REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności

 • Materiał prasowy
Biura przyszłości
Biura przyszłości

REKLAMA

REKLAMA

Globalne zmiany mocno kształtują trendy, które obserwujemy w projektach nowoczesnych nieruchomości biurowych. Rozwój technologii, zwiększenie zainteresowania ekologicznymi certyfikatami i troska o środowisko odzwierciedlają zapotrzebowanie na przestrzenie, które sprostają współczesnym potrzebom.

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania koncepcją zielonych, przyjaznych środowisku i społeczeństwu miast, tzw. sustainable cities. To odpowiedź na konkretne problemy, z jakimi mierzy się dziś planeta: mowa przede wszystkim o zmianach klimatu, nadprodukcji gazów cieplarnianych czy postępującej degradacji środowiska naturalnego. Obecnie, ośrodki miejskie generują 70% światowej emisji CO2, zużywając jednocześnie 80% globalnej energii, stąd coraz większy wpływ na działania urbanistów i architektów miejskich mają wartości ESG.

REKLAMA

Ekologia i oszczędność w nowoczesnych przestrzeniach biurowych

Pierwsze skrzypce wśród trendów grają dziś energooszczędność i minimalizacja śladu węglowego. Ważnymi czynnikami rozwoju, które umożliwiają realizację tych pro-środowiskowych celów, są rosnące możliwości technologiczne, wyższa kultura innowacji oraz upowszechnienie zaawansowanych, bezpiecznych materiałów budowlanych.

- Nowe inwestycje projektowane są często jako obiekty samowystarczalne lub przynajmniej maksymalnie energooszczędne. Autonomiczne energetycznie przestrzenie wspierają m.in. panoramiczne okna, skuteczna izolacja ścian zewnętrznych, inteligentne systemy monitorowania oświetlenia lub wentylacje z odzyskiem ciepła. Chętnie stosowane są również rozwiązania OZE: na elewacjach biurowców i budynków użyteczności publicznej montowane są na przykład panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w prąd stały, eksploatowany w codziennej pracy firmy - wyjaśnia Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu w Aluprof.

Samo wyposażenie nowoczesnych biur dobierane jest ponadto z przyjaznych środowisku, ergonomicznych materiałów. Dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania, obróbki i możliwości recyklingu w projektowaniu zrównoważonych budynków popularność będzie zyskiwać m.in. aluminium.

- Materiał ten umożliwia nie tylko realizację najbardziej kreatywnych wizji architektów, ale również pomaga osiągać zrównoważone cele. Dzięki niewielkiemu ciężarowi, odporności na korozję, systemy aluminiowe będą wyglądać doskonale przez wiele lat, co eliminuje konieczność konserwacji czy wymiany, a w konsekwencji czyni budynek bardziej ekologicznym. Dodatkowo, lekka konstrukcja wywiera mniejszy nacisk na konstrukcję budynku, do którego jest przymocowana, i jest znacznie łatwiejsza w obsłudze i montażu niż na przykład stal - tłumaczy Bożena Ryszka, dyrektor Działu Marketingu i PR w Aluprof

Certyfikaty w budownictwie, które mają znaczenie

Odzwierciedleniem ,,zielonych’’ standardów w budowie inwestycji są upowszechniające się w Polsce certyfikacje obiektów, m.in. BREEAM, LEED czy WELL. W takich budynkach, poza kwestiami ekologicznymi, istotne jest także zapewnienie zdrowia i komfortu użytkownikom, co sprzyja integracji społecznej i zachęca do aktywności fizycznej. Równie istotne jest zadbanie o dostęp do naturalnego światła, świeżej wody czy zdrowej żywności, wysokiej jakości powietrza, odpowiedniej temperatury i akustyki, znacząco wpływających na komfort pracowników. Poprzez ergonomiczne umeblowanie wykonane z nietoksycznych materiałów biura zapewniają odpowiednie warunki, które pozwalają minimalizować ryzyko wystąpienia wad postawy. Dla potencjalnych najemców ważne czynniki wyboru: jak wskazuje CBRE, w ciągu ostatnich 5 lat tylko w Warszawie udział certyfikowanych, ekologicznych inwestycji wzrósł z 18,5% do ponad 54%.

To właśnie dzięki certyfikacji łatwiej wskazać na rynku wartościowe, inteligentne realizacje, które wspomagają niskoemisyjną gospodarkę. Przykładem takich obiektów mogą być projekty, zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”. Wśród nich warto wymienić monumentalną Mennica Legacy Tower z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding oraz certyfikatem LEED - Platinum, nowoczesne wrocławskie biuro MidPoint71 z wewnętrznymi kompozycjami z zieleni (BREEAM - Excellent), czy przeszklony biurowiec Giant Office w Poznaniu, maksymalizujący wykorzystanie światła słonecznego (BREEAM - Very Good).

Wszyscy zainteresowani nowoczesnym, zrównoważonym budownictwem, zgodnym z wymaganiami współczesnego rynku, mogli zapoznać się z najnowszymi trendami podczas konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof w Warszawie. O przyszłości architektury wypowiadali się znani na arenie międzynarodowej eksperci.

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dzieła architektury współczesnej. O jego randze świadczy nie tylko liczba polskich i zagranicznych obiektów zgłoszonych we wcześniejszych edycjach, ale też fakt, że wśród uczestników znalazły się tak uznane pracownie architektoniczne jak Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, IMB Asymetria, EPSTEIN,  APA Wojciechowski, PBPA, Medusa Group, Kuryłowicz & Associates czy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Budynki biorące udział w poszczególnych edycjach do dziś uznawane są za prawdziwe perły współczesnej architektury, a dodatkowo stanowią przykład innowacyjności i wyznaczają istotny kierunek w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Wśród nich znalazły się wielokrotnie nagradzane i cenione obiekty, m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Hala Koszyki w Warszawie projektu JEMS Architekci, wrocławski Green2Day projektu Maćków Pracownia Projektowa, katowicki .KTW, zaprojektowany przez pracownię Medusa Group.

Przykłady projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu ,,Obiekt Roku w Systemach Aluprof’’ pokazują, że energooszczędne i funkcjonalne biura to przyszłość, która zaczyna się już dziś. Nowe inwestycje projektowane są często jako obiekty samowystarczalne lub przynajmniej maksymalnie energooszczędne – mówi Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu, z firmy Aluprof SA, wiodącego dostawcy systemów aluminiowych w Europie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA