REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?
Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

"Portal eBudownictwo uruchomiliśmy 30 sierpnia ubiegłego roku, jako bramę dostępu do wszystkich naszych cyfrowych usług i narzędzi. Od tego czasu do dzisiaj skorzystało ze strony 200 tys. osób. Są to obywatele, którzy budują domy, przedsiębiorcy budowlani, projektanci, architekci i inne osoby pracujące w tej branży. To także urzędnicy, pracownicy organów uczestniczących w procesie budowlanym" - wskazuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

REKLAMA

Główne cele portalu eBudownictwo to:

  • udostępnienie wszystkich narzędzi cyfrowych GUNB w jednym miejscu - dla obywateli i urzędników,
  • zwiększenie liczby osób zainteresowanych rozwiązaniami cyfrowymi GUNB,
  • popularyzacja cyfrowych usług budowlanych.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla obywateli

Z poziomu portalu obywatele mogą uzyskać dostęp do następujących narzędzi:

eBudownictwo Wnioski

To serwis internetowy, który umożliwia realizację najważniejszych procedur z obszaru budownictwa online. Poprzez stronę można szybko wypełnić właściwy wniosek i przesłać go do urzędu. W systemie jest zarejestrowanych 85 tys. użytkowników.

Elektroniczny Dziennik Budowy

To aplikacja webowa i mobilna do prowadzenia dziennika budowy online. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. W EDB jest zarejestrowanych 722 dzienników i 7 400 użytkowników.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego

c-KOB to aplikacja webowa i mobilna, która służy do prowadzenia książki obiektu budowlanego. c-KOB umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych z kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. W c-KOB zarejestrowanych jest 5 000 książek i 6 500 użytkowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestr e-CRUB

Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. e-CRUB to dane ok. 130 tys. osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Baza wykorzystywana jest przez organy w całej Polsce. Rejestr e-CRUB udostępnia część danych obywatelom w wyszukiwarce publicznej.

CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dane dotyczą źródeł ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW. Poprzez CEEB obywatele mogą m.in. wypełnić deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania w budynku.

eWykonaniaZastępcze

Serwis internetowy, który wspiera postępowania organów w poszukiwaniu wykonawców do realizacji prac w procedurze wykonań zastępczych. W serwisie można przeglądać ogłoszenia dotyczące wykonań zastępczych z całego kraju i składać oferty. Z serwisu korzysta 420 użytkowników, w tym 96 wykonawców.

System nadzoru eSNRWB

Elektroniczny System Nadzoru nad Rynkiem Wyrobów Budowlanych powstał w celu wymiany informacji o wyrobach budowlanych między organami nadzoru budowlanego. System udostępnia obywatelom dane z badanych próbek. W systemie jest wprowadzonych 2880 wyników badań próbek.

Rejestr RWDZ

Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń w wersji elektronicznej powstał celu ułatwienia nadzorowania przez organ wyższego stopnia terminowości wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Rejestr udostępnia obywatelom m. in. dane z wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Liczba wydawanych decyzji w ciągu jednego roku przekracza 350 tys.

Akademia GUNB

Akademia GUNB to platforma szkoleniowa przygotowana przez ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Liczba użytkowników Akademii wynosi ponad 6 tys. Akademia udostępnia 25 kursów z zagadnień związanych z prawem budowlanym. Liczba szkoleń systematycznie się poszerza.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla urzędników

Portal eBudownictwo w osobnej zakładce udostępnia narzędzia cyfrowe dla urzędów. Poza systemami, z których korzystają zarówno obywatele jak i urzędnicy, są tutaj następujące rozwiązania:

SOPAB

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie powstał z myślą o usprawnieniu pracy organów. Jest pierwszym systemem dziedzinowym z obszaru budownictwa udostępnianym organom bezpłatnie. W systemie zarejestrowanych jest ponad 300 użytkowników i prowadzonych jest 270 spraw. Wersja MVP systemu powstała w ubiegłym roku i jest obecnie rozwijana.

Forum Budownictwa

Forum Budownictwa zostało założone przez GUNB w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy organami nadzoru budowlanego i organami administracji architektoniczno-budowlanej. Na forum zarejestrowanych jest ponad 3 tys. osób. Forum składa się z 10 forów tematycznych, 26 wątków głównych i wątków zakładanych przez użytkowników.

e-budownictwo.gunb.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA