REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfryzacja w budownictwie - etapy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Oprac. Paulina Karpińska
Cyfryzacja w budownictwie - etapy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi cyfrowych GUNB są c-KOB i EDB.

Cyfryzacja w budownictwie - etapy

Etap I – e-Budownictwo

Do 2020 r. cyfryzacja w budownictwie przechodziła stan uśpienia. W 2020 r. uruchomiliśmy I etap cyfryzacji procedur budowlanych. Udostępniliśmy serwis e-Budownictwo, który jest obecnie oficjalną, rządową aplikacją dla inwestora do składania wniosków w procesie budowlanym.

REKLAMA

Na platformie zamieszczamy kolejne formularze. Dziś mamy ich 26, a do najpopularniejszych należą m.in. wniosek o pozwolenie na budowę (PB-1) czy zgłoszenie robót budowlanych (PB-2).

Od 1 lipca 2021 r. inwestor może już złożyć online wniosek o pozwolenie na budowę i zgłoszenie z projektem budowlanym w postaci elektronicznej.

- Korzyści to prosta forma dokumentu, ułatwienie pracy projektantom oraz inwestorom, szybsze składanie wniosków o pozwolenie na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym oraz redukcja kosztów np. prowadzenia działalności dla pracowni projektowych – wyjaśnia Dorota Cabańska.

Wszystko na jednej platformie bez wychodzenia z domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Etap II – cyfryzacja rejestrów

22 listopada 2021 r. oddajemy nową, zmodernizowaną wersję systemu RWDZ. Budujemy interfejs API i system pobiera dane z innych systemów automatycznie. Takie rozwiązanie usprawnia obsługę postępowań dotyczących pozwolenia na budowę.

1 sierpnia 2022 r. startuje nowy Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (e-CRUB).

Użytkownicy mogą w łatwy sposób sprawdzić kwalifikacje i uprawnienia inżyniera oraz projektanta, tak inwestorzy jak i urzędnicy.

Pod adresem https://e-crub.gunb.gov.pl funkcjonuje wyszukiwarka publiczna z listą ok. 130 tys. inżynierów i architektów. Wyszukiwarka daje obywatelom bezpośredni kontakt do osób w bazie e-CRUB.

System przyśpiesza start wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przez uprawnionych. Decyzja o wpisie do rejestru jest zautomatyzowana.

1 stycznia 2023 r. rusza c-KOB - oficjalna, rządowa aplikacja do prowadzenia książki obiektu budowlanego.

- System wspiera właścicieli i zarządców nieruchomości. Umożliwia im proste założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych o kontrolach okresowych, które wynikają z przepisów - art. 62 ustawy - Prawo budowlane – wskazuje Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Książka w wersji elektronicznej gromadzi i pozwala udostępniać kompleksowe dane o nieruchomości np. odpowiednim służbom.

Aplikacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania. Wystarczy komputer i przeglądarka internetowa. Dostępna jest wersja mobilna na smartfony.

I najważniejszy dokument na budowie - Dziennik budowy w wersji elektronicznej - wystartuje publicznie 27 stycznia 2023 r.

Na placu budowy występują trudne warunki pracy, więc aplikacja jest prosta w obsłudze i zawsze dostępna. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i stałego dostępu do Internetu.

 

Do obsługi systemu wystarczy przeglądarka internetowa lub najprostszy smartfon, czy tablet.

EDB to bardzo bezpieczny system, jak podkreśla Dorota Cabańska:

  • Dane są chronione poprzez kopię zapasową
  • System jest zabezpieczony przed działaniem osób nieuprawnionych poprzez integrację z usługą tzw. węzła krajowego
  • Do EDB wejdziemy na trzy sposoby - za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bądź potwierdzając swoją tożsamość poprzez bankowość elektroniczną
  • Dzięki mobilnej wersji, dostęp do niego mamy w każdej chwili i dowolnym miejscu
  • Inwestor po założeniu konta w systemie występuje w nim bezpośrednio do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy
  • Inwestor dodaje szybko i prosto uczestników procesu budowlanego w systemie, czyli osoby takie jak: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora.

System daje kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Gromadzi wszystkie istotne zdarzenia, informacje o przebiegu robót budowlanych np. o montażu czy rozbiórce.

 

Etap III – cyfryzacja urzędów

W trzecim etapie cyfryzacji w budownictwie przygotowujemy wrota do wszystkich systemów, które wdrażamy - SOPAB. System będzie centralną platformą wymiany danych w obszarze budownictwa.

System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie to również projekt, w ramach którego urzędy otrzymają dodatkowo sprzęt informatyczny i kompleksowe szkolenia oraz wsparcie ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

SOPAB to nowy i uproszczony standard obsługi obywateli i pracy urzędników zaangażowanych w proces inwestycyjny. główne funkcjonalności systemu w jego I wersji obejmą:

  • Gromadzenie i udostępnianie urzędnikom informacji potrzebnych do wydawania decyzji
  • Tworzenie historii sprawy i wymiana między organami
  • Automatyczne generowanie raportów GUS i GUNB
  • Prosty w obsłudze interfejs dopasowany do spraw z obszaru budownictwa
  • Gotowe wzory pism
  • Połączenie z innymi programami i systemami takimi jak EZD, RWDZ, e-Budownictwo
  • Publiczne udostępnianie informacji o prowadzonych postępowaniach

- Zakładany efekt to usprawnienie i ujednolicenie postępowań organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz wdrożenie pełnej cyfryzacji w skali całego kraju – wskazuje Dorota Cabańska.

 

 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA