REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?
Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

"Portal eBudownictwo uruchomiliśmy 30 sierpnia ubiegłego roku, jako bramę dostępu do wszystkich naszych cyfrowych usług i narzędzi. Od tego czasu do dzisiaj skorzystało ze strony 200 tys. osób. Są to obywatele, którzy budują domy, przedsiębiorcy budowlani, projektanci, architekci i inne osoby pracujące w tej branży. To także urzędnicy, pracownicy organów uczestniczących w procesie budowlanym" - wskazuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

REKLAMA

Główne cele portalu eBudownictwo to:

  • udostępnienie wszystkich narzędzi cyfrowych GUNB w jednym miejscu - dla obywateli i urzędników,
  • zwiększenie liczby osób zainteresowanych rozwiązaniami cyfrowymi GUNB,
  • popularyzacja cyfrowych usług budowlanych.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla obywateli

Z poziomu portalu obywatele mogą uzyskać dostęp do następujących narzędzi:

eBudownictwo Wnioski

To serwis internetowy, który umożliwia realizację najważniejszych procedur z obszaru budownictwa online. Poprzez stronę można szybko wypełnić właściwy wniosek i przesłać go do urzędu. W systemie jest zarejestrowanych 85 tys. użytkowników.

Elektroniczny Dziennik Budowy

To aplikacja webowa i mobilna do prowadzenia dziennika budowy online. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. W EDB jest zarejestrowanych 722 dzienników i 7 400 użytkowników.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego

c-KOB to aplikacja webowa i mobilna, która służy do prowadzenia książki obiektu budowlanego. c-KOB umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych z kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. W c-KOB zarejestrowanych jest 5 000 książek i 6 500 użytkowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestr e-CRUB

Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. e-CRUB to dane ok. 130 tys. osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Baza wykorzystywana jest przez organy w całej Polsce. Rejestr e-CRUB udostępnia część danych obywatelom w wyszukiwarce publicznej.

CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dane dotyczą źródeł ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW. Poprzez CEEB obywatele mogą m.in. wypełnić deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania w budynku.

eWykonaniaZastępcze

Serwis internetowy, który wspiera postępowania organów w poszukiwaniu wykonawców do realizacji prac w procedurze wykonań zastępczych. W serwisie można przeglądać ogłoszenia dotyczące wykonań zastępczych z całego kraju i składać oferty. Z serwisu korzysta 420 użytkowników, w tym 96 wykonawców.

System nadzoru eSNRWB

Elektroniczny System Nadzoru nad Rynkiem Wyrobów Budowlanych powstał w celu wymiany informacji o wyrobach budowlanych między organami nadzoru budowlanego. System udostępnia obywatelom dane z badanych próbek. W systemie jest wprowadzonych 2880 wyników badań próbek.

Rejestr RWDZ

Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń w wersji elektronicznej powstał celu ułatwienia nadzorowania przez organ wyższego stopnia terminowości wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Rejestr udostępnia obywatelom m. in. dane z wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Liczba wydawanych decyzji w ciągu jednego roku przekracza 350 tys.

Akademia GUNB

Akademia GUNB to platforma szkoleniowa przygotowana przez ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Liczba użytkowników Akademii wynosi ponad 6 tys. Akademia udostępnia 25 kursów z zagadnień związanych z prawem budowlanym. Liczba szkoleń systematycznie się poszerza.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla urzędników

Portal eBudownictwo w osobnej zakładce udostępnia narzędzia cyfrowe dla urzędów. Poza systemami, z których korzystają zarówno obywatele jak i urzędnicy, są tutaj następujące rozwiązania:

SOPAB

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie powstał z myślą o usprawnieniu pracy organów. Jest pierwszym systemem dziedzinowym z obszaru budownictwa udostępnianym organom bezpłatnie. W systemie zarejestrowanych jest ponad 300 użytkowników i prowadzonych jest 270 spraw. Wersja MVP systemu powstała w ubiegłym roku i jest obecnie rozwijana.

Forum Budownictwa

Forum Budownictwa zostało założone przez GUNB w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy organami nadzoru budowlanego i organami administracji architektoniczno-budowlanej. Na forum zarejestrowanych jest ponad 3 tys. osób. Forum składa się z 10 forów tematycznych, 26 wątków głównych i wątków zakładanych przez użytkowników.

e-budownictwo.gunb.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA