REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe domy i inne budynki tylko zeroemisyjne od 2030

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Paweł Kubicki
Paweł Kubicki
Oprac. Paulina Karpińska
Nowe domy i inne budyki zeroemisyjne od 2030
Nowe domy i inne budyki zeroemisyjne od 2030
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Unii Europejskiej porozumiała się co do kształtu nowych przepisów o efektywności energetycznej budynków. Państwa członkowskie chcą, by od 2028 r. wszystkie nowe obiekty zajmowane przez podmioty publiczne spełniały standardy zeroemisyjności. Dwa lata później wymóg zacznie obowiązywać także prywatne zabudowania. Do którego roku zeroemisycjność będą musiały osiągnąć wszystkie budynki?

Zeroemisyjność nowych budynków - od kiedy?

REKLAMA

Porozumienie w Radzie kończy negocjacje między rządami państw członkowskich nad projektem zgłoszonym przez Komisję Europejską w grudniu ubiegłego roku. Ta zaproponowała wtedy w ramach pakietu Fit for 55 zasadniczy przegląd dyrektywy 2010/31 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Jak podkreślali wówczas unijni urzędnicy, nieruchomości są odpowiedzialne za 40 proc. łącznego zużycia energii w Unii.

REKLAMA

Przedstawiciele rządów UE zaakceptowali główne założenia projektu Komisji. Nadrzędnym celem pozostaje więc osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Od tej daty wszystkie budynki w Unii mają być zeroemisyjne, a więc nie przyczyniać się do wytwarzania gazów cieplarnianych. Znacznie wcześniej, bo od 2030 r., wymóg zacznie obowiązywać nowo budowane obiekty. Komisja chciała, by nowych zabudowań wykorzystywanych przez władze publiczne dotyczyło to już od 2027 r., reprezentanci państw UE proponują przesunięcie tego obowiązku o rok później.

Zeroemisyjność wszystkich budynków w Polsce do 2050 roku

Jeszcze przed 2050 r. państwa członkowskie będą musiały stopniowo zmniejszać emisyjność nieruchomości. Szczegóły zostaną określone w krajowych planach renowacji budynków, jednak niektóre kamienie milowe będą określone odgórnie przez dyrektywę.

I tak do 2030 r. wszystkie istniejące budynki niemieszkalne mają znaleźć się poniżej poziomu zużycia energii na 1 mkw. wyznaczonego przez 15 proc. najmniej efektywnych energetycznie obiektów z roku 2020. Do 2034 r. państwa mają już zapewnić, by żaden budynek niesłużący celom mieszkaniowym nie wypadał gorzej niż dolne 25 proc. z listy najbardziej energochłonnych obiektów z bazowego roku 2020. W odniesieniu do budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą miały więcej swobody w ustalaniu trajektorii zmian. Na sporządzenie pierwszej strategii władze krajowe dostaną czas do połowy 2026 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczność instalacji energii elektrycznej ze słońca od 2029 roku

REKLAMA

Kolejne nowe wymogi z projektu dyrektywy dotyczą montażu instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Nowe budynki mają być projektowane tak, by dawały jak największy potencjał dla rozwoju energetyki słonecznej. Od 2026 r. instalacje z jej wykorzystaniem mają być obowiązkowe dla obiektów publicznych i niemieszkalnych o powierzchni powyżej 250 mkw. W 2029 r. wymóg obejmie budynki mieszkalne.

Projekt zakłada też zwiększenie liczby obowiązkowych punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz wprowadzenie obowiązku wydzielenia miejsc parkingowych dla rowerów. Przykładowo dla budynków niemieszkalnych, które dysponują ponad 20 miejscami parkingowymi, od 2027 r. obowiązkowy będzie co najmniej jeden punkt ładowania na 10 miejsc. Z kolei w budynkach mieszkalnych wymagane będzie zarezerwowanie przestrzeni dla co najmniej dwóch rowerów na każde mieszkanie.

Następnym krokiem po osiągnięciu konsensusu w Radzie będą rozmowy między jej przedstawicielami a Parlamentem Europejskim.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA