REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budownictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Eko-budownictwo, czyli przyszłość nieruchomości

Wzrost świadomości ekologicznej kształtuje rynek nieruchomości, zwracając uwagę na eko-budownictwo. Segment ten, choć obecnie niewielki, jest obiecującym kierunkiem dla zrównoważonego rozwoju i komfortu mieszkaniowego, z potencjałem stania się przyszłościowym standardem.

REKLAMA

Nadchodzi SOPAB – nowy system dla budownictwa i spore ułatwienia dla inwestorów

SOPAB (System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie) będzie stanowić kolejny krok w kierunku cyfryzacji postępowań administracyjnych w branży budowlanej. To właśnie dzięki temu systemowi wprowadzona zostanie idea jednego okna oraz wyeliminowany będzie obowiązek indywidualnego komunikowania się przez inwestora z różnymi organami administracyjnymi. 

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) - pilotaż w 20 urzędach od 16 listopada 2023 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 16 listopada br. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 urzędów. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w 2024 roku.

Eksperci: korekta cen na rynku materiałów budowlanych słabnie

Na krajowym rynku materiałów budowlanych korekta stała się faktem, to jednak jej intensywność wyraźnie maleje już na samym początku jej trwania - zauważyli w czwartkowym komentarzu eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Jak wzmocnić wytrzymałość betonu? Dodaj biowęgiel z fusów kawowych!

Metodę produkcji betonu z dodatkiem przetworzonych fusów z kawy opracowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii. Taki beton jest wytrzymalszy o 30 proc. od tradycyjnego. 

REKLAMA

Certyfikacja budynków. Czym się różnią certyfikaty LEED i BREEAM? Jak je uzyskać?

Certyfikacja budynków stała się nieodłącznym elementem procesu inwestycyjnego. To efekt rosnącej świadomości ekologicznej w Polsce zarówno wśród inwestorów, właścicieli nieruchomości, jak i użytkowników budynków,. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Od marca 2021 do marca 2022 powierzchnia użytkowa budynków posiadających certyfikaty wzrosła w Polsce o 24%, dynamicznie zbliżając się do 30 mln m2. Tak wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki” Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Wprowadzenie nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących aspektów związanych z taksonomią ESG oraz rosnąca świadomość ekologiczna i klimatyczna sprawiły, że certyfikacja stała się istotnym elementem w sektorze nieruchomości, stanowiąc ich istotny atut. 

Plusy i minusy 5 różnych metod prowadzenia budowy

Prowadzenie budowy w Polsce podlega ściśle określonym przepisom prawa budowlanego, które regulują proces projektowania, wykonawstwa oraz nadzoru nad realizacją inwestycji. Ale metody prowadzenia budowy różnią się w zależności od skali projektu, rodzaju obiektu oraz dostępnych zasobów. Wybór odpowiedniej ma kluczowe znaczenie dla efektywnego przeprowadzenia procesu budowlanego zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Z biznesowego punktu widzenia, w każdym przypadku zasadne jest zatrudnienie inwestora zastępczego, który jako profesjonalista będzie dbał o interesy Inwestora na każdym etapie budowy.

Prezes GUNB: rusza portal e-Budownictwo. Jedna strona dla wszystkich e-usług dla budownictwa

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała 30 sierpnia 2023 r. prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych. Tak naprawdę serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) rozpoczął funkcjonowanie 2 sierpnia 2020 r. Obecnie mamy do czynienia z pełną funkcjonalnością tego portalu, obejmującego całość formalności procesu budowlanego.

Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

System do Obsługi Podstępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) od 30 czerwca 2023 r.

Proces inwestycyjno-budowlany będzie jednym z najnowocześniejszych procesów cyfrowych w kraju - powiedziała w czwartek Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. 30 czerwca 2023 r. planowane jest uruchomienie Systemu do Obsługi Podstępowań Administracyjnych w Budownictwie - zaznaczyła.

Wyniki budownictwa w styczniu 2023

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w styczniu 2023 r. Czy różnią się od prognozowanych? 

Inwestycje z wyburzeniami. Brak działek budowlanych wymusza zmianę przeznaczenia

Inwestorzy poszukują projektów, które mogą zapewnić dobry zysk. Czy w najbliższym czasie będziemy obserwować wysyp inwestycji opartych na zmianie funkcji istniejących nieruchomości na zabudowanych gruntach?   

Cyfryzacja w budownictwie - etapy

Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi cyfrowych GUNB są c-KOB i EDB.

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych (podział na 6 frakcji) od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe będą podlegać selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczyć będą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Budownictwo w erze dekarbonizacji – cele, zasady, przepisy

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.

Ceny materiałów budowlanych - listopad 2022. Mniejsze podwyżki

Od szczytu cen materiałów budowlanych z tegorocznej wiosny, w listopadzie tempo drożyzny zniżkowało już do „zaledwie” jednej piątej. Półroczny trend hamowania parametrów materiałowej hossy jest już prawdopodobnie wystarczającym argumentem za powrotem rynku do choćby względnej normalności.

Za kilka lat zabraknie mieszkań na rynku [Komentarz do danych GUS]

W ostatnich 3 miesiącach deweloperzy rozpoczęli budowę 21 tys. lokali mieszkalnych, o 45% mniej niż w tych samych miesiącach w 2021 roku. Wstrzymywanie nowych inwestycji to naturalny ruch, gdy spada popyt, ale jednocześnie oznacza to, że za 2-3 lata zanotujemy drastyczny spadek mieszkań oddawanych do użytkowania.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 [Komentarz do danych GUS]

Opublikowane wyniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie są zaskoczeniem lecz kontynuacją obserwowanej zmiany trendu. Można spodziewać się, że w tym roku zarówno wśród deweloperów, jak i (łącznie) we wszystkich kategoriach budownictwa zostanie oddanych mniej więcej tyle samo mieszkań co w roku poprzednim (dla przypomnienia w 2021 r. deweloperzy oddali 142 tys. jednostek).

Rola inicjatyw ekologicznych w firmach deweloperskich

Sektor deweloperski mierzy się z wysokimi stopami procentowymi i ograniczeniem akcji kredytowej wśród klientów indywidualnych. Podmioty silne kapitałowo nie wstrzymują jednak podejmowanych inicjatyw, coraz częściej inwestując w przedsięwzięcia o charakterze proekologicznym.

Czy rynek nieruchomości czeka krach?

Organizacje z branży nieruchomości i branż z bezpośrednio z nią związanych jednoczą się przeciw zapaści na rynku nieruchomościowym. Apelują o wprowadzenie rozwiązań zmniejszających skalę krachu, jaka czeka m.in. rynek pracy związany z sektorem mieszkaniowym.

Transformacja ekologiczna w polskim budownictwie na początku drogi

Transformacja ekologiczna w budownictwie jest niezbędna. Nieruchomości odpowiadają za ok. 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego minimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze ma istotne znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu. Branża już to dostrzegła, dlatego coraz więcej działających w niej firm obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają również oczekiwania klientów i najemców. – Na tle europejskim jesteśmy w Polsce dopiero na początku tej drogi – mówi Krzysztof Dudek, prezes firmy Altaterra Polska.

Nowe domy i inne budynki tylko zeroemisyjne od 2030

Rada Unii Europejskiej porozumiała się co do kształtu nowych przepisów o efektywności energetycznej budynków. Państwa członkowskie chcą, by od 2028 r. wszystkie nowe obiekty zajmowane przez podmioty publiczne spełniały standardy zeroemisyjności. Dwa lata później wymóg zacznie obowiązywać także prywatne zabudowania. Do którego roku zeroemisycjność będą musiały osiągnąć wszystkie budynki?

Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności

Globalne zmiany mocno kształtują trendy, które obserwujemy w projektach nowoczesnych nieruchomości biurowych. Rozwój technologii, zwiększenie zainteresowania ekologicznymi certyfikatami i troska o środowisko odzwierciedlają zapotrzebowanie na przestrzenie, które sprostają współczesnym potrzebom.

Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Ile wzrosną?

Ceny materiałów budowlanych w 2023 r. na kluczowych rynkach w Europie wzrosną średnio o 4-8 proc., a w Polsce wzrost cen powinien ustabilizować się na poziomie około 8 proc.- wynika z szacunków CBRE. Firma doradcza ocenia, że wyhamowanie wzrostu cen może sprawić, że wznowione zostaną wstrzymane inwestycje.

Czy nowe osiedla są bardziej eko i przynoszą oszczędności?

Jakie rozwiązania, pozwalające mieszkańcom zaoszczędzić na utrzymaniu nieruchomości i ograniczyć wydatki na media stosują deweloperzy w nowych osiedlach? Ile można dzięki nim zyskać?

Szkolenia dla branży budowlanej finansowane przez UE

Branża budowlana wciąż może skorzystać z oferty szkoleniowo-doradczej „Kompetencje dla sektorów”, finansowanej z Funduszy Europejskich.

Podwykonawcy na budowach czekają na waloryzację kontraktów. Rośnie ryzyko przerywania inwestycji

Trudna sytuacja w branży budowlanej sprawiła, że trwają prace nad ustawą dot. waloryzacji kontraktów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podaje, że przepisy wkrótce wejdą w życie. Natomiast podwykonawcy twierdzą, że generalni wykonawcy obecnie nie chcą podnosić im wynagrodzeń. Jednak resort dąży do zabezpieczenia ich interesów.

Coraz gorsza sytuacja w budownictwie

W III kw. 2022 r. sytuacja w budownictwie pogorszyła się. Wśród głównych przyczyn spadku koniunktury firmy wymieniają problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny, a także odpływ pracowników z Ukrainy.

Uprawnienia budowlane od 1 sierpnia w elektronicznej bazie. Dokumenty papierowe nie będą wymagane

Uprawnienia budowlane zostały zgromadzane w Centralnym Rejestrze osób posiadających Uprawnienia Budowlane i zastąpią papierowe dokumenty i skany.

Wyniki budownictwa w czerwcu 2022 roku

GUS podał wyniki budownictwa w czerwcu 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,3% wyższa niż w maju i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 5,9%. W maju roczna dynamika produkcji wyniosła 13,0%.

Budownictwo mieszkaniowe w czerwcu nadal na wysokim poziomie - komentarz do danych GUS

Najnowsza informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz w pierwszym półroczu bieżącego roku, wciąż nie koresponduje z postępującym załamaniem sprzedaży lokali deweloperskich, którego rynek pierwotny doświadcza już od trzech kwartałów. Niestety, są to zapewne ostatnie symptomy inwestycyjnego eldorado budowniczych mieszkań.

Ceny materiałów budowlanych 2022 - w czerwcu wzrost o 32 proc. rdr

Ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu w czerwcu 2022 roku wzrosły średnio o 32 proc. rdr, po wzroście o 34 proc. w maju - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie.

Budownictwo mieszkaniowe w maju 2022

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań. To najwyższy miesięczny wynik od ubiegłorocznych wakacji. Zdaniem analityków Otodom ożywienie jest jednak tylko „wirtualne”, a na rynku obserwujemy inną ważną zmianę – powrót rynku kupującego.

Jedno postępowanie w sprawie samowoli budowlanej w odniesieniu do kilku obiektów. Czy tak można?

Przepis art. 48 Prawa budowlanego stanowi że organ nadzoru budowlanego ma prawo i obowiązek wydać postanowienie o wstrzymaniu budowy w przypadku obiektu budowlanego lub jego części będącego w budowie albo wybudowanego: (1) bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo (2) bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia. Zdaniem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego posługiwanie się przez ustawodawcę w tym przepisie liczbą pojedynczą w odniesieniu do „obiektu budowlanego”, nie wyklucza możliwości prowadzenia w odniesieniu do kilku obiektów budowlanych jednego postępowania, jeśli spełnione będą przesłanki z art. 62 K.p.a.

Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski

Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.

Budownictwo i nieruchomości na progu zielonej rewolucji

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego powierzchnia użytkowa budynków objętych zielonymi certyfikatami, które potwierdzają ich przyjazność dla środowiska, przekroczyła w ubiegłym roku 23 mln mkw. i tylko w poprzednich 12 miesiącach wzrosła o 35 proc. Takich budynków było wówczas w Polsce 1,1 tys., ale ich liczba dynamicznie się zwiększa. To odzwierciedla kierunek zrównoważonego rozwoju i neutralności dla środowiska, w jakim zmierza cała branża nieruchomości i budownictwa. Wymusza go zarówno presja biznesowa, jak i legislacyjna – w tym m.in. obowiązki, jakie UE nakłada na firmy w zakresie raportowania czynników ESG.

Inwestycje typu mixed-use – szansa czy wyzwanie dla rynku nieruchomości?

W Polsce pojawia się coraz więcej inwestycji typu mixed-use, czyli łączących kilka funkcji w obrębie jednego projektu. Szacuje się, że do końca 2024 r. ich liczba w Polsce wzrośnie aż o jedną trzecią. Trend wzmacnia również wzrost świadomości ekologicznej, idea współdzielenia, a także aktualna sytuacja geopolityczna, związana m.in. podwyżkami cen paliwa. Czy zatem projekty mixed-use to przyszłość rynku nieruchomości?

Budownictwo na poważnym zakręcie - „W wielu hurtowniach obowiązuje cena dnia. Następnego dnia już jest inna”

Ostatnie miesiące, które przyniosły galopującą inflację oraz wojnę w Ukrainie zmieniły cały rynek budowlany nie do poznania. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed nami poważne problemy, które odbiją się na całej gospodarki. – Słyszałam już głosy, że nie będzie komu budować, nie będzie czym budować i nie będzie za co budować – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wojna w Ukrainie olbrzymim wyzwaniem dla budowlanki - inwestorzy wstrzymują decyzje

Wojna w Ukrainie stanowi olbrzymie wyzwanie dla branży budowlanej. Wielu prywatnych inwestorów wstrzymało się z decyzjami i czeka na rozwój sytuacji, a sektor publiczny liczy na środki z KPO - ocenia prezes Pekabeksu Robert Jędrzejowski. Pozytywem jest oczekiwany dynamiczny wzrost popytu na mieszkania.

GUS: wyniki budownictwa w lutym 2022 roku

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w lutym 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,8% wyższa niż w styczniu i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 21,2% (wtedy produkcja spadła r/r o 16,9%).

Ruch budowlany w 2021 wzrósł o blisko 10 proc. r/r – podsumowanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

W 2021 roku sektor budownictwa był lepszy dla branży niż przed rokiem poprzednim. Wydano ogółem 220 tys. decyzji o pozwoleniu na budowę dla 269 tys. obiektów budowlanych, podczas gdy w 2020 r. udzielono 200 tys. pozwoleń dla 236 tys. obiektów. W 2019 r. liczby te wyniosły analogicznie 201 tys. i 236 tys. Wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę wyniósł zatem 9,67% w stosunku do 2020 r. i 9,17 % do 2019 r.

Energooszczędne budownicwto - dachy pomagają oszczędzać energię

Dach jest jednym z kluczowych elementów dla energooszczędności budynku, więc jego odpowiednie zaprojektowanie wraz z użyciem najwyższej jakości materiałów przyczynia się do podniesienia standardu obiektu i pomaga w zdobyciu pożądanego świadectwa.

Nowe osiedla mieszkaniowe muszą być coraz bardziej eko

Deweloperzy planują wdrażać nowe rozwiązania podnoszące efektywność budynków w nowych osiedlach mieszkaniowych i ograniczające ich emisyjność oraz negatywny wpływ na środowisko. Wprowadzają także zasady związane z ESG. Jakie dokładnie?

Ceny materiałów budowlanych mocno do góry

Spektakularne wybicie średniej dynamiki rdr cen materiałów budowlanych we wrześniu ub. roku do blisko 22 proc., nie okazało się ani przypadkowe, ani wyczerpujące dla potencjału wzrostowego grupy towarowej, monitorowanej przez PSB. Ostatecznie tezę tę potwierdziła następna znacząca zwyżka ze stycznia br., windująca średnią wzrostów o kolejne 4 pp. licząc miesiąc do miesiąca.

Zatory płatnicze bolączką budownictwa

Budownictwo to jedna z tych branż, w których zatory płatnicze występują szczególnie często. Moralność płatnicza jest tam niska, co odzwierciedlają dane o upadłościach i restrukturyzacjach.

Kraków: "wielka płyta" wraca do łask?

Mieszkania z wielkiej płyty pokrywają dużą cześć powierzchni miast Polski. Mimo iż technologicznie nie dosięgają nowoczesnym budynkom, to nie brakuje na nie nabywców. W Krakowie ceny za nie często są wyższe niż za te w budynkach młodszych wiekiem.

Co trzeba zrobić, aby wybudować Dom do 70 mkw bez pozwolenia

Założeniem programu Dom do 70 mkw jest ograniczenie procedur, aby przyspieszyć możliwość jego budowy. Jakie zatem będą potrzebne formalności do skorzystania z programu?

REKLAMA