REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?
Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

"Portal eBudownictwo uruchomiliśmy 30 sierpnia ubiegłego roku, jako bramę dostępu do wszystkich naszych cyfrowych usług i narzędzi. Od tego czasu do dzisiaj skorzystało ze strony 200 tys. osób. Są to obywatele, którzy budują domy, przedsiębiorcy budowlani, projektanci, architekci i inne osoby pracujące w tej branży. To także urzędnicy, pracownicy organów uczestniczących w procesie budowlanym" - wskazuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

REKLAMA

Główne cele portalu eBudownictwo to:

  • udostępnienie wszystkich narzędzi cyfrowych GUNB w jednym miejscu - dla obywateli i urzędników,
  • zwiększenie liczby osób zainteresowanych rozwiązaniami cyfrowymi GUNB,
  • popularyzacja cyfrowych usług budowlanych.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla obywateli

Z poziomu portalu obywatele mogą uzyskać dostęp do następujących narzędzi:

eBudownictwo Wnioski

To serwis internetowy, który umożliwia realizację najważniejszych procedur z obszaru budownictwa online. Poprzez stronę można szybko wypełnić właściwy wniosek i przesłać go do urzędu. W systemie jest zarejestrowanych 85 tys. użytkowników.

Elektroniczny Dziennik Budowy

To aplikacja webowa i mobilna do prowadzenia dziennika budowy online. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. W EDB jest zarejestrowanych 722 dzienników i 7 400 użytkowników.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego

c-KOB to aplikacja webowa i mobilna, która służy do prowadzenia książki obiektu budowlanego. c-KOB umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych z kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. W c-KOB zarejestrowanych jest 5 000 książek i 6 500 użytkowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestr e-CRUB

Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. e-CRUB to dane ok. 130 tys. osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Baza wykorzystywana jest przez organy w całej Polsce. Rejestr e-CRUB udostępnia część danych obywatelom w wyszukiwarce publicznej.

CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dane dotyczą źródeł ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW. Poprzez CEEB obywatele mogą m.in. wypełnić deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania w budynku.

eWykonaniaZastępcze

Serwis internetowy, który wspiera postępowania organów w poszukiwaniu wykonawców do realizacji prac w procedurze wykonań zastępczych. W serwisie można przeglądać ogłoszenia dotyczące wykonań zastępczych z całego kraju i składać oferty. Z serwisu korzysta 420 użytkowników, w tym 96 wykonawców.

System nadzoru eSNRWB

Elektroniczny System Nadzoru nad Rynkiem Wyrobów Budowlanych powstał w celu wymiany informacji o wyrobach budowlanych między organami nadzoru budowlanego. System udostępnia obywatelom dane z badanych próbek. W systemie jest wprowadzonych 2880 wyników badań próbek.

Rejestr RWDZ

Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń w wersji elektronicznej powstał celu ułatwienia nadzorowania przez organ wyższego stopnia terminowości wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Rejestr udostępnia obywatelom m. in. dane z wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Liczba wydawanych decyzji w ciągu jednego roku przekracza 350 tys.

Akademia GUNB

Akademia GUNB to platforma szkoleniowa przygotowana przez ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Liczba użytkowników Akademii wynosi ponad 6 tys. Akademia udostępnia 25 kursów z zagadnień związanych z prawem budowlanym. Liczba szkoleń systematycznie się poszerza.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla urzędników

Portal eBudownictwo w osobnej zakładce udostępnia narzędzia cyfrowe dla urzędów. Poza systemami, z których korzystają zarówno obywatele jak i urzędnicy, są tutaj następujące rozwiązania:

SOPAB

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie powstał z myślą o usprawnieniu pracy organów. Jest pierwszym systemem dziedzinowym z obszaru budownictwa udostępnianym organom bezpłatnie. W systemie zarejestrowanych jest ponad 300 użytkowników i prowadzonych jest 270 spraw. Wersja MVP systemu powstała w ubiegłym roku i jest obecnie rozwijana.

Forum Budownictwa

Forum Budownictwa zostało założone przez GUNB w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy organami nadzoru budowlanego i organami administracji architektoniczno-budowlanej. Na forum zarejestrowanych jest ponad 3 tys. osób. Forum składa się z 10 forów tematycznych, 26 wątków głównych i wątków zakładanych przez użytkowników.

e-budownictwo.gunb.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA