REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes GUNB: rusza portal e-Budownictwo. Jedna strona dla wszystkich e-usług dla budownictwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prezes GUNB: rusza portal e-Budownictwo. Jedna strona dla wszystkich e-usług dla budownictwa
Prezes GUNB: rusza portal e-Budownictwo. Jedna strona dla wszystkich e-usług dla budownictwa
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała 30 sierpnia 2023 r. prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych. Tak naprawdę serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) rozpoczął funkcjonowanie 2 sierpnia 2020 r. Obecnie mamy do czynienia z pełną funkcjonalnością tego portalu, obejmującego całość formalności procesu budowlanego.

 e-Budownictwo i portal e-wykonań zastępczych od września 2023 r.

Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego "Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce", który odbywa się w 30 sierpnia 2023 r. w Warszawie, prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska ogłosiła uruchomienie portalu e-Budownictwo. "To swoista brama dostępowa - jedno okno, w którym gromadzone będą wszystkie usługi, wszystkie systemy i rejestry. Dzięki tej jednej bramie dostępowej, czy to obywatel, czy to urzędnik będą mieli możliwość zalogowania się do wszystkich systemów i skorzystania ze wszystkich usług" - poinformowała Cabańska.

Dodała, że na początku września GUNB uruchomi nowy portal e-wykonań zastępczych. "To bardzo ważne rozwiązanie przede wszystkim dla nadzoru budowlanego. System będzie wspierał nadzór budowalny w realizacji tych wykonań" - wyjaśniła Cabańska.

REKLAMA

Cyfryzacja procesu budowlanego trwa od 2020 roku

Prezes GUNB oceniła, że prowadzona przez urząd od 2020 r. cyfryzacja procesu budowlanego to "bardzo trudny złożony proces".

"To jest nie tylko wprowadzanie nowych rozwiązań, ale także modernizacja, dostosowanie istniejących systemów. To jest także szeroko rozumiana współpraca ze wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjno-budowalnego" - wskazała Cabańska. Dodała, że cyfryzacja wymagała zmian w prawie budowlanym, podjęcia współpracy z samorządami, przeprowadzenia modernizacji istniejących procesów IT, stworzenia nowych narzędzi informatycznych dla obywateli. "W ostatnich latach sfrezowaliśmy książkę obiektu, dziennik budowy, rejestr uprawnień budowlanych" - wymieniła m.in. Cabańska.

"Trzy lata temu nikt by nie pomyślał, że można rozpocząć budowę domu z kanapy w swoim salonie. Dzisiaj to już możliwe" - zwróciła uwagę.

REKLAMA

"Trzeba pokazywać, że w całym procesie budowlanym są etapy, które są niepotrzebne, można to pominąć, można to ograniczyć, można to uprościć do informacji w formie elektronicznej. Do tego musimy zmierzać, bo dzisiaj proces budowlany, cała branża budowlana, to jest wielki motor naszej gospodarki" - podkreślił z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że poprzez wskazywanie ułatwień trzeba proces budowlany uczynić "znośnym dla inwestora". Tym bardziej, że jak wskazał minister, przepisy europejskie nakładają na inwestora dodatkowe wymogi związane z energooszczędnością, z bezpieczeństwem.

"Jest taka zasada, którą chcielibyśmy wprowadzić, że jeden, nowy obowiązek dla przedsiębiorców, to jeden usunięty z porządku prawnego. "Jak sądzę w kolejnej kadencji, bo nie zdążymy już w tej, wprowadzimy taką regułę. Ona dla budownictw się idealnie nadaje" - poinformował Buda. Zwrócił uwagę, że nie może być tak, że nakładane są na uczestników procesu budowlanego kolejne obowiązki bez zmniejszenia obciążeń. "To nie służy konkurencyjności" - ocenił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Myślę, że jeśli doprowadzimy procesy cyfryzacyjne do końca, to (...) do urzędu będzie przychodziło się (...) w sytuacji nietypowej, a nie w standardowej" - powiedział Buda.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński dodał natomiast, że w ministerstwie pracuje zespół zajmujący się systemem Building Information Modeling(Modelowanie Informacji o Budynku - cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych parametrów obiektu budowlanego służący, jako baza wiedzy dla uczestników procesu inwestycyjnego - PAP)

"Zespół za kilka tygodni ogłosi raport ze swojej działalności i przedstawi ścieżkę szybkich zmian i dojścia do bardzo nowoczesnego budowania w Polsce" - zapowiedział Uściński. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA