Wyniki budownictwa w styczniu 2023
REKLAMA
REKLAMA
Prognozy a oczekiwania
Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 55,1% niższa niż w grudniu ub.r. i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2022 roku o 2,4% (w styczniu ub.r. produkcja wzrosła r/r o 20,8%). Przypomnijmy, że w grudniu 2022 produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,8% r/r.
REKLAMA
Dane GUS w ujęciu rocznym okazały niższe od prognoz KIG, ale są znacząco wyższe od średniej oczekiwań rynkowych, która zakładała spadek produkcji.
Styczniowy, duży spadek poziomu sprzedaży budowlano-montażowej w stosunku do grudnia jest typowym zjawiskiem. Zgodnie ze statystykami oczyszczonymi z wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa w styczniu była niższa o 0,1% w ujęciu rocznym oraz wyższa o 7,0% w porównaniu z grudniem 2022 roku.
Wyraźne spadki
REKLAMA
Dane o produkcji budowlanej w ujęciu miesięcznym pokazują silne spadki we wszystkich działach budownictwa. Wartość robót w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadła o 66,9%; w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 46,9%; a w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków o 41,8%. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrost produkcji zanotowano w przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 15,0%) oraz robót budowlanych specjalistycznych (o 7,5%).
Spadła produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków (o 10,7%). Ceny produkcji budowlano-montażowej w styczniu 2023 roku utrzymały się na tym samym poziomie co w grudniu ub.r. i były 13,1% wyższe niż przed rokiem.
W grudniu ub. roku zanotowano wzrost cen o 0,6% m/m i 14,4% r/r (według zaktualizowanych przez GUS danych).
REKLAMA
REKLAMA