podejścia ekologicznego, wykorzystywanie odnawialnych i recyklingowych surowców czy modułowa i elastyczna architektura oraz inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się standardem​. Rozwój sektora idzie także w parze ze zmianą pokoleniową, w tym oczekiwaniami młodych pracowników - podsumowuje Joanna Kozarzewska, Partnerka w Wyser Executive Search, kierująca działem Real Estate & Construction.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA